ZELIMO DA VERONAUKA OSTANE U SKOLAMA...

Quoted post


Gost

#15 Slabljenje crkve

2011-09-13 01:35

Crkva kao organizacija će da slabi, u budućnosti, globalno, neminovno, sa napretkom tehnologije, i daljim podizanjem nivoa svesti (evo npr imamo internet, gde sada lako i slobodno dolazi do sučeljavanja različitih mišljenja, pa neka svako proceni za sebe). Informacije su veoma dostupne sve većem broju ljudi. Vreme informatike je u svom jeku.
To ne pogoduje crkvi (niti džamiji), jer kritičko mišljenje ne postoji u veri. Često sam imao prilike da vodim rasprave sa vernicima koji pri nedostaku argumenata se pozovu na neprikosnoveni autoritet, i time obustave svaku dalju diskusiju. E to na internetu ne može.
Što se tiče veronauke u školama, stvar je prosta (i protivustavna). Mi poštujemo to što vi verujete i nigde vam ne namećemo naše stavove (naročito ne koristeći zajednički novac). Ako i vi isto tako poštujete ostale, kako druge religije tako i ateiste (bezbožnike), sve ok. Naročito ateiste, s obzirom da su škole dražavna institucija od opšteg interesa, u kojima je školavanje besplatno, dakle finasira se od zajedničkih para. Niko vama dakle, ne brani da se bavite religijom - i da to sami finasirate.

Ne mogu da verujem u boga koji traži da ga hvale sve vreme.
~ Fridrih Niče

Odgovori

drnele

#27 Re: Slabljenje crkve

2014-04-25 14:26:17

#15: - Slabljenje crkve

Bog je mrtav ~ Niče

Niče je mrtav ~ BOG

 

Sve u svemu, s obzirom da se pozivate na kritičko razmišljanje, ako biste se malo upoznali sa verom, znali bi ste da je kritičko mišljenje itekako zastupljeno...sve nam je dato, ali nije sve na korist...kud ćete veću slobodu života, misli, delanja, od najveće slobode koju je Bog dao čoveku, a to je sloboda izbora života bez Boga, ili života sa Bogom...da li zaista mislite da se sloboda, demokratija, tolerancija ogleda u principu "represijom do tolerancije, demokratije itd..." ("pobiću vas sve zato što niste tolerantni...")?

Dakle, mišljenja nam se mogu razlikovati, ali to ne znači da treba voditi ratove zbog toga...

A to da li se nešto finansira iz kako kažete zajedničkih sredstava, opet je pitanje da li je samo Vaše mišljenje i Vaše upravljanje našim zajedničkim parama jedino validno...na kraju krajeva, to su i moje pare, a ja recimo hoću da se to finansira...ako se uopšte finansira...možda i meni recimo smeta što se "naše" pare troše na sponzorisanje Crvene Zvezde, a ja bih baš želeo da se troše na Partizan...

Da rezimiramo, s obzirom da ja nešto hoću, a Vi to isto nećete, onda budimo dovoljno tolerantni da damo jedan drugome izbor i priliku da radimo i učimo i razmišljamo kako želimo...ja ako sam žedan dopustite mi da se napijem vode, a vi ako niste, ja vas neću na silu terati...

 

Hvala