Produzenje roka za zavrsetak studija po starom programu

Quoted post

gradjevinac

#2997

2014-02-03 22:26

Pozdrav svima
Izneo bih par informacija,kako se problem "resava" kod nas, na gradjevinskom fakultetu u Beogradu.Ujedno bih zamolio gospodju Lidiju,da nam kaze sta bi smo mogli uciniti vise,i postavio bih joj jedno pitanje.
Danas smo nekoliko kolega solunaca i ja bili u dekanatu,i razgovarali sa prodekanom za nastavu.Isli smo da pitamo da li ce se, i kada odluciti o povecanju broja rokova.Rekla nam je jedino da je fakultet dobio dopis ministarstva,u kojem je ministar jedino trazio da mu se dostavi spisak starih studenata.Znaci od te price da je trazio povecan broj rokova i konsultativne nastave ispada da nema nista.Kako prodekan kaze,dobili su samo neko neodredjeno pismo.Meni se ucinilo da ima i vise informacija,ali ne zeli,ili nema prava da nam ih saopstava.
Uglavnom,jedino sto na fakultetu mogu da nam ucine je da, posto napisemo molbu za polaganje odredjenih predmeta,koji nam trebaju u apsolventskim rokovima,se zaloze kod tih profesora da nam izadju u susret,i organizuju te ispite koje zelimo polagati.Bilo je na vecu vec price o tome,gde su neki profesori rekli da ce dozvoliti,a neki da nece,da se ispiti polazu u apsolventskim rokovima.Tako da zavisimo od njihove dobre volje.Uprava fakulteta ne moze da ih natera da nam se to omoguci.Pitanje je,imaju li prava profesori da se protive dodatnim rokovima sad,ako je iz ministarstva zatrazeno da nam se omoguce rokovi?Voleo bih da se proveri sta je to ministar poslao fakultetu.
Hvala unapred

Odgovori

Majka TEREZA

#3011 Odgovor "Gradjevincu" od adv.Lidije

2014-02-03 23:38:28

#2997: gradjevinac -

Svima nam je dobro poznato da su fakulteti država u državi i da su toliko autonomni da im niko ništa ne može, posebno ne ministar. Prof.dr Marko Atlagić je na 31 sednici Odbora za obrazovanje prilikom dobijanja reči, mislim po drugi put, izmedju ostalog naglasio, obraćajući se ministru, "da se radi o prosvetnoj mafiji kao što je gradjevinska mafija" i da bi ozbiljno trebalo da se radi na tome da im se oduzmu tolika prava, te da se zakonom ograniče njihova ogromna prava koja su sami sebi dali. To je veoma dug i težak proces, koji zahteva ministra spremnog da se uhvati u koštac sa svim tim problemima, a ja mislim da ovaj, koji nije navodno ni dobio našu peticiju, došao potpuno nespreman na odbor gde se odlučuje o veoma važnom pitanju reforme prosvete, jer sam ja peticijom napisala da mi želimo reformu prosvete i imamo naših 13 zahteva, izmedju ostalog da se isključivo zakonom ovoj vrsti studenata odobri polaganje ispita svakog meseca, a ne da se fakulteti pitaju da li to hoće ili ne da odobre, da ministar koji nije navodno primio peticiju, ali je primio poziv za sednicu odobra sa dnevnim redom, mora, upravo zbog dnevnog reda, da od svojih u ministarstvu zatraži pre sednice tu peticiju koja se pominje u dnevnom redu, upozna se sa njom i drži se teme dnevnog reda, a ne da pre sednice odbora drži sastanak sa rektorima u vezi umanjenja njihovih zarada i prijema u radni odnos i sve vreme na sednici priča o tome, a ni reči o peticiji i zahtevima iz peticije,  može biti dobar profesor, ali ne i dobar ministar. Od koga Vi mislite sada da tražite njegove dopise i kako to da izvedete? Da li je moguće da ste poverovali u ono što je on pričao u januaru mesecu na raznim TV stanicama i po novinama? Ja imam još malo strpljenja da pogledam i poslušam mnoge u medijima, a kada ja odlučim da krenem, onako žestoko, kako znam, i kako me poznaju moje stranke, mislim da neće biti svejedno mnogima. Očekujem pozitivan odgovor u vezi sa mojom molbom da mi se organizuje važan sastanak, ali ako u toku nedelje ne dobijem potvrdan odgovor ili bude ćutanja, onda vas pozivam da predjemo na plan "B". Nikada nisam u životu i radu zatvarala put, već sam uvek unapred imala razne planove i ideje i imam sposobnost da ustanem iz "pepela" mnogo brže nego što sam "izgorela".

Naglasila sam na početku da možda niste ni svesni koliko je ovo ozbiljna borba i veoma teška, ali ni po cenu života se ja ne povlačim ni pred kim i ni pred čim. Ko može da me prati dobrodošao je, ko ne može, ukoliko me stigne hvala, ukoliko ne, odoh ja sama, makar i do Strazbura.