Inicijativa za ravnopravno učešće žena u vlasti

skepticna

/ #16 mesta su rezervisana i za tih 30%

2014-04-11 09:34

#8: marija - Re: jedini kriterijum treba biti - kvalitet

Drage i dragi svi,

nisam sigurna da li da potpisem i podrzim peticiju. U politici sam vec 5 godina i sve sto se tice ravnopravnosti, barem u praksi po mom iskustvu je farsa. Rodna ravnopravnost u politici (na gradskom nivou), je po licnom iskustvu izvitoperena i od strane samih zena, koje se (verovatno iz licnih neispunjenih zivota) do poslednjeg atoma sujete bore za mesta predsednica foruma zena, sluzeci se ogovaranjima i okupljanjima klanova na kaficama, dok neke druge koriste poznanstva/rodbinske odnose sa muskarcima i tako ponovo zauzimaju mesta od obaveznih 30% za koje bi sad trebalo da se potpise peticija. Kada dospeju na mesta koja su zelele, zadovoljavaju se da im se obraca sa "predsednice" i to je svo njihovo postignuce. Na ovaj nacin oduzimaju prostor svima drugima koje bi zaista bile korisne politicarke. Onima koje imaju potencijala i politicke osvecenosti. Sputavanja od strane muskih kolega su takodje prisutna, ali je to druga tema koja se podrazumeva da se uobicajeno desava,a "borba" sa njima je mnogo vise fer i gotovo laksa nego sa zenama.

Da bih potvrdila svoj stav/iskustvo, toplo preporucujem knjigu Dijane Suboticki: "Tiha vecina", zivotne price politicarki iz Srbije, koja je za mene bila dodatno razocaranje, jer sam citajuci je dobila dokaz da nasih 30% u parlamentu popunjavaju uglavom zene rodjake, poznanice i slicno i da ne postoji ama bas nikakva sansa da ja kao zena koja medju politicarima nema i ne zeli da ima diskutabilnu zaledjinu, nema ni sanse za postignuca na ovom polju iako postoji zakonskih 30%. Na zakone i rad ne mogu da se oslonim.

U knjizi nesvesno, politicarke same iznose kako su dospele na ova mesta. Retke medju njima dosle su zaslugama i radom.

Da konacno i zakljucim:

Mesta su rezervisana i za tih 30% "podobnih" medju zenama.

Ne zalim se na ljudsko ponasanje, ne kudim ni zene ni muskarce. Cinjenica je da se ovako ponasa svet. Poenta je sledece: kvalitet nece doci do izazaja preko obaveznih 30% jer su tih 30% ponovo rezervisani za zene rodjake, poznanice i druge veze.

Volela bih da cujem pozitivniji stav/iskustvo od svog da bih povratila veru da zaista moze da se postigne pomak ovakvim peticijama, akcijama ili zaknskim propisima, ovako, sumnjam da treba trositi energiju.