Peticija za ukidanje povlastica crnogorskim studentima

anne

/ #545 Re: Milos

2015-08-10 15:47

#93: - Milos 

 Očigledno Vi niste upoznati sa uredbama Vlade RS i propisima na Univerzitetu jer po Ustavu Republike Srbije niko.nema prava da ikoga primorava na izjašnjavanje o nacionalnosti i jeziku niti zahtevaju to u bilo kojim dokumentima. Nama je na upisu na fakultet pored nacionalnosti stajalo da ne moramo to da popunimo što znači da tu možeš napisati i "Marsovac" a oni ne bi smeli zbog toga da te diskredituju na bilo koji način. Isto važi i za popis, a na osnovu zakona o zaštiti podataka ličnosti niko nema prava te podatke bilo kojoj instituciji da prosledi. Pripadnost državi tj. državljanstvo je već nešto sasvim drugo i studentima iz CG koji imaju srpsko državljanstvo treba omogućiti ista prava kao ostalim srpskim državljanima. Crnogorski državljani su sada državljani druge države, dakle strani državljani i kao takvi treba da se školuju. Ja mogu do sutra da se izjašnjavam kao Nemica i da znam i nemački kao maternji, ali neću dobiti ista prava kao studenti koji su nemački državljani dok ne dobijem njihovo državljanstvo. Tako funkcionišu stvari u svim normalnim državama. Ili onda i Japancima i Meksikancima da damo besplatno školovanje u Srbiji plaćeno iz džepova naših roditelja dok mi te iste povlastice gubimo.