Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

gost

#826 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-07 15:55

#824: Solunci svih fakulteta - Re: Re: Re: Re: Re:

ne rasplinjavamo se vec samo se radi o tome da postoji dosta nas koji ne znamo na cemu smo,tj. da li se zakon  odnosi na nas ili ne,a slozices se da nam je prilicno bitno da to saznamo...situacija se razlikuje od faxa do faxa,nisu svi prihvatili bolonju odmah,neki od nas su upisivali studije po STAROM programu 2006-e,07-e,cak i 08-e.

I naravno da smo na istoj strani,odnosno za produzenje roka,bez obzira da li se radi o nama..


Gost

#827 Re: Re: Re: Re:

2014-01-07 16:18

#822: Solunci svih fakulteta - Re: Re: Re:

Koliko vidim ima jos onih koje zanima isto sto i mene... ako se toliko potencira solidarnost i kolegijalnost onda nema potrebe za sarkazmom u odgovorima, pogotovo kad odgovori dolaze od vas pokretaca. Inace slazem se sa odgovorom iznad da treba proveriti na maticnim fakultetima i naravno sta god bude bio odgovor podrzacemo kolege. Hvala na odgovoru Vasa Rešpekt, sta god da saznate podelite sa nama, jer bar na mom fakultetu uvek vlada neobavestenost o svemu, tako da nema ni svrhe zvati ih.
Pozdrav!

Vasa Rešpekt

#828 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-01-07 16:25

#827: - Re: Re: Re: Re:

Upravo pokušavam da pronađem neku informaciju, ali ne uspevam. Mislim da je najbolje da kontaktirate predsednika parlamenta vašeg univerziteta i pokušate tako da se informišete. Većina fakulteta je od 2005. primenjivala tzv. staru bolonju, ali ima i onih koji su i kasnije upisivali po starom programu.Pokušaćemo i mi, ali potrudite se i vi da stupite u kontakt sa nekim ko može da odgovori na ovo pitanje, da bi što pre rešili ovu dilemu.

onaj_stari

#829 onaj_stari

2014-01-07 17:14

"Studenti, kao uostalom i svi nisu u dobroj materijalnoj sitaciji, ali nama je ambicija da srušimo stereotip da treba da studira i završi fakultet samo onaj ko je bogat. Na žalost za to ne postoji pomoć od države i društva"

Niko ne pominje placanje za prebacivanje na novi Nastavni plan i program. A sto pise u cenovniku svakog fakukteta i regulisano je statutom doticnog. Sto kosta oko par desetina hiljada dinara + placanje po ispitima. Koga bre oni lazu? Kakva materijalna situacija? ILI SVE, ILI NISTA! NEMA POVLACENJA, NEMA PREDAJE!

Gost

#830 Informisanost B92?

2014-01-07 18:49

Hristos se rodi!
Uzasno me iritiraju vesti na txt B92:te"odzvonilo vecitim studentima",pa"veciti studenti moraju zavrsiti/preci na bolonju" ili "ako do tad ne zavrse gube pravo na studiranje i moraju poceti sve otpocetka"?!!Zadnjih dana svakodnevno pisu o "vecitim studentima",da li ih je neko kontaktirao-Zasto sve pisu u pesimistickom tonu?
P.S.Za "Solunci svih fakulteta":ma nema veze da li se rimuje,pozitivno zvuci:)

Gost

#831 Re: Informisanost B92?

2014-01-07 19:37

#830

...I mene isto, ali verovatno se tako u današnje vreme osećaju svi koji dođu u situaciju da ih se dohvate "novinari"...


Gost

#832

2014-01-07 20:25

Potpisi, svi vi prosirite dalje, manje pesimizma i manje tog ko je sta izjavio i kako je ko protumacio.

Gost

#833

2014-01-07 21:31

Mislil da treba zakon dobro da se protumaci, u interesu je fakulteta da se prebacimo na bolonju zbog skolarine od 1000e, a i studenti po starom programu im smetaju, treba da prave posebne spiskove za ispite npr.... prelazak na bolonjski proces bi produzio studiranje za jos dve godine zbog razlike u ispitima. sto se profesora tice nekima svaka cast, ali pojedini nece ni da cuju da odobre kolokvijume ili polaganje iz delova.....
ZLI

#834 "Stari" student tužio Pravni fakultet zbog prebacivanja na "bolonju" i - pobedio na sudu!

2014-01-07 23:41

xyz

#835 Re: "Stari" student tužio Pravni fakultet zbog prebacivanja na "bolonju" i - pobedio na sudu!

