Otvoreno pismo ministru nauke

Quoted post

Justice

#162 Re: Koautori...

2012-10-28 20:56

#159: Posmatrač - Koautori...

"Ako je samo "koleginica", pa još i jedna, da ne dramatizujemo... :)
Bilo je slučajeva da je autorka rada (inače akademik) dopisala ćerku (koja je druga struka) ili izvršila kolegijalni pritisak da bude potpisan suprug (koji je treća struka) ili da su se na radu izređali sestra, bivši sestrin suprug, njegova sadašnja supruga, ćerka i zet... Jel' to neki reality show ili ima neko drugo ime za ovo."

Bas zato svi kolektivno treba da budu nagradjeni sa 1/N faktorom, a ako casopis vredi 8 ili 5 bodova N ce se manje osetiti. Posledica uvodjenja faktora 1/N ce dovesti do toga da ce se paziti ko se dopisuje. Ministarstvu, tj. drzavi takodje odgovara faktor 1/N jer ce se iz finansijskih razloga drugacije ce se formirati kategorije istrazivaca.

 

Odgovori

joca

#164 Re: Re: Koautori...

2012-10-28 21:08:39

#162: Justice - Re: Koautori...

Dobro, ali objektivno, 1/N u prirodnim naukama nije bas najsrecnije resenje. Do 3 ili 4 autora zaista mogu da imaju bitan i podjednak doprinos u radu, pod uslovom da se ne dopisuju. Recimo, 2 saradnika koja su u diskusiji sa mentorom resili zadatak. Za preko 4 autora stvarno me slabo ko moze ubediti da doprinos moze biti ravnopravan. Tu naravno ne mislim na izvesne specificne kolaboracije i tome sl, ali takve stvari su izuzetak a ne pravilo. No, bez obzira na sve, kao sto kaze Posmatrac, to su sve kozmeticke promene jednog fundamentalno nakaradnog sistema. Jer ako naucna zajednica izgubi svoj intrinsicni integritet i sama svede stvar na trgovinu bodovima, onda ko je to ko treba da popravi stvari? Znaci, mi hocemo da Ministarstvo nekim 'kljucem' sredi stanje, a problem je u intrinsicnoj degradaciji ljudi na pozicijama u nasoj nauci, tj. u tome sto ne postoje verodostojni autoriteti.