Otvoreno pismo ministru nauke

Quoted post

pera

#49 Re: Doktorati

2012-10-24 18:26

#8: Sloba - Doktorati

zato sto onda niko ne bi doktorirao. morate d anadjete kriterijume koji podizu kvalitet a koji su realni za ispunjavanja. ne mozemo da postanemo Oxford preko noci, ali mozemo da pocnemo da dizemo kriterijume postepeno.

Odgovori


Gost

#56 Re: Re: Doktorati

2012-10-24 22:48:33

#49: pera - Re: Doktorati

Pero, ako je to tako (a mislim da generalno nije), onda tu nema istrazivanja, nema doktorata, a nema ni fakulteta ni profesora.  Da li bi ste dali dete da uci zanat kod automehanicara koji nikada u zivotu nije popravio nijedna kola? Naravno, ne bi ste, ali kod nas u nauci sve moze. Ja saradjujem sa jednim beogradskim fakultetom i SVAKI student-doktorant brani tezu tek kad objavi rad, a ima ih i sa 3. Znam da i na mnogim drugim fakultetima ima dobrih doktorata. Ovde, na americkom "istrazivacki orijentisanom" univerzitetu polovini profesora ne pada ni na pamet da pokusaju da imaju doktorante jer nemaju cime da ih nauce, ne mogu da proizvedu tezu koja ce ima ti "naucni impakt" (ne mogu ni da budu unapredjeni, ali to je druga tema), pa uglavnom drze nastavu. I niko se ne buni. A kada se objavi plagijat (krajnje retko, ali desava se), onda se gubi posao, a kada se neku uhvati u falsifikovanju naucnih rezultata (jos redje), ide se u zatvor! Bez sale!

Mozda je osnovni problem nas akademski (i opsti) mentalitet po kome je kriv onaj ko ukaze na neprofesionalnost, plagijat i prevaru, a ne onaj koji to uradi. Ali i ovo je vec druga tema. I tuzna.