Peticija za ukidanje veronauke u skolama

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Peticija za ukidanje veronauke u skolama


Gost

#126

2011-09-08 00:31

Da bi covecanstvo opstalo, religija mora umreti!
posetilac

#127 Re:

2011-09-08 00:32

#125: -

znaci astronomiju treba izucavati u planetarijumima a ne u 4. razredu gimnazije....ljudi saberite se malo i nelupajte vise molim Vas...

Me

#128 školstvo kao verska poduka

2011-09-08 00:32

I bez vero-"nauke", školstvo nam je, nažalost, religijski intonirano. Pogledati
članak u listu REPUBLIKA: Školstvo kao pravoslavni katihizis. Link:
http://www.republika.co.rs/504-507/26.html
dugački :)

#129 Boki Voki

2011-09-08 00:39

Ovde se radi o nečemu POTPUNO različitom od onog što ti napadaš:
niko vama (religioznima) ne brani da se molite bogu/bogovima (pod uslovom da se ponašate pristojno i u skladu sa zakonom), ali mi koji ne verujemo u to, vas ne ubeđujemo u naše stavove, niti na bilo koji način trošimo vaše pare sprovodeći naše ideje i ubeđujući vašu decu da bog ne postoji; ova peticija dakle, traži da se ne uče deca trošenjem para iz budžeta da budu religiozna. Mi kao građani Srbije to veoma ne želimo, a kao roditelji se užasavamo.

Naravno, nemoguće je izbeći ovde raspravu o smislu i svrsi religije. Ja bih se ograničio samo na jednostavnu poruku: vi religiozni... slobodno upražnjavajte vaše obrede i kako god nazivali to nešto "biti religiozan". Ja vas zapravo podržavam i ohrabrujem da se bavite onim što ste zamislili da je dobro za vas, ako ste pošteni u tome. 

Jedino vas molim da nas ostale zanemarite, da nas ne ubeđujete u svoje stavove (čuli smo ih hteli-nehteli i svojevoljno zauzeli stav - ja priznajem - vrlo negativan, pardon), da ne ubijate ljude druge religije zbog te različitosti, da ne mrzite nas koji ne verujemo u to što vi verujete (izvinite još jednom ali eto samo mislimo svojom glavom), da ne uzimate tuđe pare koristeći silu i moć (naročito političku), da ne dajete lažne nade o drugom životu, o iscelenjima, i svašta slično, da ne zlostavljate decu (naročito seksualno) jer su mnogi od vas u osnovi bolesni (mislim naučno), i najzad da ne lažete da bog postoji a da kao glavni dokaz koristite da to ne može da se dokaže.

Napomena: molim da se obrati pažnja razlike religije i vere. Religija je rekao bih nekakvo udruženje, organizacija (veoma moćna na žalost), dok je vera filozofski pojam mnogo šireg smisla (npr vera u sebe, u svoju porodicu, u pobedu, ko želi može da kaže "u boga pobede" itd)

Monarhista

#130 Re:

2011-09-08 00:46

posetilac

#131 Re: Boki Voki

2011-09-08 00:47

#129: dugački :) - Boki Voki

Boze, Boze koliko gluposti u ovom textu...ovoliki text a nista receno...da li ti bezumni covece shvatas da je jos tvoj cukun cukun deda ucio veronauku i ziveo odlicno do svoje smrti...ko si ti ...jedna mala licnost da o tome govoris i pricas....pa ako bre ne zelis da tvoje dete slusa i uci o Bogu pa imas bre drugi alternativni  ...ako neznas nadji sta znai ta rec... predmet daj dete tamo i rsio si problem Boga...i Veronauke... Veronauku slusa ko zeli niko nikog sa puskom netera da slusa veronauku....udjite u skole malo pa onda pisite ove gluposti

 


Gost

#132

2011-09-08 00:49

Jedini komentar je da u sekularnoj drzavi kakva je Srbija, crkva i sve vezano za nju treba da bude odvojena od drzave.
Blabla

#133 Re:

2011-09-08 01:03

#5: Moderan gradjanin. -

Ateizma je sve više i više , pogotovo u Evropi ali ne vidim da je ratova i mržnje sve manje , već sve više. Drugi svetski rat nije bio religiozni , već ideološki, ateistički ako hoćeš , između tri ateističke religije , tj. ideologije kako se to danas naziva : komunizma , kapitalizma i nacizma. Bio je to najkrvaviji rat koji je ikada viđen , ne ponovio se. Hladni rat je takođe bio rat između dve pobedničke ateističke religije :komunizma i kapitalizma .Rat protiv muslimana na bliskom istoku koji traje već deceniju  ne vode hrišćani već ateisti , moderni ljudi sa Zapada. Ateisti napadaju a religiozni se brane. Što se tiče himne , očigledno su zemlju u kojoj ti danas živiš napravili religiozni a ne ateistični ljudi. Ovi drugi su došli posle, tj 1945 i doneli kulturu u vidu zabrane slobode govora , zabrana postojanja drugih partija , zabrana drugačijeg načina razmišljanja ... Što se Obrenovića tiče , opet , on je stvorio Srbiju a ne neko drugi. Himna i grb očigledno služe da podsete ljude na , za neke veoma mučnu istinu, ko je stvorio ovu državu a ko nije .

