Уведите српски језик као обавезан предмет на факултетима!


Gost

#26

2013-05-28 06:54

Pre sprovodjenja ove inicijative, predlazem da se prvo edukuju zvanicnici u Srbiji, pocevsi od kraljevske porodice koja bi bar min.mogla ako za dzabe zivi ovde, da nauci srpski - bruka posle toliko godina, pa japanci i kinezi pre nauce nas jezik, da ne govorim o ministrima Velji i drugima

Gost

#27

2013-05-29 12:23

И поново у основним школама јер (или можда јел?) очигледно само постоји а нико га не учи.
22

#28 Zato što nakon škole Osnovne čim se udaju prestanu da koriste srpski apsolutno a čak i onaj iz osnov

2013-05-30 16:01

ana
Gost

#29

2013-06-24 13:21

Obavezno uvesti srpski na fakultete, nije u redu da imamo toliko nepismenih akademskih gradjana. Ne mogu ni da budu akademski gradjani ako svoj jezik ne poznaju

ana

#30 Re:

2013-06-24 13:25

#26: -

Čim dobijem pašos, doči ču da budem za vama ;)

Dijana Radojkovic

#31

2013-06-24 13:46

Uvedite bonton, psihoterapiju i fizicko kao obavezne predmete!

Gost

#32 Re:

2013-06-24 16:44

#14: -

A sta mislis kad bi psiholog doprinosio razvoju svesti o normalnosti.

S obzirom da srpski trebamo izucavati i na fakultetu, na psihoterapiju, tom logikom, bismo morali da idemo bar jednom nedeljno do kraja zivota!


Gost

#33 Re: Re: Re:

2013-06-24 16:48

#9: Sandra Vuksan - Re: Re:

To znaci da taj fakultet treba da podigne kriterijum, a ne da se svi podvrgnu srpskom.

Moje dete je zavrsilo 4. razred srednje i ne pravi greske.

Ako cemo o podizanju svesti svega i svacega i uvodjenja obaveznih predmeta,

gde cemo sve to postici i kada?


Gost

#34

2013-06-25 05:37

Neophodno! Upropastili smo svoj jezik. Doktori nauka su polupismeni - uzmite neki univerzitetski udžbenik sa, recimo, saobraćajnog ili mašinskog fakulteta
Zoi

#35 Re:

2013-07-03 12:27

#19: Mina Božanić -

Poštovana gospodjo Božanić,

slažem se sa Vama, sem u  jednom detalju. Smatram da, svako ko živi i radi u Srbiji, mora koristiti pravilan srpski jezik, bez obzira da li mu je maternji ili ne.

Sve su češći zahtevi za isključivanje latiničnog pisma iz srpskog jezika. Zašto?

Srbi su jedan od retkih naroda koji je sve do početka XIX veka koristio tri pisma: glagoljicu, srpsku latinicu i srpsku ćirilicu.

Vuk je istovrevremeno reformisao srpsku latinicu i srpsku ćirilicu.  Ili Savo Mrkalj, da ne ulazimo sada u tu polemiku. Č, Ć ,Đ, Š i Ž su isključivo srpska slova. Pogledati prvo izdanje "Rječnika" iz 1818 god. (izvinjavam se, donje navodnike nemam na tastaturi). Tada smo se odrekli glagoljice i velikog kulturnog bogatstva, sada dostupno samo retkim stručnjacima. Sada se, ničim izazvani, odričemo srpske latinice.

Jezik i pismo su osnov svake kulture.

Nisam prosvetni radnik i srpski mi nije maternji jezik.

Tačno je, da je za opismenjavanja naroda potrebna šira akcija i veći angažman države, ali od nečega se mora početi. Pozdravljam inicijativu i sve vas koji su joj se pridružili.

 

 

 

 


Gost

#36

2013-10-22 08:59

Slažem se da treba da se uvede srpski kao obavezan predmet na svim fakultetima jer ako nam je u obavezi da učimo negde jeden,a negde čak i dva strana jezika,zašto ne bi učili i maternji jezik? Širenje pismenosti ne treba da se realizuje samo na nivou osnovne ili srednje škole,već i na višem nivou gde bi se stvari mnogo bolje razumele. Naravno da je detetu od petog do osmog razreda lakše iskoreniti neke greške u govoru ili pisanju,ali zašto to ne bi radili na svakom mestu?

Gost

#37

2013-11-14 22:50

svakako, u potpunosti se slazem!

Anonymous

#38

2014-03-18 09:51

Svi se poprilično slažu, a zapravo su saglasni. Grešaka je i više nego što se očekivalo. Razočarana sam većinom "boraca" za srpski jezik i pravopis. Daleko od toga da znaju da ga koriste kako misle da bi trebali. Počevši od malih slova na početku rečenica (ili pisanja istog gde mu mesto nije), izostavljanja dijakritičkih znakova itd. A o zatrpavanju jezika nepotrebnim pozajmljenicama ne želim ni da govorim. To što neko zna da tačka ide na kraju rečenice, ne znači da je pismen.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-03-18 13:26



Gost

#40

2014-03-19 09:19

TO NIJE NEŠTO NOVO.U VRIJEME KAD SAM STUDIRALA U NOVOM SADU,1973-1978. SRPSKOHRVATSKI JEZIK JE BIO OBAVEZAN, SJEĆAM SE, NA PRIRODNO-MATEMATIČKOM FAKULTETU.
MISLIM DA BI BILO JOŠ BOLJE DA SE RADI SA SPIKERIMA I VODITELJIMA TV- EMISIJA , KOJI SU UZOR MLADIMA, A NE ZNAJU DA GOVORE PRAVILNO.

