Заштитимо слив реке Власине

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Заштитимо слив реке Власине

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-02-18 13:12


Грађанин Власотинца
Autor peticije

#27 Re:

2014-02-18 13:42

#24: BN -

Све си ти то лепо написао пријатељу и не сумњам ја да су електране изграђене по светским стандардима и са савременом технологијом. Такође и не сумњам да се по свету ради овако, али има неколико "рупица" у целој твојој причи, па да ти их ихтакнем уколико их и сам ниси ведео.

Да се затрпа неколико кладанца рече, зар не?
Лепо би било да је то неколико кладанца (а ваћ је урађено више од тога).

Обновиће се река?
Да ли си свестан да река не може да се обнови ни из чега? Такође, за обнављање екосистема су потребне десетине година минимум и то без даљег погоршавања стања што је код нас немогуће.

Кажеш ради се по свету(Европи)?

Да, али заборављаш да си у Србији и да ће неко кад прорачуна да му фали мало већа количина воде да би повећао свој приход рећи "Ма дај да одврнемо славину још малко, ништа неће буде на Власину" (дајем само пластичан пример, не схватајте буквално). Из те струке сам (не баш енекретика али близу сам) па могу да ти кажем да излазна снага неких електрана (не знам сада да ли свих) по прописима не даје дозволу за било каквом изменом корита реке што сам сигуран да ЗНАШ!

А што се тиче овога:
Sve ovo je urađeno uz pismene saglasnosti lokalnih samouprava, uz podršku Ministarstva za energetiku i zaštitu životne sredine i finansijsku podršku EU na osnovu Kjoto sporazuma, a čega je potpisnik i naša zemlja.

Што се тиче друштва за заштиту животне средине, тешко да ћете добити дозволу за овако нешто без пуњања џепова некоме или без свог човека у њиховим редовима. А што се тиче осталих, морађу да будем вулгаран први и последњи пут, све су то ГОВНА(част изузецима)!

 

И опрости, што ти нисам персирао, ипак се дописујем са анонимусем

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#28

2014-02-18 15:15

Ja koliko videh ti si gimnazijalac što je daleko od "enekretike". Drugo, da ne bi bio anonimus iako sam dao inicijale BN, ja sam Branislav Nikolić, Tehnički direktor u HIDRO-TAN-u, preduzeću koje je izgradilo i održava male hidroentrale.

Korito reke je bilo jako zapušteno i mi smo ga u zoni elektrana očistili i izgradili poljske (nasute) pristupne puteve tako da sada može da se priđe koritu.

Strogo vodimo računa o biološkom minimumu ali priznajem da je u par godina eksploatacije došlo do par incidenata kada je došlo do zastoja u telemerenju usled kvara na radio vezi, a jednom prilikom je neko ukrao akumulator sa vodozahvata. Sve to je trajalo vrlo kratko i ubuduće se neće ponavljati jer se biološki minimum sada ostvaruje kroz ustavu ispirnog kanala koja je podignuta šest centimetara i daje garantovani protok od 300 litara u sekundi. Ostalo ide kroz riblju stazu i koja je zbog navedenih problema u funkcionisanju opreme nekoliko puta davala manje protoke od zahtevanih. Zato smo i napravili pomenutu izmenu jer smo uvideli da postoji rizik od otkazivanja merno-regulacione opreme.

S druge strane, MHE Jabukovik (na Gradkoj reci) i MHE Livađe (na Darkovačkom potoku) imaju tirolske vodozahvate gde se samom konstrukcijom definiše isputanje biološkog minimuma kroz riblju stazu s obzirom da je nivo vode u jezeru i ispred riblje staze konstantan (voda propada kroz rešetku u kruni brane i kanalom voda kroz taložnicu ulazi u cevovod).

Priroda je moćna, uticaj čoveka iako na kratkom vremenskom horizontu izgleda dramatično je zapravo minoran, i dobro je što je tako. Naravno, onoliko šipražje, lom i đubre neće se obnoviti decenijama jer to nećemo ni dozvoliti ali riblja populacija i ostala flora i fauna hoće. Može to da se i ubrza veštačkim poribljavanjem od čega ne bežimo i tu nam treba pomoć nekog iz vaše branše.

