Podrzite protest osoba sa invaliditetom 5 marta 2014

Quoted post

MAMA

#11

2014-01-13 13:06

Nadam se da ce ovog puta protest imati vecu posecenost i bolje rezultate,jer mnogo je nas koji imamo u porodici decu sa invaliditetom,ili bilo kog clana porodice...i niko,ali niko ne zna kako je iz dana u dan ziveti sa tim,sem nas koji isto prozivljavamo...Moje dete ima 4 godine i cerebralnu paralizu,najtezeg stepena,imam pravo na bolovanje dok ne napuni 5 godina,i sta da radim za godinu dana i posle toga,kad on bude bio sve veci,sve tezi i zahtevniji,a trenutni zakon mi nalaze da kad dete napuni 5 godina moram da se vratim na posao ili da dam otkaz..Kako da radim i kuci ostavim dete koje ne hoda,ne sedi,ne prica...?A sta i da mu pruzim ako dam otkaz...?Resenje je jedino da se prizna status roditelj -negovatelj,drugog izbora niti izlaza nemam ni ja ni svi koji maju ovakav problem,a sa tudjom negom uspem da kupim hranu,pelene,finansiramo odlaske za Beograd na kontrole i to je to...

Odgovori

Violeta Jelenina mama

#17 Re:

2014-01-13 22:41:52

#11: MAMA -

Kada napuni 5 godina, vracas se na posao, imas pravo da radis 4h a da ti ide pun radni staz ali koliko radis tolika ti je plata a dete ostavis samo na podu da ne padne i povredi se najmanje 5 sati jer ti treba bar po pola sata da odes i vratis se sa posla. E , tako sam ja bila prinudjena da radim, od svog tog napora sam se razbolela i otisla u invalidsku penziju koja je zbog proseka primanja zato jer sam radila 4h sada 13000. I dalje se staram sama, jer sam samohrana majka, a ona je i dalje, vec 26g, nepokretna i staracu se dok sam ziva kako znam i umem. Zato moramo da se borimo i trazimo da drzava donese zakone da mi sa nasom decom zivimo dostojanstveno.


Gost

#45 Re:

2014-02-10 21:29:09

#11: MAMA - Podrzavam da se prizna Status roditelj negovatelj , za ovu inicijativu skupljeno je 61 000 potpisa ali drzava je skoro kategoricki rekla da za ovo nema novca , samo da napomenem da predlog nikada nije usao u skupstinsku proceduru na pravi nacin . Ovo je goruce pitanje za roditelje dece sa invaliditetom , jer mnogo dece moraju imati 24 sata nadzor u svakom pogledu , tako da roditelji moraju napustati posao a napustanjem posla automatski se ide u neki vid socijalne ugrozenosti , mora se traziti da se visina primanja za roditelja negovatelja izjednaci sa primanjima negovatelja i naravno TNP ostaju , ja mislim da organizator protesta ima taj predlog zakona u kome sve lepo pise . I jos jedno goruce pitanje je - STA CE BITI SA MOJIM DETETOM POSLE MENE ? To je isto jako bitno jer vecina dece nece moci sama nakon nase smrti , sto znaci raditi na tome da se oformljavaju male kucne zajednice kojebi imale od 6- 8 korisnika jer to je najprirodnije , raditi na zatvaranju institucija , to je dugotrajan posao ali mora se sa njim odmah poceti raditi jer Srbija je vec puna odraslih osoba sa invaliditetom a nemaju gde , situacija je vise nego alarmantna .