Уведите српски језик као обавезан предмет на факултетима!

Anci
Gost

/ #24

2013-05-26 15:18

Svim gradjanima Srbije je neophodno dobro poznavanje srpskog jezika bez razlike da li im je to maternji jezik ili ne.Pored ucenja gramatike potrebno je izucavati i srpsku kulturu kako bi upoznali bolje svoj indentitet i zavoleli ono sto jesmo i pokazali drugima na pravi nacin da smo civilizovan narod koji voli i postuje sebe i sve svoje,a sto je inace neophodno da bismo mogli da postujemo ono sto je tudje. Treba prekinuti sa praksom da je bolje sve sto je tudje, jer nije i nikad nije tako, uvek je najbolje svoje i cirilica je zakon!!! Svi vole i velicaju sebe , svoj jezik i svoju kulturu a mi se konstantno stidimo ( cak i cirilice), jer su nas pogresno naucili da slobodan covek u Srbiji sme da pljuje po svemu sto je srpsko i da je kulturan samo ako zdusno prihvata tudje.  Trenutno zivim u zemlji(Iceland) koja najvise na svetu uvazava razlike, koja forsira roditelje da uce decu svoj maternji jezik i da imaju svoj identitet, ali ipak ,sve je napisano na njihovom jeziku, i pored toga sto se uci u skolama, postoji milion kurseva na svim nivoima i svim uzrastima za ucenje njihovog jezika i kao maternjeg i kao drugog... i moram da kazem bravo za njih a sramota za roditelje koji se stide da im deca pricaju srpski ili sto su Srbi. Uciti maternji jezik je bitan segment u razvijanju svesti i samosvesti o tome ko smo i sta smo, ali i pruzanje sanse drugima da nas upoznaju, prihvate i zavole,jer ne mozemo samo mi da prihvatamo druge i nas treba da drugi prihvate, jer ne mozemo samo mi da volimo druge i nas treba drugi da vole...Ucenje jezika je i ucenje kulture nekog naroda; i prihvatanje jezika je i prihvatanje i usvajanje te kulture.... to su prosti mehanizmi ali funkcionisu savrseno...