Produzenje roka za odbranu doktorskih teza po starom programu

bbb

#101 skinuto sa fejsbuka (link ne radi)

2016-09-27 11:03

STARI” STUDENTI SVIH FAKULTETA - ZAJEDNO DO CILJA!
ЗАШТО НАЦИОНАЛНИ САВЕТ ЗА ВИСОКО ОБРАЗОВАЊЕ ГРЕШИ И ЗАШТО ЈЕ ПОТРЕБНО ПРОДУЖИТИ РОКОВЕ „СТАРИМ ПОСЛЕДИПЛОМЦИМА“ Национални савет за високо образовање у свом мишљењу бр. 47/2016-06 од 15.09.2016. године у складу са чланом 11. став 1. тачка 4. Закона о високом образовању је изнео мишљење које није обавезујуће на Нацрт закона о изменама и допунама Закона о високом образовању у коме не подржава продужетак рока за студенте уписане на магистарске и докторске студије по старим програмима из следећих разлога: За магистарске студије се каже да не виде смисао даљег продужавања рока јер се то односи само на одбрану магистарске тезе, а чл. 53. став 1. ранијег Закона о универзитету (Сл. гласник РС бр. 21/02) је је прописивао да се магистарска теза може бранити у року од три године од дана одобравања, те сматрају да нико није оштећен тиме што за 11 година нису успели да окончају магистарске студије. Међутим, НСВО потпуно превиђа став 2 из члана 53. Закона о високом образовању којим је било прописано да „Студенту се може одобрити на његов захтев продужење рока за одбрану магистарске тезе, под условима утврђеним статутом факултета“, а и летимичним погледом на статуте тај рок је могао да се продужава више пута. Штавише, без обзира на наведено сви факултети су за тих 11 година уредно прихватали пријаве студената магистарских студија и наплаћивали високе таксе за пријаве истих, тако да би итекако били оштећени, а што је доказиво и утуживо. Једини начин да се исправи наведено је продужење рока до краја школске 2017/2018 године. За докторске студије, односно кандидате који су стекли академски назив магистра наука и који су могли да приступе изради докторске дисертације без претходних докторских студија, НСВО подсећа на члан 128. став 1 Закона о високом образовању којим је прописано да лица која су према прописима који су важили до дана ступања на снагу овог закона стекла академски назив магистра наука могу да одбране докторске дисертације у року од седам година (тј. до 10.9.2012.год.), док је у ставу 2 истог члана предвиђено да лица са звањем магистра која нису остварила право из члана 1 могу се уписати на трећу годину докторских студија. НСВО сматра да уколико би се омогућило продужење рока докторантима, да би наступила колизија члана 123. став 3 и члана 128. чиме би се угрозио интегритет докторских студија, али и отворило питање дискриминације оних магистара који су се уписали на трећу годину докторских студија. НСВО прави превид код следећих чињеница: члан 128. став 2 предвиђа могућност, а не обавезу магистраната и ова одредба је унета у измене Закона 2014. године као заштитна одредба у интересу студената, а не да им нанесе штету. По питању указивања на рок од 7 година који је истекао 2012. године закључује се да су сви доктори наука по старим прописима након тог датума докторирали супротно закону. Ово указује да је неопходно у изменама закона ускладити члан 128. став 1 са реалношћу. Напомињемо да наведене одредбе нису биле препрека универзитетима и факултетима да прихватају пријаве докторских дисертација и да за исте наплаћују велике суме. Такође, све пријаве су усвајане на универзитетима, постоје формалне одлуке и пријаве, то се лако може увидети на веб презентацијама универзитета. Наведено је подразумевало велики рад и улагања, тако да овако суровим онемогућавањем завршетка научног рада би се довело до угрожавања интегритета високог образовања у Републици Србији, стечених и људских и грађанских права и озбиљне дискриминације једне групе грађана рођене у неком проблематичном времену. Све наведено, а имајући у виду уплаћена новчана средства довешће сигурно до бројних спорова пред домаћим и међународним судовима што ће донети већу штету него корист. Компартативним прегледом у окружењу (Црна Гора и БиХ) лако је уочљиво да нико није дискриминисао студенте према степену студија када су продужавани рокови за завршетке студија према старим програмима. Битна чињеница која се превиђа је да нема више студената уписаних на магистарске студије, нити докторске, већ искључиво пријављених магистарских и докторских теза за чију је одбрану потребно продужити рок, чиме би сви били на добитку. Треба напоменути да на многим факултетима има доктората који су тренутно на обавезном увиду јавности од 30 дана и да ће за пар дана прекорачити 30. септембар и изгубити право на одбрану или да универзитети прихватају одбране и ових дана, по старим прописима, иако је евидентно да се неће стићи са прописаном процедуром. На основу свега наведеног, у циљу исправљања учињене грешке, треба продужити рокове свим степенима студија за завршетак студија до краја школске 2017/2018 године, што је једино праведно решење у интересу свих.


