Služenje vojnog roka u JNA uračunati u radni staž za penziju

Alex

#1

2013-05-27 16:01

Ovo je u redu. Zašto bi čitave generacije ljudi, apriori, bile u povoljnijem položaju

Gost

#2

2013-09-24 11:57

Ako u ostalim zemljama uracunavaju vreme provedeno u JNA (primer Slovenije) zasto to ne bi bilo i u Srbiji bar koliko toliko da se izjednace uslovi sa ostalim gradjanima koji nisu sluzili JNA
Aleksandar Kržavac

#3 Re: vojni rok uracunati u staž

2013-10-07 18:35

Nemam informaciju u kojim zemljama je slučaj da se vojni rok uračunava u penzijski staž. Vi ste naveli primer Slovenije (jedne od bivših republika SFRJ), milsim da bi trebalo videti koje su to još zemlje. Pretpostavljam da bi to mogle biti bivše članice Varšavskog pakta, a sada članice EU. Mislim da su zemlje EEZ (tradicionalno zapadne zemlje) imale i ranije profesionalnu vojsku, tako da ih ovaj problem ne dotiče. Ako Srbija hoće da ide u EU mora da prihvati i evropske standarde i po ovom pitanju, time bi se ispravilo postojeće nepravedno rešenje kojim su oštećene generacije starijih muškaraca u odnosu na one koji nemaju zakonsku obavezu da služe vojsku. Eventualnih izgovor da nema sredstava, sigurno ne stoji, jer su penzije znatno manje od plata. A ako se uzmu plate iz perioda kada su ljudi služili vojsku, onda se radi o ozbiljnom hendikepu, ne računajući nematerijalnu štetu koju je vojska imala kao nametnuti život za godinu dana.

 

stanko

#4 ya

2013-11-16 19:12

slazem se ya ovo. U Poljskoj se u radni staz racuna i studiranje na fakultetu.
Adza

#5

2014-01-12 10:33

Diskriminacija, oteta ravnopravnost i ustavna jednakost

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-01-12 11:07



Gost

#7

2014-03-06 12:18

naravno da drzava mora da retroaktivno uplati za penziono osiguranje vreme redovnog (obaveznog)sluzenja vojnog roka.

Gost

#8

2014-03-27 16:02

problem za nekoliko miliona korisnika nije tretiran na odgovorni nacin. zato pokusajte da ovo izjasnjenje stvite na brojne sajtove koji se ticu penzijskog sistema pre svega, a koji se svakodnevno otvaraju jer su uslovi za penzionisanje aktuelni

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-03-27 17:07


Sarajevo

#10 Re: Re: vojni rok uracunati u staž

2014-06-19 07:05

#3: Aleksandar Kržavac - Re: vojni rok uracunati u staž

Isto je i u BIH. Do 2000 -te mi je u listingu PIO-a bio upisan vojni rok u JNA jer sam u JNA otišao na služenje prekidanjem radnog odnosa u 20-toj godini, ali sada su mi služenje izbrisali iz listinga i ne računa se u penzijski staž. (14 mjeseci).

Ovo ne da je samo nepošteno nego je i protuzakonito, nešto što je ranije ostvareno da se ukine.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-06-19 11:48



Gost

#12

2015-11-24 08:23

Treba mi radni staž da bih otišao u penziju.Služio sam vojni rok 14 meseci i toliko mi nedostaje do prvog uslova za penzionisanje po kriterijumu radnog staža.Pozdrav i da peticija uspe!

Gost

#13

2016-03-03 17:26

sluzio sam vojni rok u ljubljani od oktobra 1982 do septembra 1983 ,tada sam bio drzavljanin SFRJ iz Srbije a sada sam drzavljanin Austrije i fali mi to vreme da bi mi se uracunalo za penziju a neznam ni kome i kako da se obratim. pitao sam u srbiji oni me upucuju u sloveniju a tamo nemaju evidenciju itd jel ima slicnih slucajeva i eventualno resenja ?? ova peticija je dobra i nadam se da ce pomoci da se ospravi nepravda

Gost

#14 Re: Re: Re: vojni rok uracunati u staž

2016-04-01 18:50

#10: Sarajevo - Re: Re: vojni rok uracunati u staž 

 nije posteno 18 meseci provedenih u REPUBLICI SRPSKOJ KRAJINI sto se vodi u vojnoj knjizici plus dve godine pod oruzjem sto se nevode nigde pa se  pitam gde sam to bio ja.

Ivan Kovač

#15 Nepravda

2017-01-16 11:06

Nepravedno je sto se nama vojnicima ne uračunava vojni  rok u penzioni staž, dok se vojnim licima koji su zajedno sa nama bili u kasarni računa i vtić u radni staž. Naime ja sam još trebao radit dvadeset godina kada je moj vršnjak koji je bio vojno lice otišao u penziju. Dakle on je već jedanaest godina u penziji, a ja moram još devet godina raditi. Da podsetim vojni rok u bivšoj državi nije bio dobrovoljan nego obavezan, bio sam zaposlen pre vojnog roka i nisam mogao dobit jubilarnu nagradu na dvadeset godina jer sam imao prekid, otišao sam u vojsku. Tada je u kolektivnom ugovoru pisalo da se računa neprekidan rad u preduzeću, a ja sam imao prekid, odsluženje vojnog roka i nije mi sledovala nagrada. U pozivu za vojsku je pisalo vrati domovini dug, ja sam svoj dug vratio sada domovina neka vrati meni dug jer ja njoj nisam dužan, a ona meni jeste. Ivan Kovač

veselin

#16

2017-03-24 20:57

ako Vucko oce EU morace i tebi i meni da vrati dug...i ja  sam se zaposlio 1982,otiso u JNA u Sarajevo 1983 za olimpijadu,vojna policija...i nikom nista...e nece moci to tako

 

Pip

#17 Re:

2018-01-10 00:31


Gost

#18 Re: Re: vojni rok uracunati u staž

2018-07-09 20:15