Pancevci i Pancevke, branimo kulturu !

Kontaktirajte autora peticije

Tema diskusije je automatski pokrenuta na peticiji Pancevci i Pancevke, branimo kulturu !


Gost

#1

2015-12-03 23:06

Smatram da je Trg ispred Opštine dovoljno dobro uređen tako da uopšte nije potrebna dodatna intervencija a ponajmanje njegova potpuna promena. Ukoliko neko smatra da je neophodno podići spomenik Stevanu Knićaninu, a ne nekoj drugoj znamenitoj istorijskoj ličnosti koja je nekad živela u Pančevu, a još nema spomenik (Mihajlu Pupinu, Đorđu Vajfertu, Isidori Sekulić, Milošu Crnjanskom, braći Jovanović ...) onda ne bi bilo zgoreg izabrati prigodniju lokaciju. Knićaninu bi sasvim lepo stajao prostor ispred "Starog SUP-a" tako da bi se mogao sasvim lepo gledati sa kolegom i imenjakom Stevanom Šupljikcem čiji se spomenik nalazi sa druge strane druma, a ispred Bolnice.

Gost

#2

2015-12-04 01:32

Zato što ovo nema veze blage veze ni sa kulturom ni sa politikom već sa mućkama, prevarama opsenama i obmanama jednog hohštaplera

Gost

#3

2015-12-04 01:44

Zato što se ovde ne brani samo kultura, već i dostojanstvo. Zato što je dosta toga da drugi donose pogrešne odluke u naše ime. Zato što hoću da se pitam. Zato što "misliti nije najgore"!

Gost

#4 POSLEDNJA VEST

2015-12-04 02:41

Gradonačelnik Pančeva poništio odluku o postavljanju spomenika Knićaninu ispred Gradske uprave. Spomenik će umesto Knićanina dobiti članovi gradskog Veća.

https://www.facebook.com/limunada.org

Djole

#5 Re: Bravo

2015-12-04 07:06

#1: -  

 


Gost

#6

2015-12-04 12:59

Postoji mnogo zasluznijih ljudi za razvoj i boljitak grada u istoriji Panceva .
Ovakve i slicne stvari iziskuju javnu diskusiju ili referendum sugradjana i relevantnih strucnjaka , u suprotnom , odnosno ovom slucaju , moze se smatrati samovoljom i bahacenjem . Pogotovo ako se radi o novcu sugradjana , ako se radi o licnim sredstvima nista protiv nemam da se to uradi na primerenoj lokaciji za takve stvari .

Gost

#7

2015-12-04 13:30

Ne razumem zasto bi nesto premestali. Ima jos mesta gde moze da se postave spomenici. Sem ako nije razlog da neko stavi opet pare u dzep.

Gost

#8

2015-12-04 13:43

licemerje krajnje i sramota. ne samo izmestanje skulpture koja je deo kulturnog identiteta grada, i time iskazivanje nepostovanja i prem autoru i prema gradjanima, nego i pored izuzetno teske situacije u kulturi i umetnosti (npr. gubimo galerijski prostor, alternativa je lose odabrana i neuslovna,i navodno nema novca za adaptaciju) sada se pokrece megalomanski projekat ocigledno (opet) u sluzbi birokratsko/politicke sujete
Milos

#9

2015-12-04 17:53

Nije u pitanju samo kultura. Od 1988, a posebno u poslednje vreme, intenzivno se radi na negiranju Vojvodine u svakom smislu i njenom posrbijancenju (pretvaranje u severnu srbiju). To pretvaranje Vojvodine u severnu srbiju je samo deo projekta velike srbije koji im nije uspeo, pa se sada izivljavaju na Vojvodini.

Podizanje spomenika je deo strategije Srbije u kojem ona parcijalno tumaci istoriju Vojvodine u XIX veku sa ciljem opravdanja njenog potpunog politickog gasenja u XXI veku. Inace, zanimljivo je kako su cak i oni vojvodjanski Srbi (Vojvodjanin je u medjuvremenu postao regionalni i multietnicki pojam) koji su bili najvise za ujedinjenje sa Srbijom, samo par godina nakon 1918. duboko zazalili zbog toga.

