"Imaj smelosti da budeš razuman", istorija se ne zatrpava


Gost

#176 Re:

2015-07-05 16:07

#18: Gost -  

 Draga koleginice/kolega, pošte ste poučili nas "neuke" kako se štite kulturna dobra da vam STRUČNO ODGOVORIM pošto smo iz, nažalost, iste struke. Kulturna dobra se zatrpavaju SAMO AKO NEMA DRUGOG REŠENJA ZA ZAŠTITU ILI AKO SU OD SEKUNDARNOG ILI TERCIJARNOG ZNAČAJA. To nije slučaj sa bazilikom u Kladenčištu. Ona je spomenik primarne kategorije, iako joj Republički zavod za zaštitu spomenika kulture to osporava i naziva je "seoskom crkvom"(ali je to bilo, baš, baš neko veeeelikooo selo), odnosno po našem zakonu o zaštiti kulturnih dobara mogla bi da dobije kategoriju kulturnog dobra od velikog značaja, pa čak vremenom, i od izuzetnog značaja. Svakakve gluposti smo slušali ovih dana na medijima, pa čak izjavu državnog sekretara Ministarstva kulture da bazilika treba da se zatrpa, jer nije pod zaštitom UNESCO-a (Sic!) Inače, crkva će biti srušena pre izgradnje autoputa, jr je konstruktivno to jedino moguće rešenje (je se uverila rođenim očima na slučaju rimskog puta, rimskog kupatila, kasnoantičke vile i nekropola u Davidovcu kod Vranja na E75, mogu i slike da vam pošaljem). Postupak je sledeći: svi objekti se sruše, pa bageri trasiraju stopu autoputa, koja se zatim slojevito puni materijalom i "tamponira"... Znači, ne zaluđujte narod - crkva se ruši, a odozgo se "udara" autoput. PO TOME ĆEMO BITI JEDINSTVE SLUČAJ HRIŠĆANSE ZEMLJE, KOJA JE NAPRAVILA AUTOPUT PREKO CRKVE, I TO RANOHRIŠĆANSKE BAZILIKE IZ IV-V VEKA!!! Ako znate za neku analogiju, bilo gde u svetu - javite mi ! Nego, sektor zaštite kulturnih dobara se navadio da zatrpava arheološke spomenikeod izuzetnog značaja, prvo Kale-Krševica, pa... Kažu jeftinije je... A šta ako neko, neki donatori iz dijspore npr. hoće da daju novac za izmeštanje, konzervaciju i prezentaciju bazilike iz Kladenčišta ? Da li ćete vi raditi projekat ?


Gost

#177

2015-07-05 23:48

Budjenje balkanci!!!

Gost

#178

2015-07-06 08:01

ZATO STO NIJE PRAVEDNO UNISTAVATI SRPSKU ISTORIJU IZ CETVRTOG VEKA NOVE ERE

Gost

#179 Re: Re: Re:

2015-07-06 08:18

#21: - Re: Re:  

 Pitanje je osnovno: kako je moguće da naši stručnjaci, prilikom projektovanja, nisu uočili ostatke građevine 1,5 m iznad zemlje. Imam jednostavan odgovor: novokomponovani stručnjaci (oni koji istoriju mere od njih pa na dalje ... ) najverovatnije se nisu udostojili da prepešače-rekognosciraju trasu, već su to, kako je svostveno it stručnjacima, projektovali iz kancelarije - najverovatnije - zanemarujući i KTP (Katastarsko-topografski plan) na kome su ostaci bazilike morali biti prikazani. To isto važi i za hrast na koridoru 11 ...


Gost

#180

2015-07-06 08:47

Kada bi ovo imali ameri od ovoga bi napravili najvecu turisticku atrakciju a mihajloviceva zatrpava.

Gost

#181

2015-07-06 10:24

Zato što smatram da su arheološka nalazišta istorijski dokazi koji govore o nacinalnom identitetu. S druge strane, u nedostatku ovakvih iskopina, sa mnogo manje vrednim, mlađim, da ne kažem, nedavnim iskopinama, drugi narodi prave neverovatne turističke atrakcije...

Gost

#182

2015-07-06 12:46

Srbijo bruko i sramoto! Na Kosovu su ti svetinje pretvorili u klozete, a ti zatrpavaj i ono što je ostalo... Bando izdajnička lopovska korumpirana... Ništa ti nije sveto...Sav vaš novac vam jedan minut na ovom svetu neće kupiti kad vam dođe vreme...

Gost

#183

2015-07-06 14:59

Zaprepašćena sam postupom Republičkog zavoda odnosno bahatim odnosom ljudi koji treb

Gost

#184

2015-07-06 15:04

ZATO ŠTO OVE "RANOHRIŠĆANSKE BAZILIKE KOJE SE NAVODNO "NE ZNA KO JE BAZILIKE NAPRAVIO" KAO : VEROVATNO GRCI . TREBA IH SVE SAČUVATI. VRLO JE VREROVATNO DA SU IH GRADILI SRBI . MI KOJI SMO OD VAJKADA STAROSEDEOCI PODUNAVLJA, BALKANA I JUŽNE POLOVINE PANONIJE. , I NISMO SE NIKAD DOSELJAVALI OVDE; POGOTOVO NE UZ "DOPUŠTENJE" ROMEJSKIH VLADARA
Марија Савић
Нови Сад

#185 туга преголема

2015-07-06 17:04

Нема нам спаса... 