Adam

#134 Re: Re: Blabla

2011-09-08 01:39

#133: Blabla - Re:

Brale, morao sam da reagujem. Ti si toliko izmešao stvari da je prevazišlo i smešno. Evo samo ponešto... ateistička religija je naravno potupni nonsens; drugi svetski rat se vodio između idologija komunizma kapitalizma i nacizma je šamar svim žrtvama pa čak i nacistima; stav da su moderni ljudi sa zapada ateisti je apsurd (pogledaj novčanicu američkog dolara, razmisli ako možeš i zaključi koliko je USA država ateistička); povezivanje komunizma i drugih ideologija sa ateizmom je čak podlo.

Samo se nadam da ovu gomilu zamena teza ne činiš namerno nego iz gluposti...

Dakle, vrlo je prosto. Ateisti ne veruju u boga (i sve drugo naučno nedokazano ili nedokazivo) i nisu anti teisti, niti su ikada vodili rat da bi ubedili drugu stranu u svoju nauku.


Gost

#135

2011-09-08 01:46

Moj komentar bi bio predug...Mi zivimo u gradjanskoj državi a ne klerikalnoj monarhiji, valjda...Dosta segregacije, dosta diskriminacije, ovo tražim od kako je uvedena, odbila sam zbog ovog pakta države i crkve poziv za rad u Ministarstvu prosvete...rečeno mi je da moraju zbog više politike, da će se pokazati kao neuspeli eksperiment, i ukinuti...I, šta bi? Prošlo je više od 10 godina...Užas!

Gost

#136

2011-09-08 01:47

Potpisano.

Gost

#137 !!!!!

2011-09-08 01:59

Kao prvo,deca imaju IZBOR u školama da li da ih uče "GRAĐANSKOM VASPITANJU" koje nema veze s mozgom i mnogo više truje dečji mozak(pitam se samo kako za to niste napravili peticiju!?) ili da malo više saznaju o Pravoslavlju i da se počnu duhovno obrazovati od malih nogu.Ipak vi ste "pametni" pa pravite kojekakve retardirane peticije...
Veroučitelji tamo pripovedaju o pričama iz Biblije, vode razgovore na razne teme u vezi naše veroispovesti,daju objašnjenja na mnogobrojna dečja pitanja i sve ostalo što ih interesuje ,i u vezi svakodnevnice i teologije konkretno.A vi ateisti i ostali kojekakvi slobodno zabranite vašoj deci da idu na te časove i kraj,a ne da se pljuje okolo po Crkvi kao zajednici i Pravoslavlju!
Samo se malo vratite unazad kroz istoriju i videćete da je kroz vekove upravo ta Crkva objedinjavala naš narod i pružala pomoć za razliku od svih ostalih koji su nas odbacivali i pokušavali da rasparčaju našu,i ovako malu,državu. Dalje neću ni da pričam jer ne vredi objašnjavati onima koji ne mogu da shvate pravo značenje Crkve i Gospoda Boga...u zdravlje vam bilo...

dugački :)

#138 Re: Re: Boki Voki

2011-09-08 02:05

#131: posetilac - Re: Boki Voki

Ne bih reagovao na ovo da nisam osetio blagu jezu čitajući ovu repliku - JA BEZUMNI ČOVEK, i da nemam potrebu da istaknem tipačan primer nasilja koje sprovode teokrate. Znači, ne smemo o tome ni da pričamo!? Tipično je i to da u nedostatku argumenata slede uvrede i lični napadi? (baš sam sad pročitao značenje reči argument i evo koristim je)

Inače, ako želiš lično: mogli bi da se sretnemo pa ako bi mogao da mi ponoviš sve to u lice ;)

 

 

dugački :)

#139 Re: !!!!!

2011-09-08 02:17

#137: - !!!!!

Deca od 8 godina imaju izbor da izaberu predmet? Cinizam, blago rečeno.

Inače, mi ne kažemo da deca ne treba da uče istoriju i ulogu crkve u raznim dešavanjima. Ali smo veoma protiv da pop koji vozi najnovijeg mercedesa (metaforički rečeno) priča deci o poštenju, da ne spomenem nešto gore.

