Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

Solunski
Autor peticije

#1201

2014-01-17 16:18

Majka Tereza je poručila da se ne paniči, prvom prilikom će se oglasiti na peticiji.

Gost

#1202 Re: Re: Re: Re:

2014-01-17 16:29

#1199: - Re: Re: Re:

Kolega/Koleginice ako spadate u ovu našu grupu koju pežorativno nazivaju "večiti" studenti, onda bi već do sada trebalo da ste odavno naučili i funkcionisali pod pritiskom, nenormalnim životnim uslovima..itd i da je posle svega sasvim normalna  reakcija velikog broja nas panika, strah.. Borimo se celog života, ne samo poslednjih nekoliko meseci.

 

"People cry,not because they're weak. It's because they've been strong for too long."


Gost

#1203 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-17 16:33

#1202: - Re: Re: Re: Re:

Onda sigurno znate o cemu govorim ;) Razmisljajmo pozitivno, bice to sve ok!

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2014-01-17 16:36



Gost

#1205

2014-01-17 16:40

Kolege, moramo malo da smirimo strasti. Trenutno smo svi nervozni i nestrpljivi i u strahu zato pisemo i komentarisemo u afektu...

Gost

#1206

2014-01-17 16:43

kabinet@mpn.gov.rs (kabinet ministra)
slobodan.stupar@mpn.gov.rs (pomoćnik ministra za visoko obrazovanje)

http://192.185.34.202/~skupcg/skupstina/cms/site_data/DOC25/ZAKONI%20I%20IZVJESTAJI/274/274_0.PDF

http://www.cip.gov.ba/images/stories/Republika_Srpska/Zakon_o_izmjenama_Zakona_o_visokom%20obrazovanju_Republika_Srpska_84-12.sr.pdf

Što ne bismo podsetili nadležne na nekoliko stvari? Uostalom, kontakt adrese su javno prikazane.

Možda da ih podsetimo na sledeće stvari:

- ''Bolonjcima'' se ODAVNO (godinama unazad) najavljuje povećanje broja bodova potrebnih za ostanak na budžetu i ukidanje broja ispitnih rokova, da bi se u njihovu korist vršila izmena zakona, koji se je (još pogubnije) RETROAKTIVNO primenio; pritom su išli od univerziteta do univerziteta i govorili fakultetima da upišu studente po uslovima suprotstavljenim zakonu, PRE izmene zakona, a nakon što su fakulteti to uradili oni su promenili zakon i retroaktivno ga primenili;

- ''večiti'' studenti nismo samo mi, to mogu biti i ''Bolonjci'' koji studiraju dugo; apsolutno je pogrešno, da ne kažem koliko derogatorno, da bilo ko koristi taj termin (pogotovo, pošto su mediji tako preneli, citirali - ministar i pomoćnik ministra);

- većina nas su apsolventi; MALO nam treba, ali očigledno više od ove nepune godine;

- ni fakultetima NE ODGOVARA dodatna nastava, već sad kukaju kako nemaju prostora i drugih mogućnosti za dodatnu nastavu; pa ni ovu redovnu nisu sprovodili kako treba! Treba nam još vremena da bismo spremili ispite, ne više rokova za LUTRIJSKO izlaženje i princip ''ako ubodem u ovom roku - položio sam''; za nas bi dodatna nastava bila samo DODATNI TROŠAK, pošto smo se uglavnom vratili u mesta odakle smo;

- rok je produžen u Crnoj Gori i Republici Srpskoj, eno dokaza gore;

- neki od nas NEĆE ZAZIRATI da tuže fakultete i državu, kao što se možemo obratiti i Zaštitniku građana (ombudsmanu) i čak i tražiti PROVERU USTAVNOSTI ovog novoizmenjenog Zakona o visokom obrazovanju (još su na snazi zakoni/akta koji nam dozvoljavaju studiranje, mimoilaze se s ovim izmenjenim zakonom).

