Хоћемо историјска предавања др. Јована Деретића у школама!

Quoted post

СрБин

#48 Re: Re: kRe: "Праисторија, од Срба преко амеба до данашњих дана"

2013-03-20 16:22

#47: - Re: kRe: "Праисторија, од Срба преко амеба до данашњих дана"

По тој твојој логици је и Милош Милојевић квази историчар јели битанго? Од Србин иде Србски од српа иде српски будало.. Ништа не знаш јеботе.

Временом се доста тога мења. Неке променe буду на боље, а неке покваре ствар каква је била. Правило по коме је све што је наше СРБско, претворено у СРПско, не сматрамо добром реформом.


Нисмо ми ни СРПи, ни СРПови, него СРБи. Зашто онда да наш језик називамо СРПски, наше цркве, државе и све друго што је наше, називамо СРПско. Зар није ружно рећи СРПска православна црква?. Није то црква српова, српа, него православних СРБа. Како неком ко не познаје правила о једначењу по звучности објаснити да је Republic of Srpska - Република коју су створили Срби, а не српи или српови?. Низ је разлога да изведенице од речи СРБ имају у свом корјену СРБ, ане СРП.

Погледајмо пример са изведеницама од речи ГРБ. Придев од њега је грБски, а не грПски. Зашто ту није примењено правило о једначењу по звучности? Поготово што је ГРБ властита именица. Друго правило каже да када је властита именица корен изведене речи, онда се она задржава у оргиналном облику, тј. не мења се, у изведеној речи, као што су Србкиња, Србство, србски изведене речи од имена (властите именице) СРБ. (проф. др Љубомир Т. Грујић)


“…србски, Србкињa мoрa oстaти… И Нeмци кaжy Хaбсбyрг, и ми љyбкo a нe љyпкo… Дa знaм дa ћeтe пeчaтити Српски, a нe Србски, рaсписивao бих нa свe стрaнe и викao из пeтних жилa дa вaм нe дajy ни крajцaрe.”
(Лукијан Мушицки у писму Вуку Караџићу, Новине србске 1813. година)

Поред ових упозорења Вук је поклекнуо под утицајем Копитара. О условима у којима је Вук проводио реформу можете више сазнати из књиге: Тајене Вукове реформе, М. Самарџић, Погледи, Крагујевац, 1977.


Интензивирање акције
Преносимо у целости писмо које је стигно на нашу адресу

Поштовани
Како појачати, учинити делотворнијом – ово предузеће („подухват”)? Јер, лично, не верујем у србску националну свест а камоли добронамерност досадашњих језикословаца–„нормативизатора”?
Можда би требало организовати неки референдум „за прави србски језик”, ослобођен окова који су му наметнули догматски „сербокроатистички правописци”?
Имам 72 године, дипломирани сам етнолог и магистар, пензионисани дугогодишњи сарадник у настави и наставник на Филозофском факултету у Београду као и у Бањој Луци .., и годинама сам писао прописно „правописно” али сам пре неког времена схватио да би се могли усвојити и изузе(т)ци од сакросанктног Вуковог (а заправо Аделунговог) „пиши као што говориш ...” !
Наиме, ако може „председник” – зашто не би могло и „србски” и сл.?
С најсрдачнијим поздравима,
(Ваш Радомир Д. Ракић)

Сви који желе да помогну да се промени правило о једначењу по звучности код изведеница од речи СРБ, могу поред потписивања петиције да се јаве на info@jezik.rs.sr ради даљих договора и активности.
На нашу радост ствари по овом питању су почеле да се мењају на боље. Тренутно на Google претраживачу у категорији Књиге налази се око 73.000 публикација које се користи СРБски.

 

Odgovori


Gost

#49 Re: Re: Re: kRe: "Праисторија, од Срба преко амеба до данашњих дана"

2013-03-21 01:30:54

#48: СрБин - Re: Re: kRe: "Праисторија, од Срба преко амеба до данашњих дана"

Видим да не познајете ни историју а немате ни домаћег васпитања, што довољно говори о Вама. И даље не знате да пишете, а желите да говорите о Историји Српског народа. Као друго, погрешно сте разумели моју замерку која се односила на Вашу неписменост. Она се није односила на Ваше непознавање појаве која је Вама очигледно страна, као што је једначење сугласника по звучности. Моја примедба се односила на то што заиста не знате да пишете, али то је Ваш проблем и наравно показатељ колики је Ваш интелектуални капацитет. Даља расправа са Вама о критичкој историографији ( под условом да уопште и знате шта је то) је потпуно излишна и не би била плодотворна. Научите да пишете, прочитајте по коју књигу, оне не уједају ма шта да Вам ко каже, проширите свој фонд речи који се за сада сузио на два артикулисана придева, и ко зна, можда ћете једног дана и успети да разликујете науку од митова и легенди. А можда ћете и научити како се разговара са људима које не познајете. То Вам може помоћи да промените слику која Ваша околина захваљујући оваквом начину комуникације, има о Вама. Свако добро.