2014-01-07 23:46

foco

#836 podrska soluncima

2014-01-08 00:04

Svaka cast za ideju o potpisivanju peticije!Prosirite akciju za potpisivanje peticije i drugih gradjana koji nemaju indeks i clanova porodica studenata.Tako vas ima preko 150.000.I ministar nije zavrsio u roku pa nije iso na bolonju.
Mladen

#837 Circulus vitiosus

2014-01-08 00:37

Ono što većina ljudi, odnosno opšta javnost ne zna je to da ''stari'' studenti mogu ili da završe studije po svom planu i programu ili da, ukoliko studije ne završe do zadatog (zakonskog) roka, pređu na bolonjski program.

A to ne žele.

Evo šta još javnost ne zna: prelaskom na ''Bolonju'' bi ti studenti morali da polažu RAZLIKU ispita i da one koje su već položili (!) nanovo uče tj. spremaju kako bi zakrpili te razlike.
Dalje, zbog vrlo izvesno manjeg broja datih ispita (novi program ima uglavnom sveukupno više ispita, a pogotovo ne treba zaboraviti to da mnogi ispiti iz ''starog'' plana i programa više NE POSTOJE i ne mogu se ni priznati; kao da ih nisu nikad ni imali, polagali) bi se sve to prevelo u - manje bodova, što znači da bi neki bili vraćeni na NIŽU godinu studija (iako su među njima čak i apsolventi).
Ima toga još: ti studenti bi morali da PONOVO slušaju (idu na predavanja i vežbe) sve ispite koje nisu položili (još jednom, čak i ako su apsolventi), zatim bi mogli da studiraju po novom programu ISKLJUČIVO po principu SAMOFINANSIRANJA, što bi, u slučaju da budu vraćeni na nižu godinu, iziskivalo MNOGO više novca za školovanje (kao apsolventi plaćaju manje - samo apsolventski staž ili upis/obnovu tih poslednjih semestara)... A ni tu nije kraj.

Baš zbog ovoga se i bunimo i TRAŽIMO PRODUŽENJE ROKA ZA ZAVRŠETAK STUDIJA PO SVOM, ''STAROM'' PROGRAMU.

Pravo na završetak istih SVAKAKO po zakonu IMAMO!
Samo nećemo da budemo obezvređeni i unazađeni.
-----------------------

Možda bi trebalo da ovo iznad prekopiramo u vidu komentara na svaku vest o ''starim'' ili (kako to novinari vole da sroče) ''večitim'' studentima, da bar objasnimo svima kakva je, zapravo, situacija. Onda bi em medijski izveštaji bili potpuniji i tačni (što sada svakako nisu, već se o svemu ovome samo nagađa i parcijalno izveštava, čak i od strane studentskih ''predstavnika'', inače - totalno neupućenih; a možda nas namerno podrivaju ili pričaju da će nas podržati, a da u stvari ne rade ništa, jer mi materijalizaciju ničega od onog što govore ne vidimo).

Dakle, novinari i ''novinari'', molimo vas da razumete kako je ogromna većina studentskih predstavnika ''bolonjske vrste'', stoga ih se ova problematika ne tiče (da, iako su nazovi-predstavnici studenata) pa u nju, previše puta se pokazalo, nisu upućeni. Ono što je još tužnije je upravo to da nas nisu nedvosmisleno podržali i jasno stali uz naše zahteve i peticiju.
1102

#838

2014-01-08 06:23

Dobro je sto za sada ima puno potpisa ali koja je to cifra da bi promenili zakon o visokom obrazovanju?
Kolega007

#839

2014-01-08 07:45

Ljudi, ne postoji cifra koja menja zakon o visokom obrazovanju. Bitno je da potpisa bude sto vise. Znaju i oni sami da ima M N O G O studenata koji su upisani na studije po starom planu i programu. Ako zele oni ce odobriti promenu zakona i da nas je samo 1000, a ako ne zele moze nas biti i 100 000 nista ne bi vredelo. Zato smo mi tu da se izborimo za ono sto nam pripada. Vazno je da pokazemo da smo zainteresovani da zavrsimo studije, da nas ima mnogo, da je veliki gubitak za nas, a i za ovu napacenu zemlju da se tek tako "otpise" na hiljade visokoobrazovanih ljudi kojima samo malo treba da dodju do diplome, da nas treba podrzati jer ce korist biti obostrana. Da bi zemlja mogla da napreduje potrebni su joj skolovani ljudi, strucnjaci, potrebno je da oko 20% stanovnistva bude visokoobrazovano, a kod nas je taj procenat nazalost oko 5-6%. Zato sto vise potpisa, vere u ovo sto radimo, optimizma, snage, volje jer samo tako mozemo da dodjemo do cilja, a doci cemo sigurno.


Gost

#840 Re: Circulus vitiosus

2014-01-08 10:04

#837: Mladen - Circulus vitiosus

Sjajan komentar! Ali si napisao nesto sto me zacudilo, vezano za prelaz na bolonju, da li si siguran u tu obaveznu - potencijalnu opciju ponovnog slusanja predavanja i vezbi ispita koje nismo polozili? Mozes li mi odgovoriti ? Razumem polaganje razlika, novih ispita ali zasto ponovo slusanje ispita koje smo odslusali i za koje imamo potpise..Da li je to proverena informacija? Zapravo ne znam kako je to regulisano uopste kod obnove bolonjaca, da li i oni moraju ponovo da idu na vezbe i predavanja onoga sto nisu polozili?