 


Vi ste ono sto profesor Unoverziteta treba da bude

#102 Re:

2016-09-27 14:32

#100: -  

 Hvala Vam puno, Vi ste jedan od retkih koji je stao na nasu stranu. Mislim da je mnoge ljude povodila izjava sekretara NSVO o kvalitetu disertacija, radivima na SCI listi. Clanovi tog tela su tim saopstenjem uvtedili sve studente kojima su bili mentori, sami sebe jer ispada da ni njihovi ( clanova ssaveta) doktorati nisu kvalitetni. Vi  ste ssve napisali na nacin kkako dolikuje profesoru Unoverziteta. Hvala Vam puno jos jednom, puno nam znaci e kad bi ssvi nasi profesori stali na nasu stranu, bila bi to velika satisfakcija. 

Stari student
Gost

#103

2016-09-28 11:23

Večernje novosti, u rubrici Društvo, ko nije na FB starih studenata neka pogleda!

"ПОСТДИПЛОМЦИ по старим програмима, којима за пет дана истиче рок да магистрирају или докторирају, добиће, по свему судећи, шансу за продужетак рока. Иако је министар просвете Младен Шарчевић прошле недеље изјавио да Министарство неће подржати продужење јер нема законског основа за то, председник скупштинског одбора за образовање Муамер Зукорлић изјавио је, за "Новости", да ће предложити одбору да се овим студентима да још једна шанса." :)

 


Gost

#105

2016-10-04 11:15

Član 123 Studenti upisani na osnovne studije i na studije na višim školama do stupanja na snagu ovog zakona mogu završiti ove studije po započetom nastavnom planu i programu, uslovima i pravilima studija, najkasnije do kraja školske 2015/2016. godine, odnosno do kraja školske 2016/2017. godine za studente upisane na integrisane studije iz polja medicinskih nauka. Studenti upisani do stupanja na snagu ovog zakona na studije na višim školama koje ne dobiju dozvolu za rad mogu završiti studije po započetom nastavnom planu i programu, uslovima i pravilima studija u roku od dve godine od dana donošenja rešenja o odbijanju zahteva za izdavanje dozvole za rad. Studenti upisani na magistarske studije do stupanja na snagu ovog zakona imaju pravo da završe studije po započetom planu i programu, uslovima i pravilima studija, najkasnije do kraja školske 2015/2016. godine. Studenti upisani na doktorske studije, odnosno kandidati koji su prijavili doktorsku disertaciju do stupanja na snagu ovog zakona, imaju pravo da završe studije po započetom planu i programu, uslovima i pravilima studija, odnosno da steknu naučni stepen doktora nauka, najkasnije do kraja školske 2015/2016. godine. Studenti iz stava 1. ovog člana imaju pravo da nastave započete studije po studijskom programu koji je donet u skladu sa odredbama ovog zakona, na način i po postupku utvrđenim opštim aktom visokoškolske ustanove.

 

Члан 13. У члану 123. став 4. после речи: „године“ тачка се замењује запетом и додају се речи: „односно најкасније до краја школске 2018/2019. године уколико је природа дисертације таква да захтева вишегодишњи научноистраживачки рад.“


Gost

#106

2016-10-06 18:14

Potpisao sam peticiju jer sam samohrani roditelj troje maloletne dece i prethodne tri godine, pored redovnog posla u struci, sprovodio sam dugotrajni istraživački rad u tri države u okviru rada na doktorskoj disertaciji odobrenoj od strane Naučnog nastavnog veća Pedagoškog fakulteta u Somboru i prihvaćenoj od strane Univerziteta u Novom Sadu. Teorijski deo sam kompletirao kao i veći deo analize istraživanja, gde su me samo putovanja, upitnici i sve ostalo vezano samo za istraživanje koštali oko hiljadu evra. Dakle, ostala je još dorada na detaljima i odbrana, do čega, ako se bude pitao ministar prosvete, nikada neće doći.


