Заштитимо слив реке Власине

Александар Павловић

#51 Re:

2014-02-18 22:17

#43: Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN -

Ваши контролори су се хвалили народу на које све начине су изловљавали пастрмку.А најомиљенији им је како одједном  пусте сву воду кроз цеви и рибе остају на сувом, а они лампама траже ноћу и сакупљају у кесе.То је обичај кад се заврши електрана па први недељу дана.После више и нема рибе.А друго после ове две сушне године има толико мало воде у Власини и притокама да је смешно говорити и неупућеном и неписменом да је могуће и одржати биолошки минимум, а успут и производити струју. А да је вас баш брига за еколошки минимум и рибе и ракове то је већ свакоме јасно.Сама идеја оваквог начина градње хидроелектрана не би пала на памет икоме ко се брине за реку, живи свет у њој и људе који пију воду из те реке. Ај ме убедите да сте ставили прохромске цеви, јесте сигурно оне су баш јефтине.Лично сам видео да се употребљавају обичне челичне цеви и дуго је стојала једна у Лешју поред пута да су сви могли да виде да је кородирала. Жао ми је што нисам сликао. А и ови што пишу као ће да дигну у ваздух и те форе су вероватно ваши људи.Позвали смо  људе на мирни и достојанствени скуп што и пише у обавештењу о организацији скупа.

B.B.
Gost

#52

2014-02-18 22:18

365

Александар Павловић

#53 Re:

2014-02-18 22:19

#44: Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN -

A да а што се тиче поседа и грађења на свом поседу, то је па најлепше.Ко бре то има право да поседује реку!?

Ovaj post je uklonjen od strane autora peticije (Prikaži detalje)

2014-02-18 22:32



Gost

#55 Re: Samo pare

2014-02-18 22:37

#49: Vlasina - Samo pare

zahvaljujem na trudu ali stvarno ne treba. Đetina je građena pre više od jednog veka i nema tu funkcionalnost koja nama treba , a ona talijanska šandrmacija je preterivanje. O tome svakako neću sa vama da diskutujem.Ja nisam arhitekta ali mi u firmi imamo arhitektu u kojeg imamo puno poverenje. To što se vama ne sviđa nije kriterijum za nas. Uostalom ja sam izgradio tridesetak elektrana u svojoj karijeri, a vi? Pustio u pogon bar pedesetak, od čega i nekoliko ogromnih. I ne samo hidroelektrne, bilo je i gasnih i na dizel, mazut, parne i kombinovane.

Kada s elektrane za nekoliko godina barem delimično otplate videćemo da li ćemo fasade obložiti kamenim pločama ali da sejemo livadu preko krova stvarno nećemo.

Mašinske zgrade su prilagođene specifičnostima ugrađene opreme i nivuo stogodišnjih voda, zidovi su ili betonski ili zidani blokovima pa omalterisani, opremljene su mostnim dizalicama radi efikasnije montaže i remonta. Svi koji grade elektrane u Srbiji videli su naš pristup i primenili ga na svojim objektima. Površine i raspored opreme su optimizovani, ispoštovane potrebne visine i dubine sisanja i mnogo toga što vi i ne slutite.

O kom vi to zagađenju govorite? Kakve su to imputacije? Odgovorno tvrdim da nema mogućnosti za bilo kakvo zagađenje čak ni u incidentnim situacijama. Mašinske zgrade su bez sanitarnih čvorova i nisu predviđene za stalni boravak posada (kako je to nekada bilo, na primer na Djetini). Elektrane rade u ful automatskom režimu sa daljinskim nadzorom iz kontrolnog centra. Prolivanje ulja u slučaju havarije moguće je iz transformatora koji je postavljen na temelj sa uljnom jamom za prihvat ulja ako dođe do curenja. Takođe ulja ima u turbinskom regulatoru i u ležajevima koji su odvojeni hermetički od vode za hlađenje. Glavni protok vode kroz turbinu nema nikakve dodirne tačke sa uljnom instalacijom. U mašinskoj zgradi je takođe šaht za prihvat ulja u slučaju velike havarije ležaja.

Bilo je kratkotrajnih problema sa biološkim minimumom, to je nažalost tačno ali to je rešeno, i može da se proveri. Nismo računali da će neko biti toliko drzak i da iskopa i ukrade akumulator koji napaja radio sistem za prenos merenja i signala sa vodozahvata. A drugi put je neko pražnenje spržilo kontroler solarnih panela pa je došlo do prekida napajanja.

Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#56 Re: Re:

2014-02-18 22:45

#53: Александар Павловић - Re:

Pa niko ne poseduje reku pa ni vi.

