Protiv NEADEKVATNOG rada Somborske fabrike "Proteinka"

Quoted post


Gost

#5

2014-10-01 18:30

miomirisi iz Proteinke nisu od juče. Živim na oko 500 m od kafilerije već više od 40 godina i svo to vreme ( istina ne tako često kao sada) nas je i iz sna budio taj neprijatni miris.Dakle, ovo sada što se potura kao navodno neki kvar mislim da ne stoji. Imam prijatelja Nemca koji je radni vek proveo kao trgovački putnmik poznate fabrike filtera za ovakve fabrike i on kaže da se ovde radi samo o tome. Treba postaviti filtere i onda kafilerija može da bude kao u Beču u centru grada.

Odgovori

Vlah Jovan

#8 Re:

2014-10-03 21:02:26

#5: -  

 Nije u pitanju samo filter. Ja sam godinama radio razne mašinske projekte za kafileriju, zato meritorno tvrdim da nije u pitanju samo filter. Problem je i prihvat konfiskata koji stiže u neodgovarajućim kamionima (ili neispravnim), kao i prijemni deo koji nije obuhvaćen sistemom ventilacije sa prečistačem. Takođe nije adekvatna ni ventilacija proizvodnog pogona, odakle takođe izlaze miomirisi.

Inače postojeći filter je star najmanje 40 godina i primitivne je konstrukcije. U velikom "buretu" nalazi se kamenje (krečnjak), koji se zaliva vodom i kroz njega propušta hlor. Kroz sve to struje smrdljiva isparenja iz proizvodnje. Sistem vrlo dobro poznajem, jer isti takav sam 1990. projektovao za kafileriju u Brčkom.

Priča o kvaru je smešna i za decu, a za odrasle je uvredljiva. Kafilerija smrdi od njenog nastanka do današnjeg dana, i "uživam" u mirisima već barem 40 godina.

Jadno je što niko od nadležnih ne preduzima ništa, a građani Sombora sve to trpe. Sramota me kad mi neki stranac dođe u goste, jer mu nikako ne mogu objasniti da je to za Sombor normalno što često nesnosno, smrdi. Da ne govorim o tome da leti ne mogu sedeti na terasi a stanujem u blizini Apatinskog puta.

Odavno smatram da kafileriju treba iseliti daleko od naseljenog mesta, možda kod gradske deponije smeća. Inače u sadašnju kafileriju nije niko ozbiljno ulagao zadnjih 30 godina. Ako je to fabrika od republičkog značaja, opštinski "oci" bi trebali insistirati u republičkim organima da nađu sredstva za izgradnju nove, savremene kafilerije na odgovarajućoj lokaciji.

 

Vlah Jovan