Peticija za smenu direktora KCNS, dr Andreja Fajgelja


Gost

#51 Re:

2013-10-19 08:26

#1: -

Pozivamo umetnike da nastave sa izlozbom u Beogradu u nasoj galeriji u Krunskoj 42. Kontakt telefon je 0611521160

https://www.facebook.com/pages/Studio-K42p/263721600338745

pozdrav uros


Gost

#52

2013-10-19 08:52

Slazem se sa peticijom jer smatram da je cenzura u kulturi jako stetna i potpuno ne demokratska. Krsi pravo izraza misljenja. Slika koja je izazvala cenzuru je tehnicki i moralno jaka jer svraca pozornost na ono sto je aktualni problem u drustvu, ne samo u pojedinoj zemlji vec u globalu; ljudi su robovi novca, a i moral je ovisan o njemu, i crkva i sve, a to nije dobro. I to nije cak niti tolika novost u svijetu, ocito je da je toliko aktualna i istinita u drustvu u kojem zivite i radite da je potakla cenzuru! Ta cenzura je naime potvrda da umjetnik ima pravo. Situacija je zabrinjavajuca, morate aktivno radit na tome da se situacija izmjeni, imate moju prdrsku u tome. Martina, akademska slikarica.

Gost

#53

2013-10-19 09:06

Čovek sa tako uskim shvatanjima kulture i umetnosti, koji meša interese crkve i kulturnog centra u sekularnoj državi, koji smatra da su vernici oni koji finansiraju kulturni centar a ne građani, grad i državni budžet, koji traži pomoć crkvenih velikodostojnika za procenu umetničkog dela, i od religioznog dela javnosti traži podršku za svoje moralne dileme i greške, ne treba da se bavi kulturom i umetnošću a kamoli da bude direktor kulturnog cenrtra jednog grada umetnosti kakav je Novi Sad u 21.veku.
umetnik

#54 Re: Re: Извештаји о отворености Културног центра

2013-10-19 09:18

#23: Истражујте пре него што потпишете! - Re: Извештаји о отворености Културног центра

Teško da je kulturni centar otvoren. Ovi tekstovi su rađeni na osnovu Fajgeljevih izjava, a on izjavljuje samohvale. A činjenica je da znam više umetnika (i to renomiranih) koji su nudili KCNS i direktno Fajgelju saradnju, a on nije našao vremena ni da odgovori na ponude. Bivši KC je bio otvoren za uzak krug, ovaj je otvoren za takođe uzak krug, samo ljudi iz drugih krugova...

Indijanac

#55 Re: Re:

2013-10-19 09:59

#16: - Re:

Ne razumem iz kog razloga je ovo odgovor na moj komentar. Jer se potpuno slazemo da je "delo", zapravo tema otrcana, i da je potez gorepomenutog za svaku osudu. Poenta mog komentara je bila u drugom delu. I ne slazem se da takve slike ne vredjaju, stvar je u tome sto pravi hriscani koje to istinski vredja, nece to iskazati u javnosti. Tu mislim na one istinske vernike kojih je izuzetno malo (ja ih znam mozda par), a ne na one nazovi vernike sto ne znaju kad je bozic al' ne propuste da srbuju u svakoj prilici. Pozdrav


Gost

#56

2013-10-19 10:05

zbog zeljenih 5% glasova na sl izborima ja sad treba da osecam stid i nelagodnost ?! ma mrsh
SINGER

#57 Re:

2013-10-19 10:56

#11: Indijanac -

Mislim da je u pitanju zamena teza i nerazumevanje umetnosti. U umetnickom radu se radi o simbolici i tu niko nije kao covek ismejan, pa cak ni pripadnici hriscanskih crkava. Simbol razapinjanja na krst, cak ne mora biti nuzno povezan za hriscansku religiju. Razapinjanje ne krst se praktikovalo u starom veku kod Persijanaca, Seleukida, Kartiginjanja i Rimjana, al dobro, u nasoj civilizaciji se ta simbolicka predstava vezuje za hriscanstvo. Na krstu nije razapet lik Isusa Hrista, nego ljudska figura koja nema lice i to ostavlja prostor za razlicita tumacenja. Ismevanje pripadnika  manjinske grupa je jasan znak da je odredjena osoba koja je drugacije seksualne orjentacije nepozeljna u skoli, na poslu, u kulturnom centru ili bilo gde u svakodnevnom zivotu i to direktno neku konkretnu osobu ugrozava, sto nije slucaj sa cenzurisanim radom Danijele Tasic

ZivotaRMilanovic

#58 Re:

2013-10-19 11:57

#28: За права свих! -

Uvazeni/a i ja sam takodje vernik,clan sam Hindu-Vaisnavske verske zajednice.Moja verska osecanja vredjaju svi koji ubijaju krave,da li zbog toga treba da trazim zabranu Hriscana,Muslimana,Ateista i koga sve vec zato sto se osecam uvredjenim.......


