Uvođenje kaznenih mera roditeljima

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Uvođenje kaznenih mera roditeljima


Gost

#26

2013-04-18 16:05

Škole moraju da budu obrazovne ustanove,a vaspitenje se mora prepustiti rpditeljima i kući.

Gost

#27

2013-04-18 16:57

Ideja koja bi zasigurno urodila plodom.

Gost

#28

2013-04-18 17:59

Delim misljenje sa vama,imam zensko dete,sedmi razred i upucena sam u citavu situaciju.

Gost

#29

2013-04-18 19:42

Jedini nacin da se zastite i deca i ucitelji!

Gost

#30

2013-04-18 20:07

Upotpunosti vas podrzavam i vreme je da vec neko deluje po tom pitanju!

Gost

#31 aksentije kovac

2013-04-18 21:00

terba nastavniku vratiti moc u ruke, vratiti ponavljanje u osnovnim skolama, i brojcane ocene u prvom razredu kao i to da ucenik sa ocenom vrlo dobar iz vladanja ne moze biti odlican ucenik , vratiti zanatske skole ...


Gost

#32

2013-04-18 21:04

Koliko deca mogu da budu nasilna,dokaz potrazite u medijima iz RS-a od pre desetak dana.Devojcicu od 12godina,trinaestogodisnji decak je pretukao;pokusao silovati;pokrio zemljom i liscem u kanalu i ostavio da umre.Nadjena posle par sati,zbrinuta u hitnoj i prebacena na dalje lecenje.Jos se bori za zivot,u komi je,prognoze doktora su lose;cak i ako prezivi pored deformisanog lica,u najboljem slucaju bice psihicki neuracunljiva.Roditelji nasilnika,traze da preuzmu odgovornost,nedaju sina u popravni dom i tuze skolu sto ga je izbacila,uz obrazlozenje da je samo "malo" nestasan!I sta reci?
Kakvo je stanje u drzavi, takva su nam i deca

#33

2013-04-18 21:38

Dokle god se bude resavala posledica, umesto uzroka, problem nece nestati. Jeste najjednostavnije udariti nekoga po dzepu, ali to nece resiti problem, nego ce doneti novu frustraciju i samo doliti ulje na vatru.
N G

#34

2013-04-18 21:55

Slazem se da je to mac sa dve ostrice, ali ako neko ima bolji predlog, da roditelji shvate da treba da vole i vaspitavaju decu i da skole nisu mesta za izbacivanje frustracija, a nastavna lica i druga deca mete za ispucavanja, nego potencijalni drugovi i ljudi koji prenose sisteme vrednosti i obrazovanje- neka kaze kako.. Drzavne probleme, tacnije taj "uzrok" je nesto sto neko drugi treba da resava. Ova tema otvara mnoga pitanja, ali hajde da se zadrzimo na ovom. Nisam cula da roditelji neproblematicne dece imaju problem sa ovim. Nije najjednostavnije udariti nekoga po dzepu, pogotovu ne u nasoj drzavi gde se mnogi bore za egzistenciju-to je i poenta. Ali svi se mi borimo za egzistenciju, da li nam to daje pravo da zbog toga sto smo nezadovoljni maltretiramo ili psujemo svakog ko nam stane na put? To sto nam je takvo stanje u drzavi ne znaci da treba da postanemo neljudi.
Najlepse bi bilo da se napravi plan i program koji ce postaviti stvari na svoje mesto i koga ce se svi pridrzavati.


Gost

#35

2013-04-19 06:18

Sve je receno i evidentno.

Gost

#36

2013-04-19 06:56

Da li roditelje kazniti novcanom kaznom ili menjati zakon pravo je pitanje sad? Mislim da bi nesto i u zakonu trebalo da se menja , jer roditelji kuci vaspitaju decu, a profesori u skoli.A ruke su im vezane, jer ih zakon ogranicava.

Gost

#37

2013-04-19 09:05

Konaco se otvara pravo pitanje. Pohvale za tekst koji prethodi petciji.. Djecija prava jesu opravdana, ali su ona dovela do neutralne uloge nastavnika i dobre djece. Sve vise izostaju reakcije nastavnika koji shvataju da djelovanje na bilo koji nacin mac sa dvije ostrice, djeca ispred sebe nemaju model adekvatnog reagovanja, pa kako onda ocekivati od njih da zauzimaju kriticki stav prema "nasilnicima" koji su u centru paznje i poklapaju primjere dobre i vaspitane djece. Upravo je potrebno priredbama, takmicenjima.. dati mjesto i uzdici ostalu djecu, prosto usmjeravati paznju na prave vrijednosti.
Nisam sigurna da li je novcano kaznjavanje prava mjera za roditelje "nasilnika" jer cesto ni oni sami nisu u mogucnosti da reaguju i daju sve sto je u njihovoj moci da suzbiju nasilnicko ponasanje njihove djece, ali je sjajno sto se otvara pitanje konkretnih reakcija. Na tome zaista treba raditi!
Sky

#38

2013-04-19 09:11

Svi misle da je nas posao lagan. Voljela bih kada bih smjela objaviti jucerasnji razgovor jedne majke, po struci dipl. psihologa i direktora jedne privatne srednje skole u Banjaluci, koji je obavila sa mnom kao odjeljenjskim starjesinom njenog sina!Takvo vrijedjanje i takav ego rijetko se vidja. Jos sam pod utiskom tog razgovora, a moj stres osjeti i moje dijete i moji ukucani. Postali smo vrece za istresanje roditeljskih frustracija. Trebam li reci da je djecak los ucenik?!

