Peticija za ukidanje veronauke u skolama

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Peticija za ukidanje veronauke u skolama

ucenik :D

#51

2011-09-07 17:18

danas sam u skoli ( posto sa 25.krecem u prvu srednje za solo pevanje, pa imam casove i u gimanziji ) prisustvovao kranje napadnom stavu veroucitelja, gde je hteo da odrzi kratku prezentaciju svog predmeta... " tamo cemo samo da ucimo kako da budete ljudi" ... kako da budemo ljudi?@ ne, hvala, bicu ono sto sam i sad.... stvaaaarno nema mesta za te ljude u skolama... ponasaju se kao sektasi, by the way, ne znam cemu to,... kada je saznao da cetiri deteta hoce da ide na gradjansko vaspitanje, bio je u fazonu " ne dizemo ruke ni od njih, racunamo na svu decu ".. sto? da ih uce da budu fanatici i da verom opravdavaju sva nedela nad sugradjanima koji nisu po njihovom kroju? mars u crkvu bre, ostavite mi skole na miru! hocu da uzim zakon u skoli, a ne veru... koliko sam skontao vera se ne uci...
toma (neverni)

#52 Šta reći....

2011-09-07 17:21

kad je još Dositej Obradović rekao:
...Knjige braćo,knjige,
a ne zvona i praporce...

Gost

#53

2011-09-07 17:23

radi se o dodatnom zaglupljivanju dece izmišljotinama i nebulozama koje nemaju nikakve veze sa zdravim razumom..

Gost

#54

2011-09-07 17:28

amin....:)
sotona

#55 Re:

2011-09-07 17:36

#15: -

Koji si ti papak


Gost

#56

2011-09-07 17:41

Zasto nisam pristalica veronauke u gradjanskim (obicnim) skolama? Jednostavno tako percipiram funkcionisanje sveta. Posto je neki (bilo koji) verski objekat izgradjen (podignut, napravljen) bilo gde na svetu, on po defaultu ima svoju funkciju, vrlo preciznu; definisanu i utemeljenu u praksi. Ne vidim ikakav logican razlog, niti kakvo racionalno objasnjenje da istu funkciju obavlja, sprovodi, objasnjava bilo koja druga institucija, dakako ni skola (osnovna, srednja...). U krajnjoj liniji ima i verskih skola namenjenih da se u njima uci (poducava) nekoj od veroispovesti. Postoje i fakulteti. Ako to nije dovoljno, onda se slobodno "samopitam" ne stoji li kakva druga namera iza moguceg projekta "veronauka u skolama", a koja nikako ne moze spadati u socijalan, kulturan, edukativan, najmanje duhovan diskurs. Sub lege libertas.


Gost

#57

2011-09-07 17:41

Najzad nešto pametno.

Gost

#58

2011-09-07 17:49

Mada sam i sama učestvovala u radu nekih crkvenih horova u Beogradu (muzičar sam po obrazovanju) smatram da je nužno odvjanje crkve od države.Radeći u gimnaziji, videla sam loš uticaj na učenike.Veroučitelje verovali ili ne ne kontroliše direktor, već Patrijaršija.Posebno je opasan uticaj u oblasti reproduktivnih prava.O nacionalizmu znate.

Gost

#59

2011-09-07 17:51

indoktrinacija mladih umova sa praznoverjem je zlostavljanje dece.

Gost

#60

2011-09-07 17:56

O nužnosti odvajanja Države i Crkve u XXI veku? Zar je ikome potrebno objašnjenje!

Gost

#61

2011-09-07 18:02

Dosta je vise sa trovanjem dece !!! Ko zeli da veruje u ciku sa bradom nek veruje, ali neka se kloni dece !!!

