Иницијатива "У ИМЕ СЕЋАЊА НА ДР АРЧИБАЛДА РАЈСА"


Gost

#51

2016-02-18 15:05

Uvek sam se divio casnim ljudima koji su zarad svojih principa, i/ili ljubavi i/ili ljudskosti stali na stranu potpuno nepoznatih, obespravljenih, siromasnih, slabih, dajuci im pomoc iz duse i bezuslovno zalazuci sve sto imaju, pa cak i svoj zivot i buducnost...takvih je bilo malo, a jedan od takvih je sigurno i ovaj veliki COVEK ! Malo je ovo i ovde cime mi mozemo da mu se oduzimo, ali iskreno verujem da mu je Bog dao mir i spokoj.
Slava mu!
Чујте Срби

#52

2016-02-18 17:45

Цео српски народ дугује велику захвалност највећем пријатељу Срба у време једног од највећих страдања када смо били угрожени као држава и нација да нестанемо и да заиста постанемо "небески народ" што за себе често волимо да кажемо. Најмање што можемо да урадимо је да на овај начин искажемо поштовање и кажемо велико ХВАЛА човеку који је постао Србин по опредељењу, а не по рођењу! Други, можда и још већи разлог због чега његову књигу треба уврстити у обавезну школску лектиру је због тога што само неко ко није по рођењу Србин, а толико нас је волео и ценио као народ могао написати тако маестрално дело у коме је савршено описао наше врлине, а пре свега МАНЕ које су нажалост огледало нашег народа пре 200, 100 година (када је дело написано), па и дан данас и које су део нашег менталитета који сви колективно као народ морамо да мењамо због наше будућности и опстанка да не би нестали као нпр. Византија. Због тога је неопходно да када млади човек у раздобљу од 12-19 година прочита једно овакво дело моћи заиста да схвати шта је то патриотизам и како и на који начин се воли и треба жртвовати за своју отаџбину. Пре свега мора да схвати да са речи треба прећи на дела и да препород целог једног народа мора да крене од појединца, односно њега самог. Када сви колективно као народ схватимо и прихватимо пре свега критику (мислим на мане које је у књизи описао) др Арчибалда Рајса као ДОБРОНАМЕРНУ онда је могућ наш духовни препород и боља и лепша будућност којој се сви надамо и жељно ишчекујемо.


Gost

#53

2016-02-18 18:07

Ako ova peticija uspe bice to jos jedna pobeda G. Rajsa i srpskog naroda.
Mnogi mali narodi bi voleli da imaju ono sto srpski ima, ali mi to ne cenimo dovoljno.
Nasa danasnja "elita" je jos gora od one sa kojom se susretao Dr Rajs.
Cestitke inicijatoru peticije.

Gost

#54

2016-02-18 18:28

Zato ako se vise bude poslao i govorilo o Arcibaldu Rajsu u Srbiji mozda se vlast i Srbi prizovu pameti i postanu prava demokratija i civilizacija, bez kjorupcije i uvazavanjem pravog znanja .

Gost

#55

2016-02-18 18:31

Bio je veliki borac za nas narod a to treba da se pamti.
Kremona

#56

2016-02-18 18:39

Ovaj covek je stvarno bio doktor za tadasnje jajare i secikese! Kako je gospodski "oladio" Pasica, tog srebroljupca!!! Slava mu! 


Gost

#57

2016-02-18 19:08

Izuzetno poštujem šta je Veliki Čovek Arčibald Rajs učinio za Srbiju!

Gost

#58

2016-02-18 21:49

Jer duboko poštujem osećaj za pravdu i istinu koju je ovaj veliki čovek nosio u sebi. Jer mnogi naši političari postaju bogati dok se bave politikom. Treba nam hrabrosti i poštenja koje je Arčibald Rajs imao u izobilju. Večna mu slava i hvala.

