Sacuvajmo valjevsku Gracanicu!

Светлана

/ #135 Јер сам ПРАВОСЛАВКА У СРЦУ И ДУШИ!

2016-03-10 09:03

1)Јер су преци стварали светиње и задужили нас да их негујемо а не потапамо! А управо тај крај, Ваљево и околина, део су мог срећног детињства и морам да се борим-макар и петицијом!

2)Јер су стручни људу објаснили да ће сва вода бити једна смрдљива нефункционална бара која ће загадити најдрагоценије изворе воде који ту постоје!

3) Јер је 2014-те у мају, та брана "мало надолазећу воду пропустила" и преплавила сва села дуж реке Колубаре-до Обреновца и те слике тог краја ја нисам заборавила!

4)Јер се сећам хука кроз земљу и земљореса у Мионици, кад сам била мала и довољно далеко од епицентра да преживимо-а брана "Стубо-Ровни" пре изградње није ни узела у обзир да лежи на споју две тектонске плоче!

5) Јер је голим оком јасно као дан да терен уопште није "очишћен" онако како треба, за пуњење!

6)Јер се много грамзивих лезилебовића " нафатирало", годинама уживало од "кајмака" изградње, сада већ непотребног "објекта" и сматрам да их треба обелоданити!

7) Јер потапањем манастира шаљемо најгору поруку целом свету да нам историја, ни ко смо, чији смо...није важно и да су приоритети уствари приоритети било кога-ко сутра може да дође и да нас прегази без трага да сам икад била Српкиња из тог краја!

8) Јер медији и остале институције "не могу" да брћкају по прошлости и дужност ми је, као и свих осталих грађана који исто осећају, да петицијом покушам да скренем пажњу на горући проблем!

9) Јер имам децу и желим да мирно спавамо и будуће дане проводимо у здравом ваздуху, окружењу! Да будем поносна на земљу, отаџбину, претке, задужбине, на децу... Сву децу која би имала будућност тј.кад остаре и они би имали неке успомене из младости!

10) Јер је Партријах Иринеј рекао да је то Лаврентије "трампио"за друге нове објекте, па ме због ове изјаве пред свом православном браћом и сестрама жива срамота, поготову оних из Русије, с којима сам не тако давно живела, јер знам с каквим страхопоштовањем и у храм улазе а поготову како чувају светиње. Јер ме срамота и пред пријатељима из једне муслиманске земље, међу којима сам такође кратко живела ал довољно дуго да сагледам колико су чврсти и доследни у вери својој.

ЈЕР МЕ СРАМОТА ПРЕД ДЕЦОМ ЗБОГ СУЗА КОЈЕ ЛИЈЕМ НАД НЕПРАВДОМ, НАД МУЧЕНИМ СРПСКИМ НАРОДОМ А НЕ УМЕМ ДА ИМ ОБЈАСНИМ ЗАШТО СУЗЕ ТЕКУ КАД ПОГЛЕДАМ ВАЉЕВСКУ ГРАЧАНИЦУ У МУЉУ, САМУ-КАКО НЕСТАЈЕ А ЗНАЈУ КО ЈЕ БИО СВЕТИ САВА, ЗБОГ ЧЕГА СМО СЕ ВРАТИЛИ У СРБИЈУ И ДА СУ ОВАЈ МАНАСТИР И ЈОШ ДВА У БЛИЗИНИ, ПО ВОЉИ БОЖИЈОЈ, САЗИДАЛИ СТРИЧЕВИ СВЕТОГ САВЕ! Немам одговор који би они разумели јер ни ја не разумем зашто су дозволили да јој и праг дотакне свачија прљавштина.....могла бих без престанка да нижем разлоге због којих желим не само да престану да пуне већ и напуњено да испразне али ћу се борити и на друге начине, не само писањем! Нек нам је Драги и Свемогући Бог, на помоћи да спасимо од непријатеља што се спасити може!

Мајка и Православка, Светлана!