Уведите српски језик као обавезан предмет на факултетима!

Evita

/ #43

2015-05-11 16:43

Ja sam prosvetni radnik, tačnije, učiteljica. Pitanje Sandre Vuksan me je navelo da se uključim. Iz osnovne škole, deca izlaze funkcionalno nepismena, pre svega zog neprilagođenosti gradiva uzrastu i mogućnostima da se određeni jezički procesi shvate. Neko je procenio da se jezik može izučavati i savladati do kraja osnovne škole, što se kosi sa psihičkim procesima sazrevanja i načinom razmišljanja učenika. Iz srednjih škola jezik je gotovo prognan, ima ga u tragovima, književnost je daleko zastupljenija, a broj časova maternjeg jezika je sve manji i u osnovnoj i u srednjoj školi. Izučavanje jezika se smatra jednostavnim, jer to nam je maternji jezik, a niko da shvati da nisi funkcionalno pismen, ako čak i znaš kako, već je važno znati i zašto. A kako učenik šestog razreda može shvatiti proces vršenja glasovnih promena, pa na osnovu toga pravilno govoriti i pisati, ako na tom uzrastu nije u stanju, a nije, da rekonstruiše oblike  i procese iz daleke jezičke prošlosti. Glagolske oblike i njihovo građenje nabubaju, zapamte nastavke, dobiju ocenu, a to ispari već u junu te godine... I ne krivite samo nastavnike, nisu oni napravili program, nisu oni odredili ovako mali fond časova za maternji jezik, već razmislite gde ćemo stići ako ovako nastavimo. Trebalo bi povećati broj časova maternjeg jezika u osnovnoj školi, umesto što uvodimo razne izborne predmete. U srednjim školama, a možda i u osnovnim, bi trebalo razdvojiti časove jezika i časove književnosti, jer se i kadar na filološkim fakultetima različito obučava za ove predmete (,,profesor srpskog jezika i književnosti'' i ,,profesor književnosti i srpskog jezika'' se postaje na dva različita smera, imaju različit nivo znanja o jeziku, pa bi trebalo da predaju ono za šta su se pripremali, a sada su izjednačeni) Kad se tiče fakulteta, trebalo bi uvesti jezik kao nadogradnju prethodnog izučavanja, ali da bude u funkciji struke. Strani jezik je u redu, ali pravnici ne pišu i ne tumače pravna akta na stranom, već na srpskom jeziku, a bojim se da zbog jezičkih nepreciznosti, blaže rečeno, imamo mnogo problema baš u pravnoj sferi života.