Gost

#1207

2014-01-17 16:47

Ova vest je objavljena skoro na svim portalima dnevnih novina sto znaci da nebi trebamo olako da shvatamo danasnju izjavu ministra.Sa druge strane smatram da je mozda ovo opipavanje pulsa nas "vecitih studenata" i nase reakcije.
Mi imamo nase zahteve i nebi trebalo da odustajemo od njih.
Kakva dodatna nastava,pa koliko nas moze da ide na ta predavanja.
M

#1208

2014-01-17 16:50

Zar ne vidite da je ministar to izjavio na nekom ''levom'' sastanku ili konferenciji? ''Koš za još''. A vest je naširoko preneta sigurno zbog Tanjuga. Neko ga je za nas upitao usput, sumnjam da je on uopšte i video našu peticiju.

Gost

#1210 Re:

2014-01-17 16:54

#1208: M -

da kad bude konkretno izneo svoj stav o nasem zahtevu posle procitanog dokumenta e onda cemo paniciti ne trcite pred rudu :) budimo optimisti


Gost

#1211

2014-01-17 16:58

Mi hocemo da nam zvanicno saopste iz ministarstva stav, a ove izjave su ne dvosmislene i trosmislene nego visesmislene. Juce su na RTS1 na Dnevniku 1 rekli da je podneta peticija i da se odgovor ocekuje sledece nedelje, pa hajde da ga sacekamo. Naravno da treba ici korak po korak, podneli smo zahtev, mozemo traziti razgovor sa njim pa cemo videti sta i kako. Nema nas malo i nismo za ignorisanje, to sigurno nismo!!!!

Gost

#1212 Re: Re:

2014-01-17 17:00

#1210: - Re:

Ma da bre,ovo je bilo onako usput,"uz manifestaciju",kad bude upoznat sa svim sto ce mu biti predato,pa ako se nakon toga ovako izjasni,e onda cemo ......


Gost

#1213

2014-01-17 17:00

Ako je iskustvo dragoceno, onda nas ono uci kao sto rece jedan od predsednika studentske organizacije, da ministarstvo ne mari mnogo za peticije, niti je to cinilo prethodnih godina, vec samo i iskljucivo su reagovali ovih godina na masovni izlazak na ulicama...Ide im na korist da nas raspu, zaplase i oslabe do jeseni! Zato ih i zanima samo broj, broj...koliko ce ih zavrsiti do oktobra i kakve akcije - reakcije mogu da ocekuju. Tu smo da probamo sve sto umemo i znamo, a za svaku pohvalu su organizatori peticije! Okupili su nas i okupljaju i dalje, tako da sto vise ljudi, vise i ideja i pameti. :) Ne gubite nadu, vec radite svoje i predlazite dalje korake...

Gost

#1214

2014-01-17 17:04

Narode, obratite paznju na detalj u clanku, Ministartstvo trazi od fakulteta broj studenata koji su dobili indekse pre 2005 godine, a ovaj rok za diplomiranje hvata i one koji su dobili indekse po starom programu i 2005 godine. Ministarstvo ce dobiti nepotpun broj studenata po starom programu.

Ili ovaj rok ne hvata studente koji su se upisali na studije po starom programu 2005 godine? Ovo pitam jer sam na Elektronskom fakultetu u Nisu cuo da svi koji su upisali fakultet do 2006 moraju da diplomiraju do 30. septembra ove godine.

Gost

#1215

2014-01-17 17:05

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/435348/Jovanovic-Svi-veciti-studenti-koji-zele-ce-diplomirati
Evo i blic pise o tome, mada ja ne verujem nista novinama dok ne dobijemo zvanicno obavestenje. Novinari od nicega naprave nesto. Zato kolege budimo strpljivi i sacekajmo jos malo,mislim da ce sve biti u redu,ako kojim slucajem ne bude,idemo svi ispred vlade,da stvarno vide da postojimo,kada napravimo kolaps u gradu, videce nas svi.

Gost

#1216 Re:

2014-01-17 17:09

#1214: -

meni ovo samo deluje da novinar koji je preneo vest je neupucen u stari program sto znaci i da ova vest ne treba biti toliko ozbiljno shvacena....


Gost

#1217 Re:

2014-01-17 17:10

#1214: -

Ja ti mogu odgovoriti na ovo pitanje u smislu sta se desava na mom fakultetu( Pravni BG),a za ostale ne znam. Oni koji su upisali 2005god upisali su po starom zakonu,a oni od 2006 tu je vec pocela da se primenjuje Bolonja i oni imaju obavezu da diplomiraju do sept.2014, zato sto je njima dozvoljeno da studiraju duplo vremenski( znaci 4+4), zato i njima sad istice rok.

