Otvoreno pismo ministru nauke

Lucifer

/ #86 Ja sam naucnik kategorije A1.

2012-10-26 21:25

Ja sam naucnik kategorije A1! Sta to znaci? Pa, svi cete reci - znamo. Podseticu vas da odgovor na to pitanje nije bio isti pre dve, pet ili vise godina. Razlog tome je bilo menjanje ("budzenje") tvz. "kriterijuma" od strane ljudi koji su bliski Ministarstvu (osnov za takvu bliskost uvek je bila pripadnost odgovarajucoj politickoj partiji). Metodama o kojima govori ova peticija citave brigade mediokriteta napravile su velike srbijanske naucne karjere. Sada svi oni, svesni lakoce svog uzleta, podrzavaju ovakav potpuno pogresan sistem vrednosti. Zato ga je sada tesko menjati. Preduslov za formiranje novog sistema vrednosti u nasoj nauci je UKIDANJE KATEGORIZACUJE. Ako se ne slazete sa mnom, pokusajte da se nekom strancu na konferenciji predstavite kao naucnik kategorije A1. WTF!? Znaci, uradimo ono sto rade drugi - nista vise. Vratimo kredibilitet naucnim zvanjima. Mehanizmi koji suspenduju neodmereno koautorisanje ("potpisivanje" na radove), favorizuju publikovanje u najboljim casopisima, podsticu i nagradjuju najkreativnije - odavno postoje. Kategorizacija je bio jedan neuspesan eksperiment koji je razorio i onako tanke temelje nauke u nasoj zemlji.