Заштитимо слив реке Власине

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

/ #28

2014-02-18 15:15

Ja koliko videh ti si gimnazijalac što je daleko od "enekretike". Drugo, da ne bi bio anonimus iako sam dao inicijale BN, ja sam Branislav Nikolić, Tehnički direktor u HIDRO-TAN-u, preduzeću koje je izgradilo i održava male hidroentrale.

Korito reke je bilo jako zapušteno i mi smo ga u zoni elektrana očistili i izgradili poljske (nasute) pristupne puteve tako da sada može da se priđe koritu.

Strogo vodimo računa o biološkom minimumu ali priznajem da je u par godina eksploatacije došlo do par incidenata kada je došlo do zastoja u telemerenju usled kvara na radio vezi, a jednom prilikom je neko ukrao akumulator sa vodozahvata. Sve to je trajalo vrlo kratko i ubuduće se neće ponavljati jer se biološki minimum sada ostvaruje kroz ustavu ispirnog kanala koja je podignuta šest centimetara i daje garantovani protok od 300 litara u sekundi. Ostalo ide kroz riblju stazu i koja je zbog navedenih problema u funkcionisanju opreme nekoliko puta davala manje protoke od zahtevanih. Zato smo i napravili pomenutu izmenu jer smo uvideli da postoji rizik od otkazivanja merno-regulacione opreme.

S druge strane, MHE Jabukovik (na Gradkoj reci) i MHE Livađe (na Darkovačkom potoku) imaju tirolske vodozahvate gde se samom konstrukcijom definiše isputanje biološkog minimuma kroz riblju stazu s obzirom da je nivo vode u jezeru i ispred riblje staze konstantan (voda propada kroz rešetku u kruni brane i kanalom voda kroz taložnicu ulazi u cevovod).

Priroda je moćna, uticaj čoveka iako na kratkom vremenskom horizontu izgleda dramatično je zapravo minoran, i dobro je što je tako. Naravno, onoliko šipražje, lom i đubre neće se obnoviti decenijama jer to nećemo ni dozvoliti ali riblja populacija i ostala flora i fauna hoće. Može to da se i ubrza veštačkim poribljavanjem od čega ne bežimo i tu nam treba pomoć nekog iz vaše branše.

Nemamo nikakvog insajdera niti bilo kome punimo džepove, naprotiv, prijavljujemo svaki pokušaj korupcije. U vaš kraj nismo došli na kratak period nego s namerom da tu ostanu i naši unuci jer je ovo slobodna zemlja, ne možete nas oterati a ne bi bilo ni fer. Kao što mi ne teramo vaše sugrađane iz Beograda, Smedereva, Bora, ma nema grada u Srbiji gde nema ljudi iz ovog podneblja.

A ovde smo došli zbog na izgled i prema statistici odličnih hidroloških uslova za gradnju elektrana. Nažalost, nekoliko uzastopnih sušnih sezona i zime sa malo snega to demantuju. Vlasina je kratka reka, bujična jer zapravo nije ništa drugo do kišni kolektor sa jako strmim obalama tako da kada pada kiša bujica nosi granje, lišće i trunje i tada obično i ne možemo da radimo. Već nekoliko sati nakon kiše dotok jako opadne, ali to je već naš problem.