Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama

MAG

/ #15

2013-10-18 14:51

Zanimljivo da je master obavezan da bismo stekli naziv PROFESOR i da bismo radili u osnovnim i srednjim školama. Ja sam diplomirala na katedri za francuski jezik na Filološkom fakultetu u Beogradu i u dodatku diplomi pod "profesionalni status" pored ostalog piše i "Obučeni su za profesionalno obavljanje delatnosti u oblastima prevodilaštva, publicistike, bibliotekarstva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog rada u medijskim i izdavačkim kućama i u OSTALIM INSTITUCIJAMA OBRAZOVANJA, kulture, državne uprave i privrede." Takođe stoji i poznavanje naučne metodologije itd. i osposobljenost za primenu u praksi. Ne znam šta kolegama sa drugih fakulteta piše u tom dodatku, ali obratite pažnju i na to.
Potom čujem od jedne profesorke (koja godinama unazad,čini mi se 8 godina, predaje u jednoj školi) da ono što je slušala na master studijama, za šta je dobro platila, u stvari sve ono što se sluša na raznim seminarima, stručnim usavršavanjima na koje je jedan profesor obavezan da ide kada je zaposlen u školi... i onda zaista ne vidim potrebu za masterom...