Otvoreno pismo ministru nauke

Mina

/ #96 Re: Ako se ne osvrne tražiti peticijom smenu ministra

2012-10-27 02:13

#91: Djura će ti oprostiti što te je tukao - Ako se ne osvrne tražiti peticijom smenu ministra

Hvala sto ste me podsetili na vreme vladavine bivseg ministra A.Popovica. Tada je raspisan konkurs za dodeljivanje naucnoistrazivacke opreme. Preko 80% sredstava je pripalo  Hemijskom  fakultetu u Beogradu i Novom Sadu, deo TMF,  preko 10% IHTM a svi  ostali instituti u Srbiji su dobili oko 2%. Naravno da je oprema danas kljucna u istrazivanju i publikovanju kvalitetnih radova i nije slucajno sto je  upravo sa tih fakulteta  potekla ideja kategoriazacije istrazivaca.

Dodela opreme u ovom ciklusu projekata je  kriminogena i prepustena principu, "dodjem ti -dodjes mi". Kriterijumi , poznati clanovima komisije. Predsednici  komisija su sebi dodeljivalji opremu po priznatim tehnikama "Bog je stvoro prvo sebi bradu". 200 miliona evra kredita je neprincipijelno podeljeno i zahteva ozbiljno preispitivanje.

Dodela opreme nije obuhvacena peticijom i predstavlja ozbiljnu startnu poziciju u trci pozicioniranja istrazivaca.

Nauka je  postala ozbiljan biznis i privilegija onih koji su se  dobro kotirali u ministarstvu. Jedan moj  pokojni profesor bi rekao naucno podzemlje a danas bi se to reklo naucna mafija.