Gost

#59

2013-10-19 12:02

Dobro je. Od mene to je dovoljno. :)
Indijanac

#60 Re: Re:

2013-10-19 12:19

#57: SINGER - Re:

" Ismevanje pripadnika  manjinske grupa je jasan znak da je odredjena osoba koja je drugacije seksualne orjentacije nepozeljna u skoli, na poslu, u kulturnom centru ili bilo gde u svakodnevnom zivotu" Ne bih se slozio sa ovim. Cilj karikiranog prikaza neke drustvene pojave nije poziv na linc, nego ukazivanje na njeno moguce stetno dejstvo po zajednicu i ukazivanje na lose stane ili osobine te pojave. Pa tako predmet karikiranog prikaza mogu biti verske zajednice, politicke grupe, navijacke grupe i bilo koje druge drustvene grupe, pa samim tim i pripadnici homoseksualne populacije. Jer kao i svaka drustvena pojava i homoseksualnost ima neke svoje manje ili vece lose strane.

A sto se tice nerazumevanja umetnosti, nemoguce je predpostaviti da ce svako imati isti pogled i vidjenje odredjenog umetnickog dela. U tome i jeste bit same umetnosti, da postoji pluralizam misljenja koji svakom uzivacu omogucava da na svoj nacin dozivi umetnost. Da u umetnosti postoji samo jedno moguce tumacenje onda umetnost ne bi ni postojala. Kada je rec o ovom konkretnom delu, slazemo se da u nasoj civilizaciji razapinjanje izaziva asocijaciju na hriscanstvo sto dalje povlaci moguce tumacenje koje kod odredjene grupe ljudi izaziva osecaj uvredjenosti, jer se karikiranim prikazom ismeva sustina njihovog bica, jednako kao sto bi se karikiranim prikazom homoseksualne populacije ismejala osecanja i sustina ljudskosti nekog pojedinog homoseksualca.

Da ponovim jos jednom, ja sam protiv bilo koje vrste cenzure umetnosti (pa makar se ta umetnost mogla tumaciti kao antireligijska, antisrpska ili pak homofobna, nacisticka ili kakva god) jer takva praksa zadire u umetnicku slobodu koja je kljucni element umetnickog stvaralastva.


Gost

#61

2013-10-19 14:20

Veoma ispravno i korektno.
Narod treba da odlučuje o kulturi i koće da vodi i predstavlja kulturne centre gradova u Srbji!

Gost

#62 Re:

2013-10-19 14:47

#1: -

PODRSKA ZA ANDREJA!


Gost

#63 Re:

2013-10-19 14:47

#59: -

PODRSKA ZA NASEG DIREKTORA!!!!!!!!!!


Gost

#64 Re:

2013-10-19 14:48

#14: -

NAPRED DIREKTORE!!!!!! SVI SMO UZ ANDREJA BRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Gost

#65 Re: Re:

2013-10-19 14:50

#58: ZivotaRMilanovic - Re:

SISAJ GA VERNICE, ISPISAM TI SE PO RELIGIJI!!!!

NAPRED FEJGELJ ANDREJ!!!!!!!!!!


Gost

#66

2013-10-19 14:53

N O C O M M E N T
tvojzemljak

#67

2013-10-19 14:57

andrej je jedan veliki gospodin ali ko sam ja da sudim, mada ovo je pak demokratski poredak stoga ja imam pravo da kazem svoje misljenje, ovo je besmislica i naravno podrska za andreja. sad cu da otvorim peticiju da se ugasi ova vasa peticija

Gost

#68

2013-10-19 16:26

A gde naš ministar kulture, na lepom plavom Dunavu?! Sramota je ćutati! Samo cenzura Srbiju spasava, izgleda?! DOSTAAA!!!

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-10-19 19:57


mrva

#70 Re: LDP

2013-10-19 20:06

#9: lgbt - LDP

ja ne znam ko je pokrenuo peticiju, ali je to iskreno potpuno nevazno!!! Ovo nije stvar politike vec drustva u kome zivimo, i katastrofalnog stanja kulture. Dakle, svakom normalnom coveku u cilju je da se nesto menja! Licno nisam simpatizer niti clan ni jedne stranke i jasno mi je da ovo pitanje nije stranacki pokrenuto! Takodje pouzdano znam da iza protesta koji su uputili umetnici povlacenjem svojih izlozbi ne stoji niti jedna politicka organizacija!


Gost

#71

2013-10-19 20:25

Napolje sa fašistom

Gost

#72

2013-10-19 20:29

Ovaj lik nije ni smeo da dodje na ovo mesto...
peticija je suvise mekana za ovakvu gamad...
trebalo bi upasti u kcns ko' 5.oktobra u rts i izbaciti ga naglavacke...

Gost

#73

2013-10-19 20:50

Samo da je sto veci pritisak, da se smeni ali u nadi da na poziciju njegovu ne dodje neko isti ili jos gori...

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2013-10-19 20:50


ZivotaRMilanovic

#75 Re: Re: Re:

2013-10-19 21:19

#65: - Re: Re:

Uvazeni to sto ste napisali to je pravo lice Vas i direktora Kulturnog centra NS,ako ocekujete od drugih da ne vredjaju Vasa verska osecanja onda morate nauciti da postujete tudja....