Gost

#39

2013-04-19 09:12

Jedini nacin da se resi problem vrsnjackog nasilja je da veci deo odgovornosti za ponasanje nasih ucenika ponesu njihovi roditelji. Upravo roditelji te dece najmanje ili nikako ne saradjuju sa skolom. Ovaj nacin/kaznene mere ce ti roditelji mnogo bolje razumeti od nasih molbi i preklinjanja da se ukljuce u resavanje problema sopstvenog deteta.

Gost

#40

2013-04-19 10:18

U interesu je dece da se roditelji kaznjavaju ako svoju decu zanemaruju i ne vaspitavaju na pravi nacin.Dete iz takve porodice ne moze se uklopiti u drustvo i vec u ranoj adolescenciji ima problema .Tada roditelji krive vaspitaca,ucitelja ,nastavnika,drzavu jer ne shvataju da su oni jedini krivci i ne priznaju da je osnov za uspeh JAKA PORODICA!

Gost

#41

2013-04-19 10:31

drustvo i roditelji su odgovorni .Tacno je da su roditelji zapustili i prepustili svoju decu na milost i nemilost ovakvom divljem drustvu ,pa red je da preuzmu odgovornost za ponasanje svoje dece koju su uostalom i oni najvise i (ne)vaspitavali.

Gost

#42 to sto ste ispricali je zrelo za jednu prijavu , a obavezno je prijavite u udruzenju psihologa

2013-04-19 10:37


Gost

#43

2013-04-19 12:19

U mnogo smo gorem stanju nego sto uopste pretpostavljamo, i skolstvo i gotovo sve ostalo. Nema ko da resava nase probleme, bar ne onako kako bi mi zeleli, osim nas samih. Pozdravljam ovu inicijativu apsolutno.

Gost

#44

2013-04-19 13:00

Trebalo bi i decija prava malo smanjiti.Roditelj odgovara ako udari svoje dete po guzici,npr.ako dete laze,krade itd?I to je propust u drz.zakonu,jer je drzava deci dozvolila previse,i deca to znaju,pa zloupotrebljavaju ta svoja prava jer znaju da im niko nista ne moze.

Gost

#45

2013-04-19 15:14

Batina je iz raja izasla.

Gost

#46

2013-04-19 16:27

Potpisujem i kao prosvetni radnik i kao roditelj.
MATA

#47 vesna

2013-04-19 16:57

SVAKA ČAST.PRESVETNI SAM RADNIK, I JA PRE PAR GODINA PREDLOŽILA DA SU NOVČANE KAZNE JEDINO ŠTO ĆE DATI REZULTATE U BORBI PROTIV NASILJA I NASILNIKA.

Gost

#48

2013-04-19 17:32

Dala sam otkaz na mestu nastavnika u jednoj osnovnoj skoli, izmedju ostalog i zbog toga sto se nastavnici tretiraju potpuno neadekvatno kako od strane dece, tako i roditelja, ali i vecine direktora, ali i zbog toga sto se i deca, u vecini slucajeva tretiraju, po meni, potpuno neadekvatno kako od strane nastavnika, tako i ostalih... Dakle, vrtimo se u krug. Zelim samo da istaknem da nasilna deca, bar za koje ja znam, nisu nasilna "iz cista mira", nego dolaze iz nasilnih porodica (pod tim ne podrazumevam samo fizicko nasilje). Tema je veoma delikatna i siroka. Potpisala sam ovu peticiju, ne verujuci da ce to resiti problem, ali je mozda dobar pocetak. Ne zaboravimo da i medju nastavnicima postoje nasilni...

Gost

#49

2013-04-19 21:13

Prevelika sloboda koju ucenici imaju realno ugrozava kvalitet nastave, a nastavno osoblje, pored otezanih uslova rada ima i ugrozen autoritet, intgritet i najzad, zivot.

Gost

#50

2013-04-19 23:29

dobro je da se konacno podje sa mrtve tacke i da se ozbiljno shvati i suzbije nasilje ali jos u mladjim razredima,da se sasece u korenu,samo se plasim da ce i tu biti povlascenih!cudno je da smo mi roditelji zauzeli ulogu posmatraca,kao da se ne radi i o nasoj deci i trebamo da se zamislimo dali i nase dete mozda trpi nasilje ali nesme da prijavi!krajnje je vreme da se nasilje zaustavi,a verujem da je moguce u koliko svako od nas ucini bar jedan korak!prvi korak je kucno vaspitanje i promene svesti i sistema vrednosti kod deteta,a drugo da kaznene mere koje god bile moraju biti iste za sve!neophodna je saradnja izmedju roditelja i prosvetnih radnika.potrebno je isticati ne samo prava vec i obaveze i odgovornost dece.sve ovo pod uslovom da ne ostane mrtvo slovo na papiru!