Otvoreno pismo ministru nauke

živa

/ #74 istina

2012-10-26 08:47

Kad vidim ko je sve u mom Institutu(građevinskom) doktor nauka i ima naučno zvanje pa to je za plakanje. Način na koji se kod nas biraju i vrednuju naučni istraživači je po principu ja tebi ti meni ili ti, ja stavim tebe u rad ti mene. A naučni radovi na nivou diplomskih radova, i nije ih sramota. Ma jok. To su sve naučni savetnici i viši naučni saradnici a da ih pošalješ negde u svet među evropske ili svetske kolege ko autistične tuta mute. Niko ili vrlo slabo zna engleski kao osnovni jezik komunikacije ili praćenja naukečnih saznanja u svetu. Suština je samo prikačiti se na neki jalovi projekat koji finansira država i da te bog vidi. Dobijaš jednu platu u firmi a drugu od nauke i imaš platu veću od predsednika države. Radovi se prepisuju i štancuju samo se naslovi menjaju, pa generalno možeš dupe da obrišeš sa njima. Nikakvu praktičnu primenu sve to zajedno nema i država nikakve koristi nema od toga. Sve u svemu bilo bi poštenije da se kod nas finansiranje nauke, i kvazi projekata ukine, ionaoko je nema, a da se te pare daju napuštenoj deci ili bespomoćnima. Bar ćemo učiniti dobro delo.