Заштитимо слив реке Власине

Quoted post


Gost

#55 Re: Samo pare

2014-02-18 22:37

#49: Vlasina - Samo pare

zahvaljujem na trudu ali stvarno ne treba. Đetina je građena pre više od jednog veka i nema tu funkcionalnost koja nama treba , a ona talijanska šandrmacija je preterivanje. O tome svakako neću sa vama da diskutujem.Ja nisam arhitekta ali mi u firmi imamo arhitektu u kojeg imamo puno poverenje. To što se vama ne sviđa nije kriterijum za nas. Uostalom ja sam izgradio tridesetak elektrana u svojoj karijeri, a vi? Pustio u pogon bar pedesetak, od čega i nekoliko ogromnih. I ne samo hidroelektrne, bilo je i gasnih i na dizel, mazut, parne i kombinovane.

Kada s elektrane za nekoliko godina barem delimično otplate videćemo da li ćemo fasade obložiti kamenim pločama ali da sejemo livadu preko krova stvarno nećemo.

Mašinske zgrade su prilagođene specifičnostima ugrađene opreme i nivuo stogodišnjih voda, zidovi su ili betonski ili zidani blokovima pa omalterisani, opremljene su mostnim dizalicama radi efikasnije montaže i remonta. Svi koji grade elektrane u Srbiji videli su naš pristup i primenili ga na svojim objektima. Površine i raspored opreme su optimizovani, ispoštovane potrebne visine i dubine sisanja i mnogo toga što vi i ne slutite.

O kom vi to zagađenju govorite? Kakve su to imputacije? Odgovorno tvrdim da nema mogućnosti za bilo kakvo zagađenje čak ni u incidentnim situacijama. Mašinske zgrade su bez sanitarnih čvorova i nisu predviđene za stalni boravak posada (kako je to nekada bilo, na primer na Djetini). Elektrane rade u ful automatskom režimu sa daljinskim nadzorom iz kontrolnog centra. Prolivanje ulja u slučaju havarije moguće je iz transformatora koji je postavljen na temelj sa uljnom jamom za prihvat ulja ako dođe do curenja. Takođe ulja ima u turbinskom regulatoru i u ležajevima koji su odvojeni hermetički od vode za hlađenje. Glavni protok vode kroz turbinu nema nikakve dodirne tačke sa uljnom instalacijom. U mašinskoj zgradi je takođe šaht za prihvat ulja u slučaju velike havarije ležaja.

Bilo je kratkotrajnih problema sa biološkim minimumom, to je nažalost tačno ali to je rešeno, i može da se proveri. Nismo računali da će neko biti toliko drzak i da iskopa i ukrade akumulator koji napaja radio sistem za prenos merenja i signala sa vodozahvata. A drugi put je neko pražnenje spržilo kontroler solarnih panela pa je došlo do prekida napajanja.

Odgovori

Vlasina

#62 Re: Re: Samo pare

2014-02-19 00:26:47

#55: - Re: Samo pare

Evo još jednom ću da kažem, a vi se pravite ludi.

1) "Đetina je građena pre više od jednog veka i nema tu funkcionalnost koja nama treba" - da, izgleda lepše i bolje od onih vaših kockica - kako ste rekli, mašinske kuće?

2) "A ona talijanska šandrmacija je preterivanje." - Da, tako se gradi po Evropi i svetu, sa što više prirodnog materijala i sa što manje promena same prirode - što manjeg uticaja na ekosistem.

3) "Ja nisam arhitekta ali mi u firmi imamo arhitektu u kojeg imamo puno poverenje." - zašto li ga plaćate? Dovoljno je da kažete jednom najprostijem dunđeru "pravi jedan kvadar sa krovom od najjeftinijeg materijala".

4) "Uostalom ja sam izgradio tridesetak elektrana u svojoj karijeri, a vi? Pustio u pogon bar pedesetak, od čega i nekoliko ogromnih. I ne samo hidroelektrne, bilo je i gasnih i na dizel, mazut, parne i kombinovane." - ok, super.

5) "Kada s elektrane za nekoliko godina barem delimično otplate videćemo da li ćemo fasade obložiti kamenim pločama ali da sejemo livadu preko krova stvarno nećemo." - nije poenta u fasadi nego u samom izgledu i načinu gradnje.

6) "Svi koji grade elektrane u Srbiji videli su naš pristup i primenili ga na svojim objektima." - pa znamo, svi u Srbiji ulažu samo da bi profitirali i gledaju samo svoje dupe, za ostalo ih baš briga.

7) "Površine i raspored opreme su optimizovani, ispoštovane potrebne visine i dubine sisanja i mnogo toga što vi i ne slutite." - verujem da ste opremu optimizovali najbolje, inače u suprotnom bi ste imali gubitke u novcu.

8) To papreno skupo zemljište je skupo zbog toga da ga ne bi svako kupovao i uništavao kad stigne. Kad već kupujete i ulažete pare u nešto, napravite ga da bude bar dostojno te prirode i deo te celine. Video sam mnoge dobro dizajnirane i izgrađene HE i po EU i USA. Svaka je specifična po izgledu i ostavlja dobar utisak, ako ulepšava prirodu. Ove vaše HE ostavljaju isti utisak kao i smeće po koritu reke (kojeg imamo i više nego dovoljno)... :(

Evo jednog kratkog, ali vrlo korisnog filma koji prikazuje gde vodi takav način razmišljanja (vas i vama sličnih), ali na sreću nećete dočekati taj kraj pa vas mnogo briga: http://www.youtube.com/watch?v=WfGMYdalClU