Kupili smo privatno zemljište i tu gradili. reka je ostala gde je i bila. Lokacijska dozvola za građenje se može dobiti samo za građenje na posedu u vlasništvu. Isto važi i za građevinsku dozvolu. Može se kupiti i zemljište od Srbija šuma i Srbija voda ali je papreno skupo. Korišćenje voda iz reke se plaća na godišnjem nivou prema instalisanoj snazi i papreno je. Druga je stvar da li se taj novac vraća lokalnoj samoupravi ili ostaje u republičkim fondovima. Pa tu je i PDV od svakog prodatog kilowatsata, kao i svi doprinosi za zaposlene., razne takse.

Gospodine Pavloviću, vi ste laik za ovu problematiku i samo mi oduzimate vreme.

 


Gost

#57 Re: Re:

2014-02-18 22:55

#51: Александар Павловић - Re:

pa i nije moguće. Tegošnica ne radi od jesenas, Gornje Gare cele zime takođe, a Donje Gare od tri agregata radi samo najmanji od 500 kW i to na polovini snage. Radi Livađe na stotinak kW i jabukovik otprilike na 150 kW. A instalisano je oko 7500 kW.

Prohromske cevi? Pa ne snabdevamo mi gradski vodovod.

Cevovod je pod pritiskom i stalno je napunjen, nema dodira sa vazduhom i ne rđa. Cevovod se menja na 40-50 godina zbog abrazije a ne korozije. Ali ako želite dalje časove, morte da platite, nisam ja dobrotvorna ustanova da podučavam laike.

Vi južnjaci jeste temperamentni i to mi je bilo poznato i od ranije, ali zabezeknut sam koliko ste zavidni i zlonamerni. A te priče o izlovljavanju pastrmke okačite mačku o rep, to su izmišljotine. Dečaci koji rade u elektranama su probrani i imaju dosta posla tako da se ne bave onim što ste opisali, mada se to tako ne bi ni moglo izvesti. Da ste makar malo razmislili shvtili biste i sami.

BN

#58 Re:

2014-02-18 22:58

#4: -

a ovo je tvoje selo? Po čemu?


Gost

#59

2014-02-18 23:00

samo napred
BN

#60

2014-02-18 23:03

jesu li ovo jedine reči ohrabrenja ili nisam dobro shvatio?

Грађанин Власотинца
Autor peticije

#61 Re: Re: Re:

2014-02-18 23:23

#57: - Re: Re:
Vi južnjaci jeste temperamentni i to mi je bilo poznato i od ranije, ali zabezeknut sam koliko ste zavidni i zlonamerni. A te priče o izlovljavanju pastrmke okačite mačku o rep, to su izmišljotine. Dečaci koji rade u elektranama su probrani i imaju dosta posla tako da se ne bave onim što ste opisali, mada se to tako ne bi ni moglo izvesti. Da ste makar malo razmislili shvtili biste i sami.

Да знаш јужњаке као што кажеш не би био тако сигуран да је ово измишљотина. И сасвим је могуће изловљавање рибе мрежама и осталим помагалима приликом ниских водостаја. То је већ виђено и много раније на Лисинском језеру, такође је пастрмка била у питању.

И нико ово не ради из зависти или зле намере већ са жељом да сачува "здравље" реке која протиче кроз његово место. Ако ћемо већ да причамо о злонамерности логичније би било да ми кажемо за вас да сте злонамерни, зар не? Али ми не кажемо већ знамо да сте инвестирали велике паре и да очекујете да их добијете назад и зарадите преко тога што је сасвим нормално. На жалост, вашу и нашу (више нашу) испоставило се да тј процес није могућ без наношење веће штете Власини.

И ако ћеш већ да паметујеш, представи се лепо као и твој колега и сви ми који смо овде да аргументима дођемо до заједничког решења, уколико је могуће узимајући у обзир обостране интересе. Имам проблем да те схватим озбиљно и да поштујем твоју реч кад не знам како се зовеш и која је твоја улога у овој дебати.

Vlasina

#62 Re: Re: Samo pare

2014-02-19 00:26

#55: - Re: Samo pare

Evo još jednom ću da kažem, a vi se pravite ludi.

1) "Đetina je građena pre više od jednog veka i nema tu funkcionalnost koja nama treba" - da, izgleda lepše i bolje od onih vaših kockica - kako ste rekli, mašinske kuće?

2) "A ona talijanska šandrmacija je preterivanje." - Da, tako se gradi po Evropi i svetu, sa što više prirodnog materijala i sa što manje promena same prirode - što manjeg uticaja na ekosistem.

