Peticija za donošenje Zakona o psihoterapiji

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Peticija za donošenje Zakona o psihoterapiji


Gost

#1 zakon o psihoterapiji

2014-06-09 13:02

konacno postoji mogucnost da se dugogodisnja zelja realizuje

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2014-06-09 13:44



Gost

#3

2014-06-09 14:01

za uvodjenje reda, moja podrska :)

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-06-09 15:26



Gost

#5

2014-06-09 22:37

Ova peticija me raduje i nadam se da ce uroditi plodom!!!
Kolega

#6

2014-06-10 03:16

Zakon je neophodan ali ne razumem koja je svrha ove peticije (?) SDPTS, kao I druga profesionalna udruzenja/asocijacije imaju obavezu premaprofesionalcima kao i pacijentima/klijentima da na odgovarajuci nacin pokrenu inicijativu pred nadleznim ministarstvom. Medjutim, mnogo je toganejasno i nedefinisano pri samom SDPTS-u koji okuplja razlicite psihoterapijske modalitete. U svakom slucaju, ovo je ko zna koji put po redu da se pokrece ovakva inicijativa... donosenje ovog zakona uvesce red i u samim udruzenjima koja se bave strucnom edukacijom kadra, a u kojima se neretko neguju neprofesionalnost i nepostovanje zvanicnih trening standarda. Jedan od osnovnih konflikata koji se prethodno mora razresiti uspesno je konflikt izmedju lekara I psihologa na ovu temu. Mi smo najodgovorniji za stanje u nasoj profesiji

Gost

#7

2014-06-10 07:50

Krajnje je vrijeme da se neki ljudi prestanu "igrati" psihoterapeuta. Lijepa je to "igra", atraktivna, zvucno primamljiva, ali se njena pravila uce vise od 4 godine. Molim kolege da nauce pravila i da ne pocinju "igru" koju ne znaju zavrsiti...

Gost

#8

2014-06-10 08:21

Napokon.

Gost

#9

2014-06-10 11:51

Vrlo sam skeptičan po ovom pitanju jer smatram da već sada postoji monopol i da se ljudima koji idu na edukacije kao i klijentima nameću jako nekorektni uslovi upravo od ljudi koji su članovi SDPTS.Isti ljudi su u medijima isti ljudi i u raznim komisijama praktično svuda gde ima novca.A porez koji se plaća na samo deo zarade je već druge tema. Verujem da je osnovni razlog ove peticije učvršćivanje sopstvenih pozicija na duži period i zaštita jako unosnog biznisa a ne zaštita klijenata. Nadam se da mi autor neće ukloniti komentar već ga prihvatiti kao sugestiju!Srdačan pozdrav!

Gost

#10

2014-06-10 12:05

Konacno

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-06-10 12:44


Ana Jovanović bct terapeut pod supervizijom

#12 Re:

2014-06-10 12:54

#7: -

Potpuno se slažem!!!


Gost

#13

2014-06-11 07:45

želim da se ova materija uredui tako da se znaju svačija prava i obaveze.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-06-11 11:41


Gost

#15 Javna rasprava

2014-06-11 19:10

Potrebna nam je javna rasprava, i to sa duzim vremetrajanjem, da bi ustanovili sta zelimo i zasto to zelimo...Tu moraju da budu ukljuceni psiholozi, psihijatri, lekari, pravnici, mediji, citavo drustvo...Neki red mora da postoji, ali bojim se da skola (koja god modaliteta bila) ne moze stvoriti gotovog proizvoda-psihoterapeuta. Psihoterapeut se postaje marljivim radom i istrazivanjem odredjene oblasti, mozda bi vam se Frojd danas smejao kad bi cuo za licencu? Ko je njemu dao sertifikat? Gde je dobio licencu za psihoanalizu? Psihoterapeuti se hvataju za sertifikate, ne shvatajuci da ih sertifikat ne cini dobrim terapeutima...A sto je jos vaznije, nije bitno da li imate naziv psihoterapeut,savetnik, terapeut,psiholog, medijator, psihijatar itd, vec koliko cete zaista pomoci nekoj osobi koja pati da preuzme odgovornost za sopstvenu promenu...
I na kraju, zloupotreba ce biti, ponekad i mnogo vise sa sertifikatima(na Zapadu postoje mnoge greske od strane "skolovanih" strucnjaka), jer moje iskustvo govori da mnogi koji stalno posecuju edukacije i skupljaju sertifikate, zaborave da time vise pumpaju svoj ego, koji je izraz njihove nesigurnosti, pa onda kako mogu biti dobri terapeuti sa takvim egom? Kad je ego velika bolest covecanstva, i glavna smetnja u terapijskom procesu. Zato, nije potrebno kriti se iza sertifikata, vec stvoriti uslove gde se znanje pokazuje i dokazuje delatnoscu i rezultatima.
Ja

#16 Ja

2014-06-11 22:05

#15: Gost - Javna rasprava

Ja sam definitivno za uredjivanje ove oblasti ali vaš argument nije na mestu. Pa kako čemu licenca i sertifikat? Šta mislite kada bi se sutra lekarem zvao svako ko to želi i "misli da je dobar" a prethodno nije dobio licencu za to? Da li bi ste otišli kod takvog lekara? Prilično je neumesno edukacije podvoditi pod "pumpanje ega zbgo nesigurnosti" jer poenta je da se cela oblast definiše i da se zna ko i šta radi. Pozdrav


Gost

#17 Re: Ja

2014-06-11 22:33

#16: Ja - Ja

Trziste veoma dobro uspe da iznivelise stvari na terenu (sertifikat je zapadni izum). Ja nisam protiv reda i uredjivanja ove oblasti, ali mislim da je potrebno da zapazimo sustinu. A prava sustina ove profesije nema veze sa sertifikatima.Pozdrav!

 

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-06-13 19:39



Gost

#19

2014-07-03 23:37

Apsolutno se slazem sa ovim predlogom i podrzavam peticiju. Iz licnog iskustva znam da postoje i jos uvek rade psiholozi i psihoterapeuti, koji ne zasluzuju svoje zvanje, kojima je sujeta toliko jaka da pomracuje njihovo znanje, umece i sposobnosti (ako su ih u opste i imali), koji zbog veza i pristrastnosti,blate ovu profesiju i ne pruzaju pomoc onima kojima je potrebna, cak sta vise potpomazu i daju legitimitet nasilju svake vrste, a narocito zenama nad decom, muzevima i ostatkom porodice. Onaj koji sakrije nasilje ili ga kroz svoju profesiju prikaze i okarakterise kao nesto drugo je i sam nasilnik i preuzima cin nasilja na sebe.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-07-04 11:24


Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-07-04 17:34



Gost

#22 Re:

2015-08-28 19:30

#9: -  

 Potpuno saglasna. 


Gost

#23 Re: Javna rasprava

2018-10-22 23:18

#15: Gost - Javna rasprava 

Sasvim  se slažem . U ovim vremenima  sve se kupuje a više nije uslov edukacije ps terapije niti ličnost budućeg  terapeuta niti osnovno obrazovanje. Važno  je da ce  se neko pozivati da je ps.  terapeut .