Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

Majka TEREZA

/ #314 Re:

2013-12-16 14:36

#308: -

Pošto raspolažem mnogobrojnim i različitim informacijama sa svih strana, a vezano za vas "stare studente",  potvrđujem Vam da gotovo nema izuzetaka kada ste svi vi u pitanju (nije bitno koji je univerzitet, koji fakultet, koji grad, osim Kragujevca sa kojim se nešto "dešava", ali nisam uspela da saznam o čemu je reč i zašto sa tog univerziteta i fakulteta iz tog grada nema potpisa, ili je toliko minimalan broj da se ne mogu ni koristiti za širu upotrebu?) i da se određeni dekani i profesori ponašaju više nego diskriminatorski prema vama, što je grubo kršenje i samih statuta fakulteta, zakona i Ustava. U ostalim zemljama sveta takvi profesori, gde je prolaznost na ispitima katastrofalna bez pardona bi dobili otkaz, jer je problem u njima, a ne u studentima. U ovoj zemlji su "stari studenti, kako sada stvari stoje, krivi što su živi". E, nećemo im više dozvoliti, a ja im to hoću, mogu i želim reći u lice, meni bar ništa ne mogu, niti da mi uzmu znanje koje imam, niti da mi uzmu stranke koje znaju ko sam, koliko vredim i zašto čekaju i mesecima da ih primim i prihvatim njihov predmet.

Možda ovo zvuči prepotentno, iako se nikada u životu nisam tako ponašala, nadam se da ćete shvatiti pravilno ove reči, koje su napisane sa ciljem da ohrabre one koji se još uvek boje, predomišljaju, razmišljaju.., jer ja ću biti sve vreme "istureni igrač" gde god je i koliko god je potrebno, a oni samo imaju obavezu da napišu svoje podatke i stave svoj potpis na peticiji, da bi nam dali legitimitet kroz brojnost.

Nešto što vam do sada nisam napisala, a od velike je važnosti, je činjenica da su pojedini profesori na nekim fakultetima, pošto su, izgleda informisani o ovoj akciji, u nameri da zaštite sebe zbog problematične prolaznosti studenata kod njih, primenili novu taktiku i tražili su od studenata da sami odustanu od polaganja, kako bi u prijavi pisalo da je student odustao, a istina i pravi razlog je obaranje studenta sa izgovorima, u smislu, "tebi je ostalo još nekoliko ispita do kraja, stići ćeš ti da diplomiraš, pa ti imaš visok prosek bilo bi šteta da ti ja dam šesticu" i td. Pošto je za vas studente ovo novina i nova taktika "seče knezova", iznenadjeni studenti, studenti u strahu da se ne zamere profesorima, bespomoćni studenti, prisiljeni studenti, prevareni studenti, nemaju rešenje za ono što ih je snašlo i izjavljuju da odustaju od ispita odlazeći kući izbezumljeni i ogorčeni, nemajući odgovor na pitanje šta ih je snašlo i šta se dešava. DRAGA DECO, DA VAM SE NE BI OVAKO NEŠTO DESILO DAJEM VAM PRAVNI SAVET, KOJI MOŽETE, A NE MORATE DA PRIHVATITE. NAIME, KADA PROFESOR KRENE DA VAS NA OVAJ NAČIN UBEDJUJE, A VI BEZ USTRUČAVANJA I MNOGO RAZMIŠLJANJA ODGOVORITE DA ŽELITE ŠESTICU ILI AKO PROFESOR NE ŽELI DA VAM UPIŠE OCENU NEKA VAS OBORI I MORA DA UPIŠE U VAŠOJ PRIJAVI PETICU, A ONDA ĆE DOĆI VREME KADA ĆE MORATI DA OBJASNI ZAŠTO STUDENTI NJEN ILI NJEGOV ISPIT NE MOGU DA POLOŽE. JEDAN OD ZAHTEVA KOJI MOŽE BITI UPUĆEN MINISTRU PROSVETTE, UKOLIKO TO ŽELITE, JE I TAJ DA SE TRAŽI INSTALIRANJE KAMERA U 2-3 PROSTORIJE (AMFITEATRE, VEŽBAONICE...) GDE ĆE SE ISPITIVATI SVI STUDENTI, NE SAMO "STARI", VEĆ I BOLONJCI, POLUBOLONJCI I PROFESORSKA DECA, KAO ŠTO VEĆ POSTOJI NA POJEDINIM PRIVATNIM FAKULTETIMA, PA DA SE DOĐE DO ISTINE I ODGOVORA U KOME JE PROBLEM, KADA SU U PITANJU "STARI STUDENTI"?