Protiv NEADEKVATNOG rada Somborske fabrike "Proteinka"

Vlah Jovan

/ #8 Re:

2014-10-03 21:02

#5: -  

 Nije u pitanju samo filter. Ja sam godinama radio razne mašinske projekte za kafileriju, zato meritorno tvrdim da nije u pitanju samo filter. Problem je i prihvat konfiskata koji stiže u neodgovarajućim kamionima (ili neispravnim), kao i prijemni deo koji nije obuhvaćen sistemom ventilacije sa prečistačem. Takođe nije adekvatna ni ventilacija proizvodnog pogona, odakle takođe izlaze miomirisi.

Inače postojeći filter je star najmanje 40 godina i primitivne je konstrukcije. U velikom "buretu" nalazi se kamenje (krečnjak), koji se zaliva vodom i kroz njega propušta hlor. Kroz sve to struje smrdljiva isparenja iz proizvodnje. Sistem vrlo dobro poznajem, jer isti takav sam 1990. projektovao za kafileriju u Brčkom.

Priča o kvaru je smešna i za decu, a za odrasle je uvredljiva. Kafilerija smrdi od njenog nastanka do današnjeg dana, i "uživam" u mirisima već barem 40 godina.

Jadno je što niko od nadležnih ne preduzima ništa, a građani Sombora sve to trpe. Sramota me kad mi neki stranac dođe u goste, jer mu nikako ne mogu objasniti da je to za Sombor normalno što često nesnosno, smrdi. Da ne govorim o tome da leti ne mogu sedeti na terasi a stanujem u blizini Apatinskog puta.

Odavno smatram da kafileriju treba iseliti daleko od naseljenog mesta, možda kod gradske deponije smeća. Inače u sadašnju kafileriju nije niko ozbiljno ulagao zadnjih 30 godina. Ako je to fabrika od republičkog značaja, opštinski "oci" bi trebali insistirati u republičkim organima da nađu sredstva za izgradnju nove, savremene kafilerije na odgovarajućoj lokaciji.

 

Vlah Jovan