Gost

#62

2011-09-07 18:04

Bila sam, ostala i ostaću nepokolebljiva ateistkinja! A i da nisam ateistkinja, ipak bih bila ubeđena da u sekularnoj državi u školama ne sme da postoji veronauka. Roditelji koji žele da njihova deca budu verski obrazovana, neka svoju decu na časove verskog obrazovanja vode u bogomolje (crkve, sinagoge, džamije) i/li neka iz ovog predmeta plaćaju privatne časove. Takođe sam za to da se u svim državnim i javnim ustanovama zabrani držanje / postojanje bilo kakvog verskog obeležja bilo koje religije i bilo koje konfesije i/li male verske zajednice ali sam za to da se već postojeća verska / religijska odmah uklone.

Gost

#63

2011-09-07 18:08

Apsolutno podržavam ukidanje "veronauke". Crkva se PREVIŠE umešala i laganim koracima ulazi u sve državne institucije. Svaka firma, svaki grad, svaka institucija...ima svoju slavu! (!?)
P.S.
Bitno je da su oni decu učili na "veronauci" da se trebaju krstiti u GSP-u kad god prođu pored crkve i da latinicom pišu samo "Turci" (šta god mislili time).

Gost

#64

2011-09-07 18:14

Uvođenjem veronauke samo se još više produbila razlika između učenika, jer se gleda na one koji izaberu građansko da nisu ili nedovoljno su Srbi i treba ih "podučiti".

Gost

#65

2011-09-07 18:17

MM

Gost

#66

2011-09-07 18:25

Potpuno je neprihvatljivo postojanje veronauke u skolama u jednoj (zvanicno) sekularnoj drzavi

Gost

#67

2011-09-07 18:36

Vera je stvar tradicije, porodice i kucnog vaspitanja i kosi se sa ostalim naukama koje se izucavaju u skoli. Nisu svi religiozni, ne pripadaju istoj veri i nemaju isti stav prema tome. Na taj nacin se samo pravi zabuna kod dece, stvaraju se predrasude i pravi teren za diskriminaciju.

Gost

#68

2011-09-07 18:54

Pa sad, aj' da budem malo ozbiljna.Ta veronauka...je l' tu deca uche samo o hrishcanskoj religiji? U ovoj drzavi postoje i budisti, verovali vi u to ili ne.Lichno poznajem dvojicu.Postoje ateisti.Postoje gnoseolozi.Postoje hrishcanske shizme koje da se ne baziraju na svetom pismu ne bi niko ni provalio da su hrishcanske.Uostalom, smatram da ultimativno verovanje u JEDNU prichu,moze ozbiljno da poremeti male dechije mozgove, ami to ne zelimo.Mi, koji smo potpisali ovu peticiju...A nije nas malo...i za kraj, da citiram nasheg tebru Boba Marlija:"You can fool some people sometimes, But you can't fool all the people all the time."

Gost

#69

2011-09-07 19:07

naravno da vero 'nauci' nije mesto u skoli,ali bih umesto tog predmeta uvela neke druge duhovne, prakticne ili kreativne predmete koji bi zaista podsticali decu na razmisljanje.

Gost

#70

2011-09-07 19:28

Popovi i veroucitelji sire mrznju medju ljudima i truju decu. 95% crkvenjaka se pretstavljaju kao glasnici od Boga a ustvari na delima, tj. u praksi su idejni podstrekaci nasilja, balagosiljaci ratnih zlocinaca, nacionalisti, pedofili. narodski receno sluze satani a ne Bogu.

Gost

#71

2011-09-07 19:32

malo razuma :) volim ateiste...

Gost

#72

2011-09-07 19:33

Decu treba pustiti da odrastu pa da se onda opredele da li ce biti verujuci ili ne.Nije dobro nametati nista,pa cak ni veru.

Gost

#73

2011-09-07 19:40

Trebalo je davno da se krene u 'otvaranje očiju' najmaladjoj populaciji. Nadam se da nikad nije kasno.

Gost

#74

2011-09-07 19:45

Školu i crkvu i školu i državu su razdvajali još oci moderne srpske države. Ako SPC reši da osnuje svoje škole po ugledu na katoličke - u njima je u redu da insistira na veronauci i obredima. U državnim ustanovama tome mesta nema!

Gost

#75

2011-09-07 19:53

nemojte se moliti u nashim shkolama ni mi necemo misliti u vashim crkvama....