Otvoreno pismo ministru nauke

Quoted post

živa

#74 istina

2012-10-26 08:47

Kad vidim ko je sve u mom Institutu(građevinskom) doktor nauka i ima naučno zvanje pa to je za plakanje. Način na koji se kod nas biraju i vrednuju naučni istraživači je po principu ja tebi ti meni ili ti, ja stavim tebe u rad ti mene. A naučni radovi na nivou diplomskih radova, i nije ih sramota. Ma jok. To su sve naučni savetnici i viši naučni saradnici a da ih pošalješ negde u svet među evropske ili svetske kolege ko autistične tuta mute. Niko ili vrlo slabo zna engleski kao osnovni jezik komunikacije ili praćenja naukečnih saznanja u svetu. Suština je samo prikačiti se na neki jalovi projekat koji finansira država i da te bog vidi. Dobijaš jednu platu u firmi a drugu od nauke i imaš platu veću od predsednika države. Radovi se prepisuju i štancuju samo se naslovi menjaju, pa generalno možeš dupe da obrišeš sa njima. Nikakvu praktičnu primenu sve to zajedno nema i država nikakve koristi nema od toga. Sve u svemu bilo bi poštenije da se kod nas finansiranje nauke, i kvazi projekata ukine, ionaoko je nema, a da se te pare daju napuštenoj deci ili bespomoćnima. Bar ćemo učiniti dobro delo.

Odgovori

Stela

#77 Re: istina

2012-10-26 13:32:41

#74: živa - istina

Oduševili ste me! Sve je tragična istina, ali koju nema ko da čuje. Ko će sam sebi da seče granu na kojoj više nego udobno živi. A šta radi "vlast"? Ona se jako boji talasanja, naročito je u strahu od profesorskog lobija, koji začas izazove haos sa studentima, pa ti vidi šta ćeš onda. Bez šale, očigledno je da je sve u rukama interesnih grupa, kojima je DATO da sami sebi iz budžeta određuju i pribavljaju novac. Kada nekom daš odrešene ruke, i nemaš zakon, šta onda očekuješ. Zakoni i postoje da pojedinci ne bi profitirali nauštrb države i društva. Da bi se uveli u red, jer zakon je red. Milion puta se pokazalo da je čovek kvarljiva roba, i ne treba mu dopustiti da misli svojom glavom. Pravila sa najvišeg nivoa moraju da se uvedu. Ko je video da je u normalnim državama pojedincima prepušteno da iz državne kase uzimaju po svom nahođenju, i da sami, prema sebi kroje pravila. Trubimo o prihvatanju evropskog zakonodavstava, radi ulaska u EU, pa zar ne možemo da vidimo kako se u nauci radi u pravnim državama.Da li nam manjka inteligencija?Ne može nauka da bude "specijalizovane usluge" (kao da je reč o popravci bojlera), već institucionalno uokvirena delatnost od suštinskog značaja za državu. Kao što se školuju oficiri i generali, i projekti moraju da se finansiraju  radi uspešne primene. Ako to ne postoji, šta onda postoji? neka neko odgovori.