Uvođenje kaznenih mera roditeljima

Uvođenje kaznenih mera roditeljima / Saopštenja / Osnovne zamisli / Komentari


Gost

#1

2014-03-01 13:05

Одлично!

Gost

#2

2014-03-01 17:30

Bravo!

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2014-03-01 19:12



Anonymous

#4

2014-03-01 22:37

Kazna treba da bude ista za isti zlocin. Cisto radi boljeg kontrasta: Ako neko ubije coveka - da li ubica koji ima manje para treba da robija krace od ubice koji ima vise para? U pitanju je isti zlocin, covek je mrtav, dete je prebijeno i u komi, nastavnik je ponizen i ispljuvan… Dete iz siromasnije porodice nije nista manje krivo nego dete iz bogate porodice.

Ali u pravu su ljudi kad misle da ovi koji imaju para nece mnogo da se potrude ako im kazna na primer bude manja od dzeparca njihovog deteta siledzije. Bogatiji roditelji ce manje da “dozive” nominalnu novcanu kaznu kao problem i bas zato bi mi ostali hteli da njih kaznimo vise. Svima nama je u interesu da se siledzija zaustavi – ili prevaspitavanjem ili iskljucenjem iz skole ako prevaspitavanje ne promeni stvari, cak i slanje u popravnim dom je dobra opcija. Roditeljima koji ne odrade prevaspitavanje dece takodje nece biti problem ni kada im dete bude iskljuceno iz skole – prebacice ih u drugu skolu, ili u neku privatnu skolu jer imaju para. To je njihova stvar i to se nas ne tice jer sve sto mi hocemo da postignemo je da nasu decu zastitimo i resimo silovanja nase dece i nastavnog osoblja po skolama. (Na kraju krajeva, dete siledzija ce nastaviti da bude siledzija i u drugoj skoli iz koje ce takodje biti iskljuceno, itd. To onda mozda postane problem bogatim roditeljima jer ce poceti najverovatnije da ih sve to kosta mnogo vise, ali to vise nije nas problem)
Ako je roditelj nezaposljen i socijalni slucaj – kurs bi trebalo da bude besplatan za njih (drustvo, to jest mi ostali da platimo za njih). Jer kako naplatiti 10% coveku koji je socijalni slucaj? Ako njemu ostane manje od minimalca za bazicnu egzistenciju, onda on ne moze da brine o detetu i onda moramo dete da mi zbrinemo i odvedemo ga u dom za nezbrinutu decu jer taj covek onda nema sredstva da zbrine svoje dete. Sto bi se roditelj koji je socijani slucaj onda potrudio oko svog deteta kad ce drustvo da plati za to dete svejedno?
10% od primanja ne resava problem ni super bogatih ni super siromasnih.
Novcana “kazna” treba da je jednaka i priustiva svima, da sluzi kao “opomena”. Mnogo bi bolja ideja bila da kazna bude u smislu placanja kursa za prevaspitavanja deteta – da roditelji sami plate za psihologa, pedagoga, il koga god vec koje drustvo zaposli da radi taj posao. Da isti kurs bude obavezan za sve! Ako roditelj ne uplati i odradi kurs zajedno sa detetom u zadatom roku – iskljuciti dete iz skole automatski. Ako dete odradi kurs sa roditeljem, i ponovo se desi neka situacija – iskljuciti dete iz skole odmah, ne posle 2 ili 3 instance silovanja, odmah nakon sledece najmanje instance. Jer koliko ljudi treba neko da ubije da bi nekog iskljucili iz drustva i poslali na robiju?

Trebalo bi precizno definisati koji zlocin vodi automatskom iskljucenju iz skole.  Jer ima stvari koje ne mogu da se promene prevaspitavanjem.  Kao sto ne ides na robiju ako nekog osamaris, ali ides na robiju ako nekog ubijes.  To bi trebali tacno da utvrde ljudi koji znaju - psiholozi, advokati, i sl.

Ako ce visina novcane kazne da zavisi od intenziteta siledzijskog ponasanja, kako onda utvrditi sta kosta vise para - samar ili psovka, polomljeno rebro ili noga, silovana devojcica ili nastavnik u komi?


Olivera S.


Gost

#5

2014-03-03 08:34

Nemoguce je kazne uvesti prema licnom dohotku. Kazna mora biti fiksna prema ucinjenom delu.

