Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

Quoted post


Gost

#193 Re: Re:

2013-12-05 22:31

#182: Majka TEREZA - Re:

Postoji termin u Zakonu o visokom obrazovanju, da se gubi status studenta, cl.94,stav 1. tacka 4. koji se dalje razradjuje Statutom fakulteta,recimo cl.70,stav 1.Pavnog fakulteta u Bg-u, na ovo se vrlo rado poziva Uprava, sto se tice ovog decka u Hrvatskoj,rec je o sasvim drugoj stvari, da je Statut fakulteta bio protivan samom Zakonu, mislim da nema potrebe da se stvar komplikuje vec da se istupi sa konkretnim zahtevom da se produzi rok studija po starom nastavnom planu, najpre da se prikupe potpisi, sto vise, napravi jasna forma  i da se aktivira studentski parlament BU i drugih univerziteta, pa da se istupi pred ministarstvo.

Odgovori

Majka TEREZA
Gost

#199 Re: Re: Re:

2013-12-06 09:52:17

#193: - Re: Re:

Članom 94 se ne govori o gubitku statusa studenta, niti bilo kojim drugim članom Zakona o visokom obrazovanju. Član 94 nabraja slučajeve kada STATUS STUDENTA PRESTAJE. Između ostalog taj član st.1 t.4 nema dodirnih tačaka sa čl.123 st. 1 i 5 , jer se odnosi na studiranje u dužini od dvostrukog broja školskih godina, nakon čega status studenta prestaje, a čl.123 se odnosi na oročavanje studija po starom programu i mogućnost da se predje na bolonju, čime ne prestaje status studenta, ne gubi se pravo na studiranje, kako svaki fakultet pokušava na svoj način da tumači čl.123. To što fakulteti u svojim Statutima,  uglavnom za studente po starom programu studiranja se reguliše u prelaznim i završnim odredbama,  nezakonito rešavaju ova dva različita pitanja i problema je i dovelo do toga da Marko u Hrvatskoj pokrene postupak i isti dobije. Tim njegovim Statutom je direktno bilo reči o prisilnom prelasku na bolonju i radi se o identičnom slučaju kao što sada naša zemlja želi da uradi sa studentima po starom programu. No, svako ima pravo da zakone tumači na ovaj ili onaj način, ali da bi i Vi i svi sotali studenti, bili sigurni šta je zakonodavac želeo da kaže nekom odredbom, jedino sam zakonodavac ima pravo na autentično tumačenje tog zakona, zato imate mogućnost, jer je u nadležnosti Ministarstva prosvete da vrši upravni nadzor na fakultetima, ali i u nadležnosti Zaštitnika gradjana, da se obratite jednom ili drugom, ili i jednom i drugom i tražite tumačenje i čl.94 i čl.123 Zakona o visokom obrazovanju i razrešite svoju dilemu. Ukoliko smatrate da je to komplikovano, da će oduzimati dosta vremena, a neće vam doprineti da se izmeni zakon u čl.123 st.1, onda je najbolje da se što pre podnose zahtevi nadležnima koji mogu ovaj Zakon odnosno njegove izmene da stave na dnevni red Narodne skupštine RS, kao što sam ranije i predložila. Procedura za izmenu zakona nije jednostavna i iziskuje potrebno vreme i zato morate da radite veoma brzo. Znam da na velikom broju fakulteta u svim "telima" u kojima se odlučuje o pravima studenata, a to se odnosi i na Univerzitete, gotovo i da nema studenata po starom programu, već je uglavnom najviše studenata po bolonji, tako da nema ništa od te nade da će oni biti zainteresovani toliko koliko ste vi i da će požuriti da se svima obrate i istraju do kraja kako bi vi do 30.09.2014.g. bili spokojni? To je pogrešan put, gubljenje vremena i neuspeh ove akcije. Morate se osloniti isključivo na sopstvene snage i studenti po starom programu sve da organizuju, pišu, traže lične kontakte i dodju do cilja. RAZMISLITE DOBRO, VOLELA BIH DA NISAM U PRAVU, ALI SAM DOBRO INFORMISANA I KROZ VAŠE KOMENTARE SE OSEĆA DA "LUTATE", DA TEK SADA "PRAVITE KONCEPCIJU", JEDNI "VUKU NA JEDNU STRANU, DRUGI NA DRUGU" I VREME ĆE "PROLETETI", A VI NA TAJ NAČIN NEĆETE MOĆI NIŠTA DA POSTIGNETE IZLASKOM NA ULICE U OKTOBRU MESECU 2014.G. KADA ĆE BITI VEOMA KASNO. NE OČAJAVAJTE, NE GUBITE NADU, ŠTO PRE U AKCIJU - NE HITNO, VEĆ NAJHITNIJE!