Otvoreno pismo ministru nauke


Gost

/ #194

2012-10-29 12:46

Mislim da treba čestitati inicijatorima peticije, slažem se sa svim navodima od A do Š. Moram reći da je, nažalost, u mojoj instituciji široko rasprostanjena (preko 60% naučnika) i duboko ukorenjena ova nenaučna pojava (sve navedene varijante), očekivana za srpske uslove i samo preslikana iz naopakog sistema u kome živimo. Svako ko tako ne misli i ne radi smatra se za budalu i "remetilački faktor", jer ih samo svojim prisustvom i rezultatima podseća koliko su oni loši i naopaki. Koliko je svaki normalan rad obesmišljen govori i činjenica da se najbolji mladi naučnici potpuno demotivišu za rad, da se bezobrazluk i "snalažljivost" više ceni, da smo na primer ja i kolege iz moje grupe sa objavljenih 7 radova u časopisima kategorije M21 kategorisani u T6 kategoriji zbog nekih suludih razloga i obrazloženja "visoko uspešnih naučnika" koji rade u Ministarstvu, a sa kojima nismo u "dilu", da mom kolegi koji je doktorirao sa 28 godina i iz disertacije objavio 4 rada u M21 časopisima sa impakt faktorima preko 2,5 izbor u više zvanje traje godinu i po dana, itd. A za sve to vreme se za neke druge "podobne i sposobne" sve obavlja ekspresno, kategorije se preko noći menjaju za nekoliko naviše, izbori idu bez potrebnih uslova, itd. Mislim da je najbolje samo se okrenuti, zatvoriti vrata i otići, jer se u ovoj zemlji ništa neće pomeriti još najmanje narednih 10 godina, kao što nije ni u ovih 10 - i sve su prilike da će biti samo gore. Pozdrav svima.