3) "Ja nisam arhitekta ali mi u firmi imamo arhitektu u kojeg imamo puno poverenje." - zašto li ga plaćate? Dovoljno je da kažete jednom najprostijem dunđeru "pravi jedan kvadar sa krovom od najjeftinijeg materijala".

4) "Uostalom ja sam izgradio tridesetak elektrana u svojoj karijeri, a vi? Pustio u pogon bar pedesetak, od čega i nekoliko ogromnih. I ne samo hidroelektrne, bilo je i gasnih i na dizel, mazut, parne i kombinovane." - ok, super.

5) "Kada s elektrane za nekoliko godina barem delimično otplate videćemo da li ćemo fasade obložiti kamenim pločama ali da sejemo livadu preko krova stvarno nećemo." - nije poenta u fasadi nego u samom izgledu i načinu gradnje.

6) "Svi koji grade elektrane u Srbiji videli su naš pristup i primenili ga na svojim objektima." - pa znamo, svi u Srbiji ulažu samo da bi profitirali i gledaju samo svoje dupe, za ostalo ih baš briga.

7) "Površine i raspored opreme su optimizovani, ispoštovane potrebne visine i dubine sisanja i mnogo toga što vi i ne slutite." - verujem da ste opremu optimizovali najbolje, inače u suprotnom bi ste imali gubitke u novcu.

8) To papreno skupo zemljište je skupo zbog toga da ga ne bi svako kupovao i uništavao kad stigne. Kad već kupujete i ulažete pare u nešto, napravite ga da bude bar dostojno te prirode i deo te celine. Video sam mnoge dobro dizajnirane i izgrađene HE i po EU i USA. Svaka je specifična po izgledu i ostavlja dobar utisak, ako ulepšava prirodu. Ove vaše HE ostavljaju isti utisak kao i smeće po koritu reke (kojeg imamo i više nego dovoljno)... :(

Evo jednog kratkog, ali vrlo korisnog filma koji prikazuje gde vodi takav način razmišljanja (vas i vama sličnih), ali na sreću nećete dočekati taj kraj pa vas mnogo briga: http://www.youtube.com/watch?v=WfGMYdalClU

 


Gost

#63 Re: Re: Re: Samo pare

2014-02-19 00:39

#62: Vlasina - Re: Re: Samo pare

Pa sagradi neku i ti, kada si ih već video.

Ako kolege budu zainteresovane za vše konsultacije angažovaće vas. Nije ni vreme ni mesto da polemišemo o obliku i lepoti mašinskih zgrada. Vaše lupetanje o novcu govori da se vi u troškovnik malih hidroelektrana ne razumete. Da smo smatrali za potrebno mogli smo uložiti i 100% viš novca u mašinsku zgradu na projektu se to ne bi ni osetilo. Ali eto nismo i ne nalazimo da su naše zgrade ružne. Zapravo jedino ste ih vi uporedili sa smećem a videlo ih je na stotine ljudi od branše i bar desetak arhitekata i niko se nije tako izrazio. To vam ne služi na čast.

A što se crtanog filma tiče stvrno ste preterali, toliko da vas više ne smatram za ozbiljnog sagovornika. Čemu ta otrašćenost? Negativizam. Dečko, kada bueš stekao kakvu takvu referencu, napraviš i staviš u funkciju bilo šta onda ćeš moći nešto i da polemišeš, ovako obriši nos i vežbaj polako. Pa kad porasteš možeš nešto i da pitaš ovog čiku. Do tada me zaobilazi jer mnogo smaraš.

Vlasina

#64 Re: Re: Re: Re: Samo pare

2014-02-19 01:30

#63: - Re: Re: Re: Samo pare

1) "Ako kolege budu zainteresovane za vše konsultacije angažovaće vas." - Ne moraju mene, nisam arhitekta, nek plate nekog, imamo odlične.

2) "Nije ni vreme ni mesto da polemišemo o obliku i lepoti mašinskih zgrada." - Uopšte, a na forumu smo koji se zove "Zaštitimo sliv reke Vlasine"

3) "Vaše lupetanje o novcu govori da se vi u troškovnik malih hidroelektrana ne razumete." - Da li sam spominjao novac za izgradnju? Samo novac u kontekstu profita.

4) "Da smo smatrali za potrebno mogli smo uložiti i 100% viš novca u mašinsku zgradu na projektu se to ne bi ni osetilo." - pa da, što da bacamo pare. Što više imam, to mi je lepše. Boli me dupe kako će to da izgleda. To je kao da neko dođe kod Vas i napravi ispred vaše kuće, kartonsku kuću koja ni na šta ne liči.