Gost

#41

2014-03-19 11:37

Pre skoro godinu dana, moj profesor jezika je rekao, poprilično ubedjen, da će se na fakultete uvesti predmet Srpski jezik. Od tada, ni pomena o tome, ni u medijima, ni iz nekih sekundarnih izvora. Srećna sam i ponosna što je konačno neko izašao u javnost sa objašnjenjem, činjenicama, doduše laskavim, jer je neznanje i nepoznavanje jezika i gramatike alarmantno i znatno gore. Ne smemo dozvoliti da se i dalje zadrži ovakav nivo akademskog obrazovanja, bar kada je u pitanju maternji jezik, jer smo za jezik odgovorni koliko i za nas same. Nesebična podrška od mene. Pozdrav!

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-03-19 13:55


Evita

#43

2015-05-11 16:43

Ja sam prosvetni radnik, tačnije, učiteljica. Pitanje Sandre Vuksan me je navelo da se uključim. Iz osnovne škole, deca izlaze funkcionalno nepismena, pre svega zog neprilagođenosti gradiva uzrastu i mogućnostima da se određeni jezički procesi shvate. Neko je procenio da se jezik može izučavati i savladati do kraja osnovne škole, što se kosi sa psihičkim procesima sazrevanja i načinom razmišljanja učenika. Iz srednjih škola jezik je gotovo prognan, ima ga u tragovima, književnost je daleko zastupljenija, a broj časova maternjeg jezika je sve manji i u osnovnoj i u srednjoj školi. Izučavanje jezika se smatra jednostavnim, jer to nam je maternji jezik, a niko da shvati da nisi funkcionalno pismen, ako čak i znaš kako, već je važno znati i zašto. A kako učenik šestog razreda može shvatiti proces vršenja glasovnih promena, pa na osnovu toga pravilno govoriti i pisati, ako na tom uzrastu nije u stanju, a nije, da rekonstruiše oblike  i procese iz daleke jezičke prošlosti. Glagolske oblike i njihovo građenje nabubaju, zapamte nastavke, dobiju ocenu, a to ispari već u junu te godine... I ne krivite samo nastavnike, nisu oni napravili program, nisu oni odredili ovako mali fond časova za maternji jezik, već razmislite gde ćemo stići ako ovako nastavimo. Trebalo bi povećati broj časova maternjeg jezika u osnovnoj školi, umesto što uvodimo razne izborne predmete. U srednjim školama, a možda i u osnovnim, bi trebalo razdvojiti časove jezika i časove književnosti, jer se i kadar na filološkim fakultetima različito obučava za ove predmete (,,profesor srpskog jezika i književnosti'' i ,,profesor književnosti i srpskog jezika'' se postaje na dva različita smera, imaju različit nivo znanja o jeziku, pa bi trebalo da predaju ono za šta su se pripremali, a sada su izjednačeni) Kad se tiče fakulteta, trebalo bi uvesti jezik kao nadogradnju prethodnog izučavanja, ali da bude u funkciji struke. Strani jezik je u redu, ali pravnici ne pišu i ne tumače pravna akta na stranom, već na srpskom jeziku, a bojim se da zbog jezičkih nepreciznosti, blaže rečeno, imamo mnogo problema baš u pravnoj sferi života. 


Gost

#44

2015-05-11 16:59

Bilo bi krajnje vreme da se srpski jezik uvede na fakultete. U svim zemljama koje imaju razvijenu svest o značaju maternjeg jezika i njegovom očuvanju to već odavno postoji. (Pr:Rusija i dr.zemlje). Mogli bi konačno da stanemo na put nebrizi o jeziku i nepismenosti koja uzima sve više maha. O ovome je bilo reči pre par godina, a sad nadležni ćute. Valjda ćemo i to dočekati u skorije vreme!!
Marko

#45 Re: Re: Re: Kada ste vi studirali?

2015-05-11 21:34

#5: - Re: Re:  

 Nema ga a nije ga ni bilo, koliko ja znam, nekih 20+ godina

Боба

#46

2015-05-12 11:35

Зато што мислим да много људи у нашој земљи не познаје правопис,поготово откако је наступила ера интернета.У журби,а и незнању пише се без знакова интерпункције.На тај начин квари се наш језик.И у средствима јавног информисања не говори се правилно.У школама треба да је најзаступљенији матерњи језик,јер и ђаци не познају довољно свој језик.


Gost

#47

2015-05-12 23:00

Smatram da mnogi ljudi zavrse fakultete, a slabo vladaju srpskim jezikom. Takodje mnogi smatraju da srpski jezik podrazumeva samo gramatiku. Napravite anketu i anketirajte ljude koji su fakultetski obrazovani (neka anketa bude anonimna)! Pozdrav i puno uspeha vam zelim.

Gost

#48

2015-05-13 07:40

kako moze neko da radi u zemlji a da nezna 100% srpski a ima ih koji neznaju uopste !
upload

#49 Re:

2015-05-13 07:43

#43: Evita -  

blago receno da . 

Bee

#50 Re:

2015-05-13 19:53

#1: Sandra Vuksan -  

 Slažem se. Srpski jezik se uči tokom 12 godina osnovne i srednje škole i to sa popriličnim brojem časova. I onda klinci završe gimnaziju ne znajući ni pravopis, ni gramatiku, a o vokabularu da ne govorimo. Pa ako 12 godina nije bilo dovoljno, zar će predmet na faksu to rešiti? 

Ljudski učiti decu u školi. To je jedino rešenje.