Петиција за додељивање статуса службеног лица просветним радницим

zmaj

/ #77

2013-06-05 16:22

Potpisala sam peticiju za vraćanje koleginice iz N. Sada na posao, iako je ne poznajem. Ali znam kako se ponašaju neki učenici i njihovi roditelji, i šta sve sebi dopuštaju.Mi koji radimo u nastavi dovedeni smo u poziciju da moramo da dokazujemo da nismo krivi, umesto da oni koji nas napadaju dokažu svoje navode. Ja sam u obavezi da obrazlažem datu ocenu ili neki postupak nekome ko nije kvalifikovan da to i proceni. Dovoljno je samo da pošalje prijavu Ministarstvu prosvete, i ja se nalazim na "optuženičkoj klupi". A Ministarstvo, umesto da štiti svoje zaposlene (ne mislim na administraciju u Nemanjinoj ul.), nas proziva. Osim toga, Ministarstvo donosi zakone koji štite decu-neradnike, a nama daje sve veće obaveze koje su "van pameti".
Naši profesori su uživali autoritet. U današnje vreme mnogo je teško izgraditi ga jer ga vlast svojim ponašanjem podriva.
Jedan od komentatora je ovde napisao da škola treba da vaspitava decu. Mi učestvujemo u tome, budite sigurni. Ali deca od nas nisu naučila da psuju, da budu agresivna i drska, da komentarišu kako nastavnik ne zna svoj posao... To su poneli od kuće.
Toliko ima problema u prosveti, da me podseća na bure pune vode, izrešetano sačmaricom (za medvede), a mi pokušavamo da zatvorimo da voda ne ističe.
I za kraj - vide se samo problematična deca. O odličnima se ne priča. Šta mislite da obrnemo priču sledeće školske godine?