5) "Ali eto nismo i ne nalazimo da su naše zgrade ružne." - pa znam, pare koje prave su lepe, što bi one morale da budu.

6) "Zapravo jedino ste ih vi uporedili sa smećem a videlo ih je na stotine ljudi od branše i bar desetak arhitekata i niko se nije tako izrazio. To vam ne služi na čast." - Gledaju istim očima na to, nije ni čudo. Slobodno postavite na neki arhitektonski forum i videćete šta ljudi misle o tome. Pitajte ljude koji tu stalno dolaze-prolaze ili žive, rećiće Vam isto.

7) Drago mi je što mislite da sam mlađi. Čovek ne može ništa protiv starosti, ali može da se bori da ne zastari.

8) Nemojte da mislite da se borim protiv obnovljivih izvora energije. Borim se samo protiv uništavanja prirode i ljudi koji ne brinu mnogo o njoj. Taj film odlično prikazuje kako ti ljudi razmišljaju, a drago mi je da ste se pronašli. Nuklearna energija je mnogo veća šteta, Černobil je najbolji dokaz. Skoro sam bio tamo, pošto se gradi New Safe Confinement - novi i veći sarkofag koji će sprečiti širenje preostalih radioaktivnih supstanci u elektrani i skupljenih oko nje. To je najbolji primer kad neko u startu ne razmišlja o posledicama, pa posle mora da ulaže mnogo veće pare da bi ih otklonio (izgradnja toga košta 1,5 milijardi dolara, a same elektrane je koštala mnogo, mnogo manje) a i radnici koji sad tamo rade, trpeće celog života posledice zbog zračenja (vreme koje smeju da rade je samo do 12min, zbog zračenja...), a da ne pričamo o celoj toj oblasti. Imamo i kod nas u Srbiji takve primere - rudnik Kalna, koji je napušten, ali su ostale radioaktivne supstance i izbacivan nuklearni otpad. Zemljište u okolini je zagađeno, a preti i zagađenje vode.

9) Ovo ne mora ništa da znači i ne želim da generalizujem, ali koliko mi se čini one vaše turbine su kineske? To i ne uliva poverenje. Proveriću i postaviću slike kad ih budem prebacio, mislim da sam bio u svim vašim HE.

10) Neću da razmišljam o nekom kvaru ili nečemu sličnom što bi moglo da se desi i ugrozi kvalitet vode koju pijemo... A o ribama i da ne pričamo, tu priču zna većina ribolovaca...


Gost

#65

2014-02-19 01:34

samo konkretno i argumentovano. ko, sta, gde, kada i kako? I, naravno biti sto prisutniji u javnosti sa tom temom
Vlasina

#66

2014-02-19 01:35

I morate da shvatite nešto. Ja se ne bavim gradnjom HE, niti većina ljudi koja je potpisala peticiju. Ne gradite vi te HE samo za vas, u vašem dvorištu. One su tu, na javnom dobru i da bi ste dobili podršku javnosti, morate da sarađujete i uvažavate mišljenje javnosti. A vi to nikako ne činite. Vi možete da živite u tom svom svetu sa tim ubeđenjem da je ta HE zlatna, ali niko vas od ljudi ovde neće podržati.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-02-19 01:55



Gost

#68

2014-02-19 07:56

Vlasina svima nama mnogo znaci,bilo bi steta unistavati i nju i celokupni eko-sistem,a samim tim i zdravlje svih nas.
Branislav Nikolić, COO, HIDRO-TAN

#69 Re: Re: Re: Re: Re: Samo pare

2014-02-19 09:32

#64: Vlasina - Re: Re: Re: Re: Samo pare

To je srpski sindrom. Pričate o arhitekturi a niste arhitekta, pričate o hidrocentralama a niste ni jednu napravili. Ko o čemu vi o profitu vlasnika elektrana i vidi se da vas to žulja. Pošto ste informisani na nivou gimnazijalca i na osnovu rečnika koji koristite može se zaključiti da je vaš mozak još uvek mlad, slabo korišten.

Agregati su proizvedeni u Kini po patentu i nacrtima fabrike LMZ (Lenjingradski mašinski zavodi) koja je devedesetih preseljena u kinu i sada se zove EMZ. Isti proizvođač je isporučio agregate za oba Đerdapa a osvedočen kvalitet, robusnost i povoljnija cena su opredelili upravo njih.Pre kupovine obišli smo fabrike i ostli fascinirani koliko su one zapravo modernizovane, koliko mnogo turbina odjedanput prave na kompjuterizovnim mašinama. Oni su zapravo najviše platili za patentna prava. U blizini i Intel ima svoju fabriku, IBM rčunari se odavno proizvode u susednom gradu (od skora se zovu Lenovo) i ja kineze uopšte ne bih potcenjivo.