Gost

#186

2015-07-06 18:20

Sta reci... Istorija se ZAISTA NE ZATRPAVA!!!!!!!!
Дујо

#187

2015-07-06 19:39

Из цивилизацијских разлога, што сам често застајао над текстовима и фотографијама на Фејсбуку, читао о бахатости Републичког завода над Нишким територијално надлежним, , а сада поготово што се определио и патријарх Иринеј да треба наћи решење да се заобиђе...


Gost

#188

2015-07-07 07:32

Ne smijemo "zatrpavati" istoriju nigdje , to inače nigdje ne rade civilizovane nacije .

Gost

#189

2015-07-07 07:37

Narod koji nema prošlost , nema ni budućnost .

Gost

#190

2015-07-07 10:53

Da se konačno shvati da ne mogu više "burazerske varijante" da budu značajnije od civilizacije...

Gost

#191

2015-07-07 11:31

vise razloga a ovde cu navesti osnovne;
-zato sto sam arheolog
-etichki
-moralni
i kao podrska arheolozima koji zele da vrate ovu profesiju na mesto koje joj pripada

Gost

#192

2015-07-07 13:53

Dosta je bilo zatrpavanja i zanemarivanja nase istorije,to je nas ponos i ne treba se zaboraviti jer ako zaboravimo ovo zaboravicemo i nase prece.
Golub

#193

2015-07-07 16:28

Остаци базилике имају културолошко-историјски значај и требало би да остану видљиви и да буду доступни наредним истраживањима.


Gost

#194

2015-07-07 19:56

Suvisno pitanje. Ceo svet(kulturni) ne bi ovu sansu propustio da izdigne i ocuva,a mi hocemo da unistimo?! Jedna muslimanska Turska cuva Hriscanske spomenike i to pravoslavne,a mi? Nije to samo turizam,tj.zarada vec kulturno nasledje.Konacno,kakva je razlika izmedju onih ID i nasih skorojevica?Ne dozvolimo da upravo takvi prevladaju!
Pirocanac iz Nemacke

#195 Re: Re:

2015-07-07 20:17

#104: Мислеша - Re:  

 Inace su beogradjani vanzemaljci,ljudi sa izuzetnim kvalitetima no ih,eto,kvare dosljaci,da nebeogradjani! Gde bi im bio kraj kada njih ne bi bilo u super gradu,bla,bla,bla,...

Prijatelju odakle su se i kada tvoji doselili u BG?Gomila mojih su u BG,dosli izmedju dva rata,a poneki iza IIsv.rata i oni nas zaboravise,postadose gospoda!? Op-cvrc,pa i oni kao ti sada,zaboravise poreklo,pa i oni ponekad po njemu pljunu,tek da dokazu kako su oni bas ta gospoda i da ih dosljaci kvare! Tragikomedija bre!

Ah,da bas tu kod B.Palanke,selo Dol,iz njega je u BG dosao moj dalji rodjak,najslavniji fudbaler Zvezde pa po njemu i ime stadiona dadose,njegovo ime bese RAJKO MITIC,dodjos,al vas ne pokvari!

Ne zaboravi,Srbija nije samo do Avale.

objektivac

#196 Re: Re: Razočarana studentkinja arheologije

2015-07-07 20:30

#82: - Re: Razočarana studentkinja arheologije 

 Jos je licemernije jedno sa drugim porediti! Treba li da izmedju istorije da biramo sta je vaznije kao da su to paprike,babure ili spicaste...E moji vi,sve je to jedna vrednost koju treba sacuvati,a ne uporedjujemo,kao da je Milanski edikt neka beznacajna stvar!? Inace,te smesne su poklon razlicitih gradova i nema veze sa nekakvim rasipnistvom!


Gost

#197

2015-07-07 21:00

izgleda da se bezboznici boje svetih mjesta poput Svetih Hrastova i Svetih Crkvi. Prvom prilikom smjenite te ljude sa vodecih mjesta i izvesti pred sud zbog stete kulturno istorijske. Pa neka tamnice !
Лисац

#198

2015-07-07 22:27

Не желим да било ко из било којих разлога скрива и уништава богатства Србије а посебно духовна која су темељ нашег постојања!


Gost

#199

2015-07-07 22:27

ДОСТА ВИШЕ ЗАТИРАЊА СРБА И СРБСКЕ ИСТОРИЈЕ .


Gost

#200

2015-07-08 12:46

Istorija se ne zaboravlja, vec uci i sprems nas za sutra.
Ako ono iza nas unistimo, onoga ospred nece biti...