Nemamo nikakvog insajdera niti bilo kome punimo džepove, naprotiv, prijavljujemo svaki pokušaj korupcije. U vaš kraj nismo došli na kratak period nego s namerom da tu ostanu i naši unuci jer je ovo slobodna zemlja, ne možete nas oterati a ne bi bilo ni fer. Kao što mi ne teramo vaše sugrađane iz Beograda, Smedereva, Bora, ma nema grada u Srbiji gde nema ljudi iz ovog podneblja.

A ovde smo došli zbog na izgled i prema statistici odličnih hidroloških uslova za gradnju elektrana. Nažalost, nekoliko uzastopnih sušnih sezona i zime sa malo snega to demantuju. Vlasina je kratka reka, bujična jer zapravo nije ništa drugo do kišni kolektor sa jako strmim obalama tako da kada pada kiša bujica nosi granje, lišće i trunje i tada obično i ne možemo da radimo. Već nekoliko sati nakon kiše dotok jako opadne, ali to je već naš problem.

Грађанин Власотинца
Autor peticije

#29

2014-02-18 16:33

Не знам где сте добили ту информацију да сам гимназијалац, ја сам од недавно апсолвент на Електронском факултету у Нишу, а чак ни у средњој нисам био у гимназији. А што се тиче енерКетике, лапсус у куцању, дешава се.

Овако како сте написали, делује све као да ради савршено, али да ли је тако заиста? Из ваше приче видим да сте неко "одозго"(хиарархијски, не локационо)...да ли сте сигурни да ствари заиста тако функционишу у пракси како сте написали?

И ако узмемо да то јесте тако, да ли ће остати тако ако се изгради читав систем електрана који је у плану?

Ја сам пре свега љубитељ природних лепота каквих вала има доста у нашем крају а разлог за ову петицију је уништење једног таквог места, река Бистрица, које тренутно изгледа овако https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1511769_10203418575171826_1390850869_n.jpg а које након интервенције више неће да постоји. Наравно и спречавање даљег уништавања слива.
Можда је то за вас само пар полупаних јаја, али за нас није! А и нећемо се ми најести те кајгане

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#30

2014-02-18 17:10

Niko se ovde neće prejesti kajgane ni bilo čega.

Što se tiče živopisnog potoka Bistrica slažem se da je lep i živopisan ali i da je jako mali vodotok da bi se ekonomski isplatila gradnja male HE. Ne znamo ni gde je to niti imamo nameru da tamo nešto gradimo. Treba imati i mere. Takođe ne treba dozvoliti gradnju bilo čega blizu vaše fabrike vode.

A biti apsolvent ne znači ništa. Tek se morate pokazati i dokazati. Povezao sam da ste vi osnivač profila na fb EKO VLASOTINCE a tamo piše da ste studirali gimnaziju u Vlasotincu. Znači ne radi se o istoj osobi iako je rukopis vrlo sličan.

Želimo vam uspešan skup u centru Vlasotinca. Ako već podbunjujete narod obavestite ih da su svi objekti pod video nadzorom a važni imaju i čuvare. U slučaju bilo kakve povrede privatnog poseda nećemo oklevati da primenimo sva zakonska sredstva u odbrani vlasništva od vandalizacije.


Gost

#31 Re:

2014-02-18 18:10

#25: vuk - vas niko nijezvao u ovu vukojebinu. sami se snalayimo i bez vas vec decenijama . za sitne pare cete maltretirati jadnike koji rade kod vas,puniti dzepove na tudjoj muci i  zagadjivati ekosistem. pastrmke nema od kad ste vi dosli. ovo nisu evropski standardi kakve smo ocekivali ovo je okupacija. idi projektuj u po evropi. Nasi neimari su podigli ovu drzavu i bez vasih posranih projekata.Tada je sve funkcionisalo i bey vas super strucnjaka.