Da se vratim na pocetak; nije ovo samo pitanje kulture vec i civilizacijsko pitanje Vojvodine i pitanje njenog opstanka.

Milos

#10 Re:

2015-12-04 18:00

#9: Milos -  

 Nije ovo sada pitanje "biti ili ne biti" za Vojvodinu, ali nije lose pruzati otpor na svakom koraku.


Gost

#11

2015-12-04 19:15

Zato sto nije uredu da se tako postupa prema jednom umetnickom delu, uostalom mi ne mozemo promeniti istoriju, a u gradu ima toliko drugih mesta gde bi se moglia postaviti mnoga dela nasih autora.
photohorse51

#12

2015-12-04 21:09

Залудни поп и јариће крсти!


Gost

#13

2015-12-04 22:03

Postojeća skulptura se stopila sa našim sećanjem.Navikli smo na nju do mere da je nekada i ne vidimo.Ali da je nema,bolo bi nam oči.

Gost

#14

2015-12-05 00:24

Zato sto sve to nepotrebno I skupo

Gost

#15

2015-12-05 01:21

zato sto sam normalan!

Gost

#16

2015-12-05 03:28

Zato da nas bude sto vise ,nadsm se da ce nas cuti.

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2015-12-05 03:34


Бобан1961

#18

2015-12-05 06:20

Против сам скрнављења и не поштовања историјских културних обележја !
ПС.
Естрадни сам уметник, те поштујем и друге видове уметничких дела,
као што је између осталог и вајарство - кипарство...

Бобан1961

#19 Re:

2015-12-05 06:34

#7: -  

Пун погодак, опет коловођа има за циљ да профитира на пројекту,
није у питању уметност, нити ишта друго, већ да се профитира на беспотребном мега пројекту, у већ економски тешкој ситуацији, док пензионери и социјално угрожени, по контејнерима преживљавају, овде се бацају средства у чељуст похлепних.
ПС.
Био сам у социјални рад, не дају ми социјалну помоћ која ми припада и коју сам добијао али већ више од 5 година ме завлаче, да ме пензија мамина спутава која је 12 хиљада у две рате, једва преживљавамо а овде се бацају средства узалудно, докле више !?

Нека поставе свој пројекат на друго место, било где у граду ако већ морају да профитирају а предлажем, да тај пројекат надлежни некорумпирани органи преиспитају, само да се не корумпирају и они у међувремену испитивања тешког и уносног мега пројекта !


Gost

#20

2015-12-05 08:24

Spomenik mi se dopada ! Ne treba stvarati "nove" tradicije, one več postoje !

Gost

#21

2015-12-05 11:16

za vidljivost zena u javnom prostoru!

Gost

#22

2015-12-05 13:20

Zgrožena sam nekulturnim ponašanjem i postupcima aktuelne vlasti!

Gost

#23

2015-12-05 15:29

Akindžije su bili ljudi bez škole, zanata i imanja u Otomanskom carstvu, koji su bili na granicama Otomanskog carstva i koji su služili za to da pripreme ratove. Oni su pripremali tako što su, u našem slučaju, prelazili Savu i Dunav, dolazili u Vojvodinu, pljačkali, palili, ubijali i i strahom praznili teritorije kroz koje je kasnije vojska mogla da prođe.

Pocetkom XX veka akindzije su presle Savu i Dunav, tu su ostali, i od tada daju nazive ulicama i dizu sebi spomenike.


Gost

#24

2015-12-06 07:57

Statua Dve zene treba ostati naistom mestu kao tradicija, a spomeniku vojniku neka pronadju odgovarajucu lokaciju!!

Gost

#25

2015-12-07 02:22

Odrastala sam u Pancevu gde su mi roditelji radili u prosveti i kulturi.Vaspitana sam da je znanje imanje a da bez sirokih kulturnih vidika covek po sebi ostaje naprosto siromasan !
U Pancevu sam pohadjala Osnovnu skolu,baletsku i uporedo
zavrsila sest razreda Muzicke skole "Jovan Bandur".
Nas grad je tada imao vec mnogo poznatih stvaroca na polju kulture i