Peticija protiv nove male mature


Gost

/ #69 gost

2013-10-15 16:40

sve čekam taj 20.10 da konačno čujemo šta je to Ministarstvo pametno smislilo , kakav je to test koji će biti toliko lak da neće biti deteta koji ga neće rešiti naravno uz redovno učenje a ne kampanjsko, ne mogu da verujem kako su se lepo dosetili i zamazuju nam oči kao neće biti matura iz 7 ispita to niko nije ni rekao nego test opšteg poznavanja , volela bih da mi neko objasni šta znači opšte poznavanje, da li je to opšta kultura pa će deca uz pitanja iz opšte kulture iz srpskog, matematike, fizike, hemije, biologije, istorije i geografije morati još i da ponavljaju i muzičko i likovno možda i neke ličnosti značajne za naš sport jer po meni je i to neka opšta kultura....ili da čitaju Politikin zabavnik pa iz rubrike da li znate ponove neka pitanja opšte kulture. Obradovala sam se kada sam čula da je Ministar prosvete profesor Medicinskog fakulteta i to na predmetu Fiziologija mislila sam da on najbolje razume koliki je stres za decu da imaju takav oblik male mature mislila sam da on zna koliki je procenat zaboravljanja gradiva (da podsetim do 80%) ali ništa od toga dobili smo odgovor da su svi spremni, da je Ministrstvo prepisalo od drugih zemalja prijemni i da netreba ničeg da se plašimo, stračno. Ali studenti imaju sva prava netrebaju im bodovi dosta im je i 48 iako su odavno za upis u sledeću godinu trebali da imaju 60 , opravdani su njihovi zahtevi, gradivo im je preobimno (a deci u školama nije?????) ne pridržavaju se svi bolonje , ustvari ajbolje da nastavnici umesto njih polažu ispite a oni i dalje da ih ocenjuju iako nepohađaju nastavu, izbegavaju vežbe i ne izlaze na parcijalne testove ma da to je skroz uredu. A što se tiče spremanja tu je Ministarstvo zaboravilo da svaka škola, bolje rečeno svaka smena u školi ima različite uđžbenike i da nepiše isto u knjigama različitih izdavača jer ni to nije moglo da se dogovori na nivou Ministarstva a ko nezna neka uzme par izdavača istogpredmeta pa će videti da postoje ogromne razlike u obimu gradiva tako da je to već sasvim dovoljno da bude problem kada treba odgovoriti na neko pitanje. I da oni probni testovi koje spominju da su deca imala su slika i prilika naše dezorganizacije kao prvo pitanja uopđte nisu bila laka, kao drugo sva deca nisu imala test u isto vreme tako da su mnogi čuli pitanja od drugara i navodno dobro rešila test, a ustvari pitanje je da su oni prvi imali kako bi uradili, kao treće mnoge škole su lažirale rezultate kako bi bile predstavljene da imaju odlične nastavnike i pametnu decu o tome se pisalo i u novinama i mi onda kažemo da smo svi spremni za malu maturu. Ali mislim da sam dosta napisala samo se nadam da će neko ko treba ovo i pročitati ako ne bar sam sebi olakšala dušu jer uskoro me čeka pomaganje u zajedničkom obnavljanju cele osmogodišnje škole pa onda me ni nečudi da smo toliko traženi stručnjaci kada smo bar dva ili tri puta ponovili osnovnu i srednju školu jer deca to sama ni uz najbolju volju nemogu s obzirom koliko gradivo imaju i kako im je prezentovano, čast izuzecima naravno da ima i takvih