Sva oprema procesne automatike je iz nemačke (Siemens, Stucke elektronik) ili iz Japana (Mitsubishi), svi pomoćni sistemi su američki ili austrijski. Da je pristup dobar svedoči i opredeljenje investitora na još pet elektrana da im mi isprojektujemo sisteme, izvedemo radove, izvršimo sva prijemna ispitivanja i atestiranja i stavimo u pogon.

To što ste bili u svim našim elektranama govori o našem transparentom pristupu. Probajte da uđete u neku drugu elektranu, pa još i da slikate. Evo, probajte da uđete u Ljuti do kod Božice ili Bare i Krstiće uzvodno prema Crnoj Travi.

Naravno da treba slušati glas javnosti ali vi ni jednom svojom rečenicom ne pokazujete kompetentnost u bilo kom domenu. Šta je zapravo vaša struka? Samo iznosite lični stav da su naše zgrade nalik smeću, i pominjete neke savremene vidove gradnje koje mi tobož nismo primenili. Prvo uredite makar samo trg u Vlasotincu da zaliči na urbano mesto pa ćemo i mi ulepšati naše zgrade.

A zgrade su prostrane taman koliko treba, kompletan remont se može obaviti unutra, volumen je dovoljan za zahtevanu temperaturnu inerciju i nigde ne koristimo ventilatore za izmenu vazduha u zgradama, znači nismo štedeli na građevinskom delu projekta. Ni na jednom drugom delu. Sve objekte smo gradili da ih mogu decenijama koristiti i naši potomci. Vama se samo čini da su zgrade jednostavne jer ništa nije prenaglašeno, ništa ne nedostaje. Za neke moderne oblike i pristupe nismo imali izvođače u lokalu a verujem da se ni tada ne bi svima dopale. Pa svetu se ne može ugoditi.

mafija

#70 Mafija

2014-02-19 09:50

Stvarno su preterali sa tom gradnjom tih elektrana unistice ceo tok reke Vlasine.Tom bezobrazluku se treba stati na put sto pre dok nebude kasno.Malo im je sto zagadjuju Vlasinu vec su poceli i recicu Bistricu koja je jedna od pritoka Vlasine a koja je toliko cista voda da se iz nje moze piti voda bez ikakvog preciscavanja.Dacemo sve od sebe da zastitimo nase vode po svaku ceno ako je potrebno icicemo i na NOZ.

Gost

#71

2014-02-19 12:54

Ljudi ja sve shvatam i šta su obnovljivi izvori energije i šta je čista energija ali ovo šta se radi na reci Vlasini sa mini hidrocentralama je zločin. Prošle godine sam bio sa pčelama pored reke Vlasine i imao priliku da pratim šta je sve narušeno. Pa to je strašno i tako mali vodostaj Vlasine se usmerava kroz cevi i to kilometri čeličnih crnihcevi koje se kao zmije spuštaju obalama Vlasine a ureci jad i beda od vode. Potočna pastrmka nestala (nema vode), rakovi vidre i td. Pomozite ljudi ovo je strašno.

Ovaj post je uklonjen od strane administratora stranice (Prikaži detalje)

2014-02-19 13:53


guest

#73 Subjekt

2014-02-19 15:47

Ma ljudi, sto gubute vreme na raspravu. Odemo gore, zatrpamo odvod u te njihove cevke i rešimo problem.

Gost

#74

2014-02-19 16:00

.
Pravnik

#75

2014-02-19 16:00

Pravo na peticiju Po Ustavu Srbije, član 56. „svako ima pravo da, sam ili zajedno sa drugima, upućuje peticije i druge predloge državnim organima, organizacijama kojima su poverena javna ovlašćenja, organima autonomne pokrajine i organima jedinica lokalne samouprave i da od njih dobije odgovor kada ga traži”. A najmanje 30.000 birača ima pravo predlaganja zakona, drugih propisa i opštih akata (član 107). Kada je reč o lokalnim inicijativama, Zakon o lokalnoj samoupravi propisuje da se statutom jedinice lokalne samouprave utvrđuje broj potpisa građana potreban za punovažno pokretanje građanske inicijative, koji ne može da bude manji od pet odsto birača (član 68).