Не убијајмо 1300 каплара поново

Prvi komsija skole

/ #9 Subjekt

2013-04-27 09:56


Izasao sam iz ove skole kada je nosila naziv " 1300 kaplara" i uvek sam se ponosito osecao kad sam ga izgovarao. Kada su Austro-Ugari presli Kolubaru najzesce borbe u Kolubarskoj bici vodjene su na obroncima Maljena i Suvobora. Djaci i studenti dobrovoljno se prijavivsi u vojsku zavrsili su ubrzanu obuku u Skoplju i dobili cinove kaplara i u najtezem trenutku borbi, kada je srpska vojska bila pred kolapsom u sastavu Prve armije, pod komandom Vojvode Z.Misica stupili su u borbeni kontakt sa neprijateljem. U borbama na suvoborskom odseku fronta podneli su teske zrtve. Postoje dve nepobitne cinjenice koje idu u prilog tome da skola nosi ime po njima : borbu su vodili na Suvoboru i bili su djaci i studenti - omladina! Skole uce djake da se u zivotu samoostvare i daju doprinose siroj zajednici i svojoj zemlji i drustvu. Mozda deluje da je zrtva jednog bataljona mladica mala u milionskoj zrtvi srpskog naroda u tom ratu, ali oni su imali samo svoje zivote pred sobom i njih su dali! Dali su sta su mogli i kako su mogli! Umesto da stalno govorimo kako nam je omladina losa i iskvarena, pogledajmo malo bolje! Danasnji djaci, mladi ljudi, razumeju i osecaju delo ondasnje omladine i iz postovanja prema njima apsolutno ispravno pokusavaju da sprece nepravdu- da se herojima zaboravi ime bas tamo gde i treba da se pamti. Promena imena skole, uz svo duzno postovanje prema gospodinu prvom direktoru skole, bio bi greh prema djacima iz 1914. kao i prema onima od skoro citav vek kasnije! (y)

 


A drug prvi direktor skole, je verovatno zasluzio da skola nosi njegovo ime samo po tome sto je 19-godisnje maturante gimnazije samarao. Verovatno je i sadasnjeg predsednika opstine Drug samarao, pa zato on sad poput njega sprovodi samovolju i menja ime skole.