Solunski
Autor peticije

#1218 UPOZORENJE

2014-01-17 17:24

Kolege, pošto ovo ovako ne vodi više nigde, pošto se bespotrebno rasipa energija, pošto se lamentira, posipa pepelom, repetira pištolj marke "Majakovski", pošto svojim crnilom i panikom minirate naše napore, našu zajedničku borbu, iako ste svi dobro upoznati sa činjeničnim stanjem, iako smo vam hiljadu puta rekli kako stvari stoje i šta nas čeka, ne ostaje mi ništa drugo nego da svaki komentar koji bude mirisao na negativnost i paniku izbrišem.

Dakle, svaki komentar koji bude kontraproduktivan biće IZBRISAN.

Hvala na razumevanju!


Gost

#1219 Re: Re:

2014-01-17 17:25

#1217: - Re:

Али постоје неке могућности да се и "болоњцима" омогући да наставе студије и после истека тог времена 4+4, 5+5 или 6+6. Али то нама сад није битно...  Ево шта каже Правни НС

http://www.pf.uns.ac.rs/sluzba-za-nastavu/pitanja-odgovori


Gost

#1220

2014-01-17 17:28

Sta je sa studentima koji su zbog regulisanja vojne obaveze morali da zamrznu godinu?
Nikad ne odustaj

#1221 IGRA NERAVA

2014-01-17 17:29

Kakva glupost je to sa tzv. dodatnom nastavom. A tek "vise rokova" koji odavno KAO postoje na svim fakultetima. Oni mi NISTA ne znace jer NI OVE GODINE nisam uspeo da skupim novac za paprenu obnovu IV na Filoloskom (28.500!). Nisu problem nesposobnost ni neucenje nego NOVAC i VREME (zbog cega ta "dodatna nastava" predstavlja jos veci problem), a to je ministar namerno zaboravio cim ovako prica jer ocigledno hoce da "upeca" sto vise starih da predju na Bolonju (a ona KOSTA, sto njemu jos vise odgovara). Niti sam los student niti sam veciti, studiram krace od vecine i novih i starih, ali pravim ogromnu pauzu - da se ne opravdavam sad zasto (svako ima svoj "krst" i neverovatno su srecni oni koji mogu SAMO da studiraju). Ovo je klasicna igra nerava, osim sto ima dosta i one njihove cuvene neobavestenosti ili kupovanja vremena dok ne vide sta ce s peticijom ("pricaj bilo sta, samo da se nesto kaze"). Najgore od svega u citavoj situaciji, drzavi, sistemu itd. jeste sto skoro nista nije u skladu sa zakonom, nista se ne tumaci isto i nista ne moze da se planira.

Ako smo (prema njihovom tumacenju) vec prakticno izbrisani iz spiska studenata, onda nemamo sta da izgubimo. :) GLAVU GORE (i knjigu u sake), ne zivi se od izjave neobavestenog do izjave nesposobnog. Zivot je bas to izmedju. I na kraju se uvek nesto "izbunari", samo ako si uporan.

Gost

#1222 Re: UPOZORENJE

2014-01-17 17:30

#1218: Solunski - UPOZORENJE 

 Cekamo zvanican odgovor i to je to, a u medjuvremenu na buksacenje januarski rok pocinje uskoro!!!


Gost

#1223 Re:

2014-01-17 17:47

#1220: -

pitaj na svom fakultetu!


Gost

#1224

2014-01-17 17:48

Evo zašto je za bolonjce moguće položiti svaki ispit i zašto nas gledaju s visine i kao neradnike...
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Studenti-sve-redje-ponavljaju-godinu.lt.html
Kako god bolonja bila primenjena kod nas, evo još jednog statističkog podatka koji ide njima u prilog. Kakva je naša prolaznost?

Gost

#1225 Re: UPOZORENJE

2014-01-17 17:53

#1218: Solunski - UPOZORENJE

Tako je, negativnost nam sada nije uopste potrebna! Budimo malo optimisticni....