Заштитимо слив реке Власине

Quoted post

Данило Хаџи-Пешић

#132

2014-02-22 01:09

Мислим да сам једини са тим именом и презименом у Србији. Упознаћемо се ако буде било прилике. Драго ми је да ћете испоштовати реч. Мада, то иде мало у супрот вашим интересима па ћемо видети колико сте у стању да избалансирате јер, како се може закључити из коментара, поштовање биолошког минимума може захтевати смањење перформанси рада електрана па чак и заустављање њиховог рада. Наравно, под условом да биолошки минимум из мог и вашег улга изгледа исто.

Слично као што говорите о свом колеги могу и ја да кажем за Александра. Добар је и поштен и само жели да сачува реку поред које стално борави. То што је мало оштрији на речнику јесте зато што он често борави и тим пределима и стално гледа шта се дешава са реком па се од тога у човеку накупи горчина. Вероватно бих и ја био оштрији да често гледам тај призор. Откад су изграђене електране сам само пар пута прошао туда и просто човека обузме туга кад види оно.

И само желим да вам кажем да се текст о уљу није случајно нашао у петицији. Низводно од електрана су на камењу примећене флеке од уља али ја то нисам видео па би морао Александар да вам каже или да покаже слику уколико има. По вашој причи, немогуће је да уље доспе у водоток али ми то нисмо могли да знамо док нам нисте рекли.

Odgovori

BN

#133 Re:

2014-02-22 02:20:49

#132: Данило Хаџи-Пешић -

Pa elektrane sada ne rade i to Tegošnica i Gornje Gare. Donje Gare radi samo najmanjji agregat sa malom snagom.

Projektovani biološki minimum je  0.41 m/s za profil vodozahvata za tegošnicu a za Gornje i Donje Gare je 0,34 m3/s ali to je isto podložno diskusiji i dogovoru. Sa novim pristupom regulacije postavićemo nizvodno od pomenutih brana merne profile i ultrazvučne davače protoka i nivoa čime ćemo permanentno meriti i beležiti koliki je stvarno protok u koritu.

A što se instalacija i ulja tiče bićete naš gost i pokazaćemo vam i objasniti primenjene isteme i mere da do izlivanja ne dođe ni u incidentnim situacijama. Verovatnije je da je tragove ulja ostavio neki traktor ili kamion nego da je to iz elektrane. To bi stvarno bilo nedopustivo i vrlo štetno. Ali ako se to ne dešava u velikim elektranama sistema Vrla, Đerdap ili u Bajinoj Bašti ne treba očekivati ni na manjim objektima gde su ti uljni sistemi minijaturni i potpono zatvoreni.