Gost

#6

2014-03-03 09:31

Poštovana Nataša,
drago mi je da prihvatate sugestije. Razumni ljudi to rade. Ima jos nade za nas. Vama, za pocetak, treba podrška, tj. potpisi. Ne znam koliko je dovoljno, tj, neophodno, ali mislim da bi svi roditelji bez obzira na uzrast dece trbali biti potpisnici peticije. Ovo nije problem lokalnog već globalnog karaktera. Nisam upućena u politiku poslovanja organizatora sajta ali mislim da bi mediji morali biti uključeni u ovakvoj akciji od velike važnosti. Mogli biste da pozovete roditelje da se aktiviraju u promociji ideje, ne da se samo slažu i čekaju "šta će biti". Treba Vam malo više gledanosti (čitanosti) i za one roditelje koji ne koriste elektronsku poštu i ne korise internet kao korisno glasilo. U svim gradovima postoje organizacije, institucije, koje bi rado pomogle u realizaciji ovakve ideje. Mogu vam pomoći lokalne televizije, ali im treba pristupiti na odgovarajući način (lično ili putem obaveštenja). Sumnjam da bi tražili nadoknadu za oglašavanje ili gostovanje.

Načina postoji mnogo, samo je pitanje angažovanja i istrajnosti.

Srdačan pozdrav

 

Još jedan komentar. Ne slažem se da kazna treba pratiti primanja roditelja. Nije to neki fond koji se treba popunjavati na humanitarnoj osnovi. Kaznu odredjuju stručna lica po težini prestupa tj. učinjenog dela (ekvivalent sudija i sudjenja na osnovu realnih i stvarnih činjenica) nikako podjednako. To bi se odnosilo na sam čin prestupa, a kasnije bi usledila "kaznena" terapija. Tu bi se moglo postupati strože prema bogatijim roditeljima, mada bi opet stručna lica odredjivala koliko je šta potrebno i roditelju i detetu.

Правник
Gost

#7

2014-03-09 20:15

Подржавам да се уведу казнене мјере за родитеље, а то би се дефинисало кроз Правилник о материјалној одговорности родитеља уз могућност потписивања уговора између родитеља са једне стране и школске установе односно министарства са друге стране при поласку дјетета у шклолу. Пошто је школа бесплатна, а рад наставника је дефинисан кроз правилнике, мора постојати и одговорност родитеља који шаљу своју дјецу у школу. Потребно је написати Правилник (приједлог), а онда га послати министарству, педагошком заводима, Народној скупштини и посланицима ... Треба га гурати на велика и мала врата. Могао би се направити и сајт на коме би предложили идеје. А понајприје би се пуно тога могло урадити преко удружења која већ постоје или треба основати своје Удружење које би гурало ту идеју. Потписи се могу скупљати и преко Синдиката образовања, јер их ионако плаћамо а они само сједе. Идеју треба почети гурати преко школског синдиката, а онда пребацити на републички. На тај начин је лако доћи до гласова. Треба контактирати и новинаре независних ТВ кућа....  Дајте мало акције...  П.С. Какви сте ви то наставници кад не пишете ћирилицом??

Rajs

#8 Re:

2014-03-09 20:16

#4: - Apsolutno

 


Gost

#9

2014-05-16 06:57

Подржавам предлог.
N G
Autor peticije

#10 Re:

2014-06-14 07:18

#4: -

Da, O.S., o ovakvim detaljima i jos boljoj realizaciji treba razmisljati u hodu. Ovo su samo okviri, naznake, smer kojim bi moglo ovakvo stanje da se regulise. Strucna lica, u zavisnosti od oblasti-obavezno. Ali, npr. prilikom odredjivanje sta je gore, a sta blaze, najpre bih povukla razliku izmedju verbalnog i fizickog, pa onda nadalje...

 

Hvala sto ste prisutni, ocito da ovoj preticiji treba vremena, ali ide, gura...

N G
Autor peticije

#11 Re:

2014-06-14 07:19

#5: -

Ovo su samo neki predlozi, ali ništa nije nemoguće.

N G
Autor peticije

#12 Re:

2014-06-14 07:22

#6: -

Ovo su sve razmišljanja u hodu i na osnovu već postojećih primera, kako su neke druge države to regulisale. Da bi se ovakav predlog razmatrao kao predlog zakona, koliko su mene informisali-toliko informišem ja vas po pitanju ovoga, potrebno je 10.000 potpisa.


Gost

#13

2014-06-14 13:40

A sta sa onim roditeljima koji nemaju primanja? Rade privatno, na crno i sl.? Kakve mere za njih, ako nema na osnovu cega da se odredi procenat? Licno, mislim da samo placanje nije resenje. Obavezna edukacija, drustveno koristan rad i sl. Roditeljima, lovijanovicima, nikakav problem nece biti da iskesiraju koliko treba i nastave po starom. Inace, odlicna zamisao. Podrzavam peticiju, i trebalo bi je jos promovisati. Pozdrav!

Gost

#14

2014-06-15 22:36

U našem okruženju većina roditelja nije u stalnom radnom odnosu, zapravo nezaposleni su tako da mera 10% na platu ne znam kako bi mogla da bude realizovana.