 


Gost

#32 Re: Re:

2014-02-18 18:18

#31: - Re:

ma doći će tebi tuta bugarin skote lenjivi i zavidni. Bedniče, ovo nije tvoja prćija, tvoje je samo ono za šta imaš tapiju od dede pošto si ti nesposoban da išta stvoriš sam, sposoban si samo da mrziš i zavidiš jer si gubitnik. idi skupljaj drvca.

Istok

#33 Istok

2014-02-18 18:48

#32: - Re: Re:

Hoće al kao saveznik, da nas spasi idijota iz prestolnice i ostalih političkih sektaša.


Gost

#34

2014-02-18 18:58

ko je pominjao politiku?
idijot si sam sa sve j, nepismena kreaturo.
A bugari bi se rado vratili i bez prizivanja takvih gubitnika, samo se malo plaše.
Gnjido jedna izdajnička.
Istok

#35 Re:

2014-02-18 19:14

#34: -

Ja te branim jer se na tebe odnosi prethodni komentar. Aj vrati se na lozu kod mene

Александар Павловић

#36 За Бранислава Николића - Само вређајте

2014-02-18 19:52

Само вређајте народ.Радујем се, губите живце, показујете знаке слабости.Уплашени сте. Народ сматрате за стоку и будале чим можете да причате такве приче како је корито било запуштено па сте га ви уредили итд.Све ће вам се то обити о главу. То што причате о биолошком минимуму може да прогута само неко ко никада није прошао путем Црна Трава - Власотинце. Људи су били шокирани. Нема воде ни да се жаба окупа.Одговорно тврдим да од Тегошнице где почиње цевовод па до Лешја,односно мало низводно од Састав Реке тачније испод таложног језера нема рибе ни колко да стане у једну просечно велику каду у купатили, јер нема ни воде.Исто је и од улива Дарковачког потока па до таложног језера испод Градске.Ево слике од прошле недеље коју сам лично сликао
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=640368492679511&set=p.640368492679511&type=1&theater
А што се тиче тога да смо неписмени да се представим Александар Павловић инжињер заштите животне средине, дипломирани инжињер заштите на раду-мастер са положеним стручним испитима и лиценцама у надлежним министарствима. Изволте на скуп па да се сукобимо у вербалном дуелу.
Грађанин Власотинца
Autor peticije

#37

2014-02-18 19:57

Господине Браниславе, да ли се ово поклапа са вашом причом у коју сам до некле поверовао(с обзиром на то да сам у Нишу па нисам обишао овај предео у скорије време)?

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2014-02-18 20:15


kud idiJoti

#39 čuvaj Bože Vlasinu

2014-02-18 20:24

Branislave u laži su kratke noge. Teško da nas ubedite da je crno belo, nismo slepi. Samo me sekira to što bi svi da se spase reka dok im drugačije ne narede iz političke sekte čiji su članovi. Kad kažu da su elektrane prava stvar miševi će nestati.
Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#40

2014-02-18 20:31

Nikog ja nisam vređao. svoja tri komentara sam potpisao, prvi inicijalima a druga dva imenom i prezimenom. Ja sam za konstruktivan dijalog a ne halabuku i lično mi smeta ton kojim se ovo vodi.

Naravno da mi ne pada na pamet da prisustvujem bilo kakvim skupovima koji su orkestrirani i zadojeni mržnjom. A nisam ni dokon.

A ovaj što smatra da može da me kupi i usput vređa zapravo govori o sebi. I o tome da je on pogubio nerve, a ne ja. Ja sam samo izneo naša gledišta.
Vlasina

#41 Samo pare

2014-02-18 20:39

Lepo je što se grade HE umesto nuklearnih ili drugih izvora koji su veliki zagađivači i velika opasnost po sredinu. Dobro je što se neko setio da taj potencijal iskoristi. ALI TU IMA MNOGO PROPUSTA...

Ako ste već toliko iskusni, obišli Evropu, gradili svuda, verovatno ste videli da se tamo inžinjeri i dizajneri trude da te HE uklope u već postojeći ekosistem, nanesu što manju štetu prirodi i da to bude i sigurno, a i lepo. Potražite po internetu izglede mini HE i prevodnica, kako to rade ljudi koji misle na okolinu i budućnost ljudi.

