Otvoreno pismo ministru nauke


Gost

/ #99

2012-10-27 10:47

Peticija je interesantna, i prikazuje mnoge manjkavosti vrednovanja naučnog rada u zemlji Srbiji. Ali to nije nastalo od juče. Tako je bar onoliko koliko ja znam zadnjih 20-tak godina. Činjenica je da imamo profesore na Univerzitetima, koji imaju po 200-300 radova, a da realno nisu napisali 2-3 rada u kojima su dali svoj doprinos. Takođe se zna kako se rade projekti (čast izuzecima), ljudi se bore u ovoj zemlji da prežive, pa je svaki dodatak na platu u vidu projekta dobrodošao. E sad nešto o časopisima. Ne znam zašto su nekom zapali za oko baš časopisi TTEM i HealthMED. Thomson kao što svi znamo nije neprofitna organizacija, ukoliko želite da vam se časopis indeksira to sve teba "debelo" platiti. Ukoliko neki od časopisa želi da uđe na SCI listu, potrebno je obezbediti sredstava ( i to ne mala) , bar prvih nekoliko godina. Većini novih časopisa jedini način da obezbede sredstva je da autori plate objavljivanje rada. Broj časopisa kod kojih se plaća izdavanje je ogroman pored gore navedenih je na primer i "Scientific Research and Essays". Kada bi svi iz svoje oblasti pobrojali časopise koji se plaćaju, verovatno bi se taj broj merio stotinama. Dakle ti časopisi ne rade ništa loše, to je njihov način da se nađu i indeksiraju na SCI listi. Ko želi to da plati, neka plati. Ono što može da uradi Ministarstvo je da pri dodeli sredstava skrene pažnju rukovodiocima projekata da se sredstva ne mogu iskoristiti za tu svrhu.
Dakle ako je usvojeno da se naučni rad vrednouje preko SCI liste, ne možemo MI da menjamo tu listu, ono što možemo je samo da uvedemo nova pravila, možemo reći, SCI lista ne važi nova pravila su od sada pa na dalje takva. Ali znajući mentalitet ljudi u zemlji Srbiji, siguran sam da će opet biti nepravilnosti i izbegavanja novih pravila na razne načine.
Što se tiče bodovanja 1/n, ideja naravno nije nova i bila je ranije u primeni. Ali ako npr. imate jedan "pravi" projekat na kojem "zaista" ima dosta istraživača i objave rad u "zaista" vrhunskom časopisu, ti istraživači bi mogli biti opet oštećeni jer bi dobili po npr. 0.8 bodova, dok bi neki autori mnogo "lošijih" radova dobili veći broj bodova od njih.
I na kraju da završim. Ideja jeste dobra, ali na žalost u ovoj zemlji kakvu god promenu da napravite i dalje će biti onih koji če se prilagoditi i nastaviti lov u mutnom