Gost

#107

2016-10-19 21:41

Mislim da je za našu zemlju i naučnu zajednicu u njoj velika šteta što je velikom broju magistara (među njima i meni) onemogućeno da završe započete disertacije (u mom slučaju, na Univerzitetu u Beogradu) jer bi svaka od njih svakako bila značajan doprinos našoj nauci i kulturi uopšte. U svaku disertaciju se ulaže ogroman lični rad i višegodišnje odricanje u svakom pogledu, a u našoj zemlji uprkos svemu nema dovoljno ljudi koji su spremni na to i kojima su disertacije odobrene na najuglednijim državnim univerzitetima. Potpuno se slažem sa svim kolegama koji smatraju da magistrima ne bi trebalo oduzimati pravo na disertaciju i oročavati im period u kojem moraju da odbrane disertaciju.
Autor peticije

#108

2016-10-21 03:57

Hvala vam, dragi prijatelji na učešću u peticiji i neizmernom doprinosu u rešavanju našeg životnog pitanja. Ja kao doktorant biološke psihijatrije po starom programu, imam iskustvo koliko razni spoljni, pa čak i bizarni faktori na koje se nikako nije moglo uticati, usporavaju proces doktoriranja, guše entuzijazam i kreativnost. Ljudska potreba (a i pravo!) za ličnom afirmacijom kroz iskazivanje punih naučnih, umetničkih i duhovnih potencijala je skoro jednaka a možda i snažnija od osnovnih vitalnih potreba. Dakle, čovek kome se ograničava celovito samoostvarenje, polagano oboljeva  psihički, socijalno, pa i telesno na kraju. Čitavo društvo je ugroženo, i svi se čude otkuda toliko otuđenosti i depresije. Da pređemo na lepše teme, produžetak za završavanje studija koji smo svi dobili (ako se nešto opet ne promeni) je još jedan dokaz da na kraju ljubav pobeđuje, odnosno pobedonosno zajedništvo velikog broja ljudi. Ovom prilikom svima nam želim puno dobre energije u završavanju započetih poslova i nadam se narednoj komunikaciji i saradnji u okviru neke nove, buduće akademske mreže u Srbiji koja bi na pravi način afirmisala naučni i umetnički potencijal ove zemlje.


Gost

#109 Re:

2016-10-21 17:22

#108: Autor peticije -  

 Hvala autoru peticije. Hvala Vladi Republike Srbije i Narodnoj skupstini Republike Srbije. Hvala Odboru za obrazovanje Skupstine Srbije i njegovom predsedniku, gospodinu Muameru Zukorlicu.  Hvala svim poslanickim grupama u Skupstini Srbije koje su podnele amandman da se starim studentima magistarskih i doktorskih studija produzi rok za okoncanje studija. Hvala sto ste pokazali razumevanje za nas i potrudili se da pronadjete resenje. Mnogo ste nam pomogli. Zelimo vam puno uspeha u daljem radu.    


Gost

#110

2016-11-12 23:58

Zbog toga što sam i ja jedan od magistara koji čeka diplomu.


Gost

#111

2016-11-15 15:21

Potpisala sam peticiju jer se i sama nalazim u jednom od gore navedenih statusa. Ne mojom greskom, cekam godinu dana da mi se tema odobri, jer je procedura za odobravanje teme predugacka i nepotrebna. Niko ne obraca toliku paznju na temu vec na ime doktoranta i njegovog mentora kao i na medjusobne odnose mentora sa ostalim clanovima u komisijama.
Ana

#112 Re:

2019-09-20 11:57

#6: -  

Postovani stari magistri,


Ja sam magistar (psihologije) i u istoj sam poziciji kao i Vi. Nas magistre izjednacili su sa masterima i upisuju nas ne u trecu godinu doktorskih studija, kako stoji u ovom tekstu, vec u prvu, sto je velika nepravda. Predlazem da osnujemo udruzenje magistara i pokrenemo drustvenu inicijativu, a onda trazimo svoja prava. Mogu da ispostuju studente koji studiraju po 20 godina, valjda mogu i nas magistre.

Zamolila bih sve magistre da pisu na ovu adresu: psihologija.anagmail.com
Nastojte da se oglasite preko drustvenih mreza, da nas se skupi sto vise, pa onda trazimo prava koja nam Zakon garantuje.

Srdacan pozdrav, Ana Slavkovic.