U školi u kojoj je moje dete je ukinuto građansko vaspitanje jer se prijavilo samo četvoro dece, usled pristiska i nasilja koje se latentno sprovodi (" tvoje dete ne ide na veronauku !? - eto zato ti se i dešavaju loše stvari").


Gost

#140

2011-09-08 03:04

Potpuno podrzavam ukidanje!
Na obrazovanje dece i kasnije mladih ljudi u srednjim skolama ne treba da uticu licna opredeljenost roditelja niti politika skole u kojoj se obrazuju. Ovo se pogotovo odnosi na osnovnoskolsko obrazovanje gde deca jos uvek nisu dovoljno zrela da donose sopstvene odluke i sudove te se nad njima vrse ovakve propagande i manipulacije.

Gost

#141 Re:

2011-09-08 05:57

#5: Moderan gradjanin. -

da smo verovali u boga i ranije,ne bi nam se ovo desavalo sto se desava,kad bi se za promenu malo vratili bogu sve bi bilo bolje,zato nam tako i ide,da nema boga trebalo bi ga izmisliti,ajde sta fali da se ljudi uce o moralu,postenju,saosecajnosti i naravno nekog ko sve posmatra i zna i koce da ti po zasluzi...aa da ne pricam i da preventivno utice na razbojnike i lose ljude!!!


Gost

#142 Re:

2011-09-08 06:43

#135: -

uff uff uff jadna ti...jaao sto si moderna! da ucis  veronauku u skoli uhh,jaao strasno.tamo se ljdi uce da budu fini i posteni,nista lose,a sta kao na gradjanskom je sve super,da ne uce mozda i indoktriniraj ljude da poslusnici i robovi sistema,isto bi ti mogao i ja da kazem za to,sto je i tacno,a sta t ofali da se ljdi uce veronauku u skoli,sta to fali da ljudi koje to interesuje i koji dobrovoljno se prijavljuju,da saznaju nesto dodatno,detaljno o tome sta ih interesuje,ne nego ste vi protivnici boga i sotone koji sama rec bog smeta i para usu,memoralni jadni stvorovi sa plastom modernizma.licemeri najveci,jes' neko ce postat los sto uci veronauku,paz majku mu...aa da nece suprotno...pokazalo se da nam je islo mnogo bolje dok smo verovali u boga,i statisticki je bilo mnogo manje ubistav i ostalog kriminala,i da kazem jos i ovo,da nema boga trebalo bi ga izmisliti,jer daje utehu ljudima,i preventivno deluje na razbojnike i ostale...ali pretpostavjam da je vas nemoguce ubediti.

 


Gost

#143

2011-09-08 08:57

U srednjoj su mi zagorcali skolovanje veronaukom, iako sam se opredelio za gradjansko.
ubica_pseudonauke

#144 smrt_pseudonaukama

2011-09-08 09:01

Da li ste vi normalni?????
Pravoslavni katihizis/veronauka je pseudonauka, baš kao astrologija i tarotologija. S obzirom da u ovoj zemlji ima više onih koji veruju u astrologiju nego pravoslavaca, po toj idiotskoj logici bi i astrologiju trebalo uvesti kao izborni predmet.
Veronauka je pseudonauka koja izmišljenim lupetanjima negira dokazane činjenice egzaknih nauka!
ZATO VERONAUCI NIJE MESTO U DRŽAVNOJ ŠKOLI!

Uključi mozak, isključi crkvu!!!

Gost

#146 Re: Re: !!!!!

2011-09-08 09:08

#139: dugački :) - Re: !!!!! i sudije, doktori, profesori voze najnovijeg mercedesa...pa ...po tvojoj logicI netreba da koristimo njihove usluge....

 

Nikola Jovanovic

#147 Re: глупава петиција

2011-09-08 10:44

#20: Боки - глупава петиција 

 "Ko nece da pohadja neka ne pohadja (...)"

Tako si napisao... Pitao bih te da li mislis da deca od 6-7 godina imaju taj nivo samosvesti da procene na koje casove treba da idu. Pa ni u prvoj godini fakulteta NEMA izborinh predmeta, a ti govoris o tome da djaci prvaci treba sami da biraju. Debelo si pobrkao loncice. Slucajno ili namerno, necu da ulazim.

I ne znam sta ti znaci ova recenica sa bibliotekom. Zasto bi se bilo ko ogranicavao na srpsko govorno podrucje? Imas danas milion knjiga i tekstova koji su dostupni na svim svetskim jezicima. Ta recenica ti je potpuno ista kao i delovanje crkve - NAMETLJIVA i OGRANICAVUJUCA.