Svesni smo da ima potpuno oprecnih komenatara u javnosti od krajnje odobravajucih do krajnje nipodostavajucih, ali to smo i ocekivali, zato smo tu da se izborimo, niko nije rekao da ce ici glatko a mozda ovako i svi pomalo ucimo kako i zasto se boriti ako ti je do necega jako stalo. Podrzavam jos vise kontakata organizatora sa studentskim predstavnicima i argumentovanim objasnjenjima sa istima.

Pera Detlic
Beograd

#841 Re:

2014-01-08 10:11

#1: -

Možda bi trebalo da se napravi još jedna peticija koju bi potpisivali ljudi koji podržavaju nas stare studente i naše zahteve npr. naši drugari i kolege koji su završili po starom programu, naši roditelji, prijatelji itd. Tako bi imali još jednu peticiju koja bi nas podržala i koju bi potpisao veliki broj ljudi. Mislim da bi nam to pomoglo u borbi za naša prava i bio bi još jedan argumenat više.

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2014-01-08 10:53



Gost

#843 Re: Re: Circulus vitiosus

2014-01-08 10:55

#840: - Re: Circulus vitiosus

...Sve, sve, samo to ne! Samo ne ponovno slušanje...! To se mora obavezno proveriti...!

Solunci svih fakulteta

#844 Produženje

2014-01-08 11:01


A da malo predahnete sa ponovnim slušanjem i inim bolonjskim aktivnostima? Ovde smo se okupili zbog jasnog cilja - PRODUŽENJE ROKA ZA ZAVRŠETAK STUDIJA PO STAROM PROGRAMU. Svu svoju energiju treba usmeriti ka tom cilju, a šta bi bilo kad bi bilo i ostale kombinatorike, to ne treba da nas se tiče, bar ne u ovom momentu.

pravnik

#845 pravo

2014-01-08 12:35

Nema niko pravo da Vam oduzme pravo na studiranje. Ako Vam prekinu status moraju i svoje obaveze da ispostuju,tj. da Vam nadoknade sredstva koja ste ulozili i to sve sa kamatama. To bi bila prevara veka ako to urade. To je kao kad kupujete u prodavnici smoki a oni vam upakuju slaninu. To sto ste platili treba i da dobijete. Svu podrsku imate od nas koji smo ranije zavrsili na vreme i besplatno. SRECNO
kojo

#846 bojkot

2014-01-08 12:41

Bojkotujte ispite sve do septembra!Nemojte da prijavljujete i izlazite na ispite!

Gost

#847 Re: Produženje

2014-01-08 12:46

#844: Solunci svih fakulteta - Produženje

Prave i potpune informacije mogu samo da budu vetar u ledja, ne vidim u tome ''rasipanje energije'' , jer ovakve stvari mogu jos vise da izazovu ljude na potpisivanje i ove peticije kao i bunt protiv nelogicnih i nepravednih kombinatorika...

madjionicar MERLIN

#848 bolonjci superiorna generacija

2014-01-08 12:48

Koliko sistem moze da napravi nakaradnu sliku u drustvu. "veciti studenti" se prikazuju kao lenstine i neodgovorni članovi drustva,a bolonjce podižu u nebesa. Da li je moguce da smo dobijanjem bolonje dobili superiorniju naciju ili je rec o necem drugom? Pomozite da i "veciti" polazu kao bolonjci ali po starom programu i eto resenja.

Gost

#849

2014-01-08 12:59

ma ne treba ja da polazem kao bolonjac,ali nemoj da mi uskracuju i ovo malo prava sto imam.....
Solunci svih fakulteta

#850 Re: Re: Produženje

2014-01-08 13:01

#847: - Re: Produženje

Rasipanje je iz prostog razloga što vidim da su neki, maltene, srećni prostom činjenicom da neće izgubiti pravo na studiranje. Drugim rečima, mire se s Bolonjom. Daj šta daš. E, pa je nisam za daj šta daš. Ako smo svi na čistac šta nas očekuje, onda treba da se maksimalno borimo da do toga ne dođe, a ne da drvimo hoćemo li ići na bolonjska predavanja ili nećemo, iz čega se može iščitati da su neki već dobili i bolonjske indekse. Samo još da rešimo problemčić sa predavanjima... :/

Kolege, dajte malo autosugestije, mi možemo, mi hoćemo, sve će se završiti dobro po nas i Bolonju ćemo gledati samo na proputovanju kroz Italiju. :)

 

p.s. Ovo će biti dobar početak godine, predosećaaaaam... :)