Gost

#59

2016-02-19 07:21

zato sto smatram da arcibald rajs zasluzuje nase postovanje i secanje, jer olako zaboravljamo svoje stvarne heroje, a pravimo heroje od nekih koji to ni izdaleka ne zasluzuju. zato sto nam uvak treba castan saveznik , i u ratu i u miru

Gost

#60

2016-02-20 11:56

Ovo je samo mali deo onog što bi država Srbija trebala da uradi u spomen na ovog velikana. Sadašnji i budući naraštaji treba da se uče na patriotizmu i životnoj filozofiji Arčibalda Rajsa. Jedno je sigurno, srce Arčibalda Rajsa uvek će biti sa Srbima ma gde ga zlotvori odneli. Ko se oseća Srbinom ovu peticiju mora potpisati.

Gost

#61

2016-02-21 13:03

Zato što sam istoričar, i poznat mi je značaj rada Arčibalda Rajsa koji se samo spominje u našim udžbenicima. Ako ne u osnovnoj, onda obavezno u srednjoj školi treba da bude sastavni deo lektire.

Gost

#62

2016-02-22 08:04

SLAVA VELICANSTVENOM DR ARCIBALDU RAJSU. OD SVIH ISTORIJSKIH LICNOSTI OCARANA SAM NJEGOVOM ISKRENOSCU I KOLICINOM LJUBAVI PREMA SRBIMA YAPRAVO PREMA SVIM DOBRONAMERNIM LJUDIMA.
ZELIM VAM USPEH U DIVNIM PREDLOZIMA I RADOVIMA.
SRDACNO MIRA/ konzervator/restaurator

Gost

#63

2016-02-22 19:28

Može samo biti od koristi.

Gost

#64

2016-02-24 19:41

Da bi buduće generacije naučile kako da vode svoju zemlju.

Gost

#65

2016-02-24 20:22

zato sto-ako budemo zeleli da je shvatimo i protumacimo kao sto nas je nas dragi prijatelj Arcibald shvatio i protumacio-moze pomoci da prevazicemo sebe-odnodno prevazidjemo sve lose i pogresne navike i postupke kojih imamo mnogo-pcev od nerada-odnosno skloniji smo lazima i prevarama nego radu.a to je zato sto vidimo da je to lakse a nije ni kaznjivo-bar ne puno- a zakone su nam takve nametnuli nasa braca iz EU-i zapada-smisljeno-znajuci da ce nas to iskvariti i napravbviti nerednicima-dovesti u sukobe medjusobom....korupciji-mitu-izdajnistvu-prastanju zlocina a neoprastanju rodjenom svom za sitne stvari-da nekazem MEDJE/cuvene i zapustene/...i td...i td...

Gost

#66

2016-02-25 07:25

Dosta mi je hari potera, gospodara prstenova, hodajućih mrtvaca, vampira, dana veštica, kokakole, mekburgera, mtv-ja, nato-a, zvezda granda, farmi, velike tople braće, parova, izdajica, kvarnih političara, kvazi-stručnjaka, instant-fakultetlija...
Nisam protiv dobrih dobrih odnosa sa svetom ali moramo se dozvati pameti, moramo ceniti sebe i sačuvati obraz i čast!
Prodajemo veru za večeru i dajemo dupe za dolar!

Gost

#67

2016-02-25 12:05

Dobra ideja

Gost

#68 A.B.

2016-03-01 13:20

Ako iz istorije ne učimo,onda nas biti neće. Ako počnemo učiti možda i opstanemo.


Gost

#69

2016-03-07 10:10

Cujte Srbi je "Biblija" koje bi se svi Srbi trebali pridrzavati I napamet nauciti, ako im je mozak jos I malo u funkciji.

Gost

#70

2016-03-07 11:05

Pametan predlog !

Gost

#71

2016-03-07 11:53

Dovoljno je samo prelistati knjigu ... svaki komentar je suvisan.

Gost

#72

2016-03-07 14:34

mislim da treba da podržim inicijativu

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2016-03-07 14:43



Gost

#74

2016-03-07 21:25

Zato sto je čovek još pre sto godina opisao sta nam se dogadja u državi! Ko je vodio cak iz Svajcarske dok se ginulo svakodnevno u borbi za opstanak i slobodu! Još pre sto godina nam je objasnio da su Srbi sami sebi najveći neprijatelji....
Veliko postovanje za velikog gospodina Arcibalda!

Gost

#75

2016-03-12 11:18

Podrška za ovu inicijativu