Иницијатива против рушења Генералштаба

Quoted post

Vladimir, Novi Sad

#8

2014-04-24 02:46

Snazno podrzavam predlog da se odrzi skup i pozdravljam inicijativu organizatora ove peticije, kao i autore stranice "Srpski arhitekti" (pretpostavljam da su isti ljudi), koji su verovatno i jedini koji cine nesto konkretno povodom ovog vaznog pitanja. Slazem se i sa svim dosadasnjim komentarima.


Skoro sam na stranici procitao komentar da ideja o skupu nije bas dobro podrzana i tuzno mi je to. Zar smo postali toliko letargicni da necemo da se mesamo ni u sta vise, kao da ne zivimo ovde i da je to problem nekog drugog ? Zar cemo pustiti da o ovom pitanju odlucuju ljudi koji nisu kompetentni i koji u toj zgradi vide samo novcanice ? Zar nam je dugogodisnje materijalno siromastvo oduzelo i ono malo dostojanstva (meni licno ovo vredja dostojanstvo), duha i prkosa u svakome od nas ? Nadam se da nije, a i vidim vas (organizatore ovih stranica) kao jedne svetle tacke u celoj ovoj prici.


Pozdravljam i saopstenja raznih udruzenja arhitekata, ali jednostavno mislim da to nije dovoljno i da moramo pokazati svima koji imaju moc odlucivanja sta stvarno mislimo o ovome, da nam je ocuvanje kulture i identiteta veoma bitno i da smo spremni daleko da idemo kako bismo ih zastitili. Prvi protestni skup moze biti pocetak jedne sire akcije protiv rusenja ovih zgrada, a ujedno i skup na kome bi svi prisutni podelili svoje ideje o daljem delovanju. Predlazem i sledece:


1) Da sastavimo spisak nasih zahteva, kao npr. zaustavljanje rusenja do formiranja strucnog saveta (sacinjenog od najistaknutijih srpskih arhitekata, koji bi opet, na primer, mogao imati 3 clana, jednog bi predlozila vlada Srbije, jednog mi, a jednog udruzenje arhitekata) i njegovog jednoglasnog misljenja o najboljoj opciji za buducnost zgrade.


2) Da obavestimo sve medije o protestima, da bi nam se glas cuo sto dalje i da bi pokusali da uticemo na svest sto vise gradjana nase zemlje. Mozda bi tako i protesti postali masovniji.


3) Da objasnimo da ne zelimo da sacuvamo rusevine i secanje na bombardovanje (sto ocigledno misli dosta ljudi, a i ocigledno svi politicari), vec da jednostavno zelimo da sacuvamo i obnovimo vrhunsko delo arhitekture.


4) Da u nedostatku sredstava i nekog ozbiljnog finansijskog predloga, otvorimo ziro racun na koji ce gradjani (pocev od nas samih) uplacivati novac za obnovu zgrada. Da pitamo medije da nam pomognu u tome tako sto ce s vremena na vreme izbacivati tekstove o protestu sa ispisanim ziro racunom. Mozda necemo skupiti mnogo para, ali cemo poslati jasnu poruku vlasti i gradjanima da cinimo konkretne stvari i sve sto je u nasoj moci da bismo sacuvali zgrade. Za izgradnju Avalskog tornja i Hrama Svetog Save je takodje skupljan novac donacijama.


5) Da pitamo poznate i medijski eksponirane licnosti, kao sto su npr. glumci, da nam pomognu sa protestom i da ga na neki nacin promovisu u javnosti, jer ce njihov glas daleko jace odjeknuti od nasih, zbog vec stecenog kredibiliteta kojeg imaju u javnosti, a i zbog toga sto su svakodnevno zastupljeni u medijima.


6) Da u slucaju da nema nikakvog pomaka sa mrtve tacke, inteziviramo i radikalizujemo proteste. Mogu biti i svakog vikenda, da bi se okupio sto veci broj ljudi, jer ce tokom radne nedelje dosta ljudi odustati od dolaska.


7) Da svako od nas obavesti sve svoje prijatelje i poznanike o protestu.


Ovo su samo predlozi, podrzacu sta god da se odluci i rado pomoci u svemu u skladu sa mogucnostima. Pozdrav...

Odgovori

Уредништво странице „Српски архитекти | Serbian architects“

#11 Re:

2014-04-24 12:05:30

#8: Vladimir, Novi Sad -

Пре свега, хвала Вам, Владимире, на врло конструктивним и исцрпним предлозима. Сматрамо да су Ваши предлози свакако конкретан и почетни основ о којем вреди разговарати. Такође, објавили смо га управо на страници како би што већи број људи видео.