Sačuvajmo lipe na Trgu Slobode

Quoted post

gost

#7 Re: Re:

2016-06-17 11:29

#5: Aleksandar Perovic - Re:  

 Ja sam apsolutno saglastan sa Vama da se moramo boriti za svako stablo, ali isto tako i ja sam rodjen i odrastao u Niksicu i njemu zivio do prije 5-6 godina, ali i danas intenzivno pratim desavanja i umijem da razlikujem moju percepciju od struke. Ne moramo diskutovati od tome da su lipe zaista bile i ostale simbol Niksica, ali sam misljenja da je i Trg Slobode simbol Niksica tacno koliko i lipe i da njegov trenutan izgled nikome ne ide na cast. Da ne ulazim sa strucnog aspekta u pricu...

Sto se javne rasprave tice ona jeste nephodna, ali ni sami nijeste svjesni koliko Niksicane interesuje javna rasprava. Kada se radio skver (znate da je tamo posjeceno bar 10 visedecenijski stabala) na javnu raspravu je doslo dvoje ljudi, ista je kasnila jer je sala bila prazna i iz NVO sektora iza tih stabala niko nije stao. Kada je bila javna rasprava za ulicu Ivana Milutinovica niko od gradjana nije dosao. Kada se rekonstruisao Bulevar 13. jul na javnu raspravu niko nije dosao, a posjeceno je preko 50 tek formiranih sadnica, ja mislim, bas lipa, a koje su se mogle tako premjesiti sa jednim viljuskerem. Tu da se razumijemo, izostala je i reakcija NVO sektora. Da ne nabrajam dalje, sjecate se Narodne omladine, pa zamjene lipe platanima itd itd, pa dva prelijepa kestena prije par dana u centru grada...

Ako Vam kazu iz Sekretatijata na cijem je celu jedan za nase prilike jako dobar arhitekta (iz strucnih krugova sam to saznao) da ce se broj sadnica uvecati u odnosu na dosadasnji broj, to je svakako plus. Sa oformljenom sadnicom za tri godine imacete fin hlad. Ja jesam za to da ostanu lipe kao tip zelenila, ali jesam za to da imamo drvorede lipa koji ce se uklopiti u novi izgled trga (koji uzgred nije najidealnije arh. rjesenje, ali za nase prilike uz izostanak skupih medjunarodnih konkursa, je sasvim dobar).

Da stvari postavimo logicno: Danas sa starim trgom ne racunajuci obodne sadnice imamo 15 stabala, nakon rekonstrukcije imacemo ih 32. Danas imamo debelu hladovinu, nakon rekonstrukcije za tri godine imacemo sasvim pristojnu hladovinu, cak i ranije. Danas imamo trg koji je zastidje, nakon rekonstrukcije imacemo zaista lijep prostor. 

Da zakljucim, iz urbanistickih razloga sam za nove sadnice, ali sam za to da se insistira da budu sadnice lipe.

Odgovori


Gost

#8 Re: Re: Re:

2016-06-17 12:07:45

#7: gost - Re: Re:  

 Postovani, ono sto je za mene sustina a sto i iz Vase argimentacie prepoznajem kao potvrdu jeste potreba javnog dijaloga utemeljenog na cinjenicama. Za nas je svako jednostrano donoaenje odluka neprihvatljiv pristup . To se upravo desilo i mi cemo uraditi sve sto je do nas da takvi politiku promjenimo. Kao sto smo radili i u sluaju ul Ivana Milutinovica gdje lipe jos uvijek mirisu punim sjajem. Trg Slobode zasluzuje javni poziv za najbolje idejno rjesenje zasnovano na potrebama gradjana. A lipe su tu neizostavne:) Nadam se da prihvatate to:)