Ove hidroelektrane na Vlasini su obično ruglo i uništavanje ekosistema. Reka strpana u cevku, ružna kockasta kućica (bez fasade i građena od veštačkih materijala) i važno je da to zarađuje pare, a to što je tu ostalo uništeno korito i ekosistem - mnogo vas briga. Naravno da je tako jer ti koji ulažu u to mislie samo na profit, a ne na prirodu i zajednicu.

"Ne može se napraviti kajgana a da se ne slomi nekoliko jaja, tako nije moguće ni napraviti nekoliko elektrana a da se pri tom ne zamuti voda, ne poplaše ribice i ne zatrpa neki kladenac" skorije gluplju analogiju nisam video. A i ako ćemo tako, ako čovek i kokoškama ne preotme životno stanište, ta jaja će se lako nadoknaditi.
Krkuška

#42 Re:

2014-02-18 20:45

#40: Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN -

ne govori on o tebi već o komentaru br 32.

Svakako niste dobrodošli, borićemo se do zadnje kapi Vlasine.

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#43

2014-02-18 20:55

Pogledao sam huškačke komentare i odgovorno tvrdim da to nema veze sa Hidrotanom, to neko doliva ulje na vatru i loži naivne. Nije to moj manir.

Za autora peticije: Ni ja nisam na lokaciji već u Beogradu i upravo sam proverio sa kontrolorima stanje na sistemu elektrana na Vlasini. Prijavljeno mi je redovno stanje iz kontrolno centra u Lešju. Istražićeno ovih dana kako se kretao nivo vode iz minuta u minut u profilu vodozahvata kod Sastava Reka.

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#44

2014-02-18 21:05

I treba da se borite ali hladne glave i argumentima, a ne pretnjama tipa: treba to dići u vazduh, idi u svoje seli pa gradi, niko vas nije zvao, okupacija i slično što se ovde iznosi.

To u najmanju ruku nije civilizovan pristup. Ovo je slobodna zemlja, mi smo državljani ove zemlje i imamo prava da gradimo na našem posedu gde god se nalazio na teritoriji Srbije.

I ne smatramo da treba da raspišemo referendum za boju fasade na mašinskim zgradama. Ima ko o tome vodi računa.

A to što imate demokratski skup u kojem druga strana nije dobrodošla govori o vama više nego što ste ovde svi zajedno napisali.

Može neki vrač da vam pomogne

#45 Re:

2014-02-18 21:05

#43: Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN -

Ma ne nerviraj se možda će padne kiša.

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#46

2014-02-18 21:08

Hahahahahahahaha.
Daj bože, ionako nije dugo bilo ni kapi, nemamo ni za kajganu.

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2014-02-18 21:31



Gost

#48

2014-02-18 21:42

VLASINA-VLASINCIMA I VLASOTINCU.
Vlasina

#49 Samo pare

2014-02-18 22:00

Pa da, Branislave. Upravo ste sve potvrdili komentarima 44 i 46 ono negativno što sam naveo gore. Da ste bar ispunili biološki minimum i pazili na zagađenje, bilo bi dobro.

A koje su te HE ruglo od izgleda, bacite pogled na ovo, pa ćete shvatiti (ako bar malo ukusa imate) i možete da vidite u kom ste veku po načinu gradnje :)

1) Mašinska kućica hidroelektrane na Đetinji - prva hidroelektrana na ovim prostorima, izgrađena 1900-te http://images2.kurir-info.rs/slika-900x608/uzice-110-godina-hidroelektrana-1328585176-40411.jpg
zelenazemlja . com/ images/vesti/8aa7e3745e38cf8e37f3d63d889b5e6b .jpg

2) Izgled jedne moderne mašinske kućice za mini HE u nekoj normalnoj zemlji (Italija), koju su gradili neki normalniji ljudi http://freshome.com/2012/09/13/noninvasive-hydroelectric-power-plant-design/

3) HE Kempten static3 . businessinsider . c om /image / 4fd8d7ceecad04b73e000000-1200 / 2-it-also-had-to-reflect-the-curve-of-the-iller-river-itself .jpg (izbacite razmake u linkovima, zbog ograničenja)

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2014-02-18 22:01