A sto se Djindjica tice... svi znaju zasto je on uveo veronauku. Iz istih razloga zbog kojih je pomagao izgradnju hrama svetog Save. Nije nepoznato da nije uzivao veliku podrsku u narodu (preciznije, ovakav narod nije ni zasluzio takvog lidera), pa je kao pragmatican covek pokusao da to promeni. Ocigledno da to nije bilo dovoljno. Nije bilo dovoljno ni za toliko da od Radovica pukovnika Amfilohija dobije opelo dostojan jednog coveka. A ovamo crkva propagira neko prastanje i sl. Hmm... sta je tu posredi? Ili ja ne razumem taj deo sa prastanjem ili je Radovic pukovnik Amfilohije obican licemer i smrad. Treceg nema.

I kako te nije sramota da osudjujes i nazivas nesrecnicima one koji "veruju" u evoluciju i koji odbijaju da veruju da je svet nastao pre 6,000 godina a da dinosaurusi ipak nisu postojali? Izem ti takvu veru koja te uci da se tako ophodis prema bliznjem svom, sa neke visine. Ako propagiras veru, ponasaj se kako vera zahteva stopostotno. Ako to ne radis vec postujes samo ono sto ti odgovara kad ti odgovara, onda nisi vernik nego obican licemer.

Jovana

#148 Re: Re:

2011-09-08 10:59

#142: - Re:  

 Nauci prvo da pises, pre nego sto krenes da solis pamet. U ime religije i uz blagoslov crkvenih velikodostojnika su se desile sve najvece pljacke i svi najveci genocidi u istoriji covecanstva. Ako to nisi zapazio, onda osim toga sto si nepismen nisi ni zainteresovan za svet oko sebe.

Izvini sto necu da moje dete uci kako je neki bradati cika stvorio svet a da mu ista predavanja drzi pedofilska kamarila. Nema to veze s modernoscu vec sa zdravim razumom. Ko ti umisljas da si pa da nekom drugom spocitavas nemoral? Meni ne treba bog da bih bila dobra osoba. Tebi ocigledno treba, sto ce reci da si ti samo jedan bogobojazljivi slabic.

Bavim se ja prilicno religijama na fenomenoloskom nivou. Recimo, hriscanstvo se kobajagi odlikuje tolerancijom, "oprosti im, Boze, ne znaju sta cine" i te fore. Ali ti umesto da reagujes hriscanski i da se molis za duse svih vernika i nevernika, ti dolazis ovamo i nazivas NAS, ateiste, licemerima i jadnim stvorovima. Izvini, u tome nema ama bas nista hriscanski. Samo ti pokazujes da si obican licemer koji misli da ga to sto veruje u neke bajke cini boljim od onih koji u njih ne veruju (a i to je protivno hriscanskim verovanjima). Izvini, ali ta crkva je pre 500 godina spaljivala i tamnicila ljude koji su izmedju ostalog tvrdili da je Zemlja okrugla. Sapienti sat.

Ivan Petronijević

#149 Re: Re:

2011-09-08 11:07

#133: Blabla - Re:  

 Kol'ko si se ti nalupao, to nije istina... 90% ljudi u SAD čine religiozni ljudi. Toliko broj je retko gde u svetu. Na američkom dolaru piše "In God we trust". Kakvi moderni ljudi, kakvi bakrači. Što se tiče muslimanskih zemalja, tu se malo toga novog može reći. Dovoljno je reći da su tamo žene potrošna roba, i da ako recimo ženu siluju ona mora da dokazuje da se branila. Ej, o čemu dalje pričamo. A što se tiče nacizma i fašizma i toga da nemaju veze sa hrišćanstvom, tu sam se baš slatko nasmejao. Pa katolički popovi su blagosiljali etnička čišćenja između ostalog i u NDH. Mislim, odvalio si toliko budalaština da je smešno i komentarisati.

Mir

#150 Buducnos i bogatstvo

2011-09-08 11:09

Kazu ljudi, covek je zapravo bogat koliko jezika govori, koliko je zemalja prosao i sl. pa u skladu sa tim koliko raznovrsnih iskustava ima. Ne vidim kakav je problem svim bicima sveta dati sto vise raznovrsnih informacija kako bi bila sto bogatija. Kada ta bica odrastu, posto u skoli kao osnovnoj jedinici saznavanja, svasta isprobaju, mogu lakse da se opredele u sta ce da veruju ili ne. Takodje je izuzetno lose generalizovati stvari kao tipa, svi popovi su lopovi, pedofili i sl. kao sto je lose reci svi Srbi su losi ili dobri. Pri tom nije slucaj da svuda veronauku predaju popovi.
Bolje je deci omoguciti, pored veronauke i sl. predmeta, i druge van nastavne (besplatne) aktivnosti, kako bi se u buducnosti opredelila za ono sto ih najvise zanima.
Danas je veci problem to sto mnogi roditelji nemaju finansijskih mogucnosti da deci omoguce istrazivanje onoga sto ce im u buducnosti najvise odgovarati... I svi ste u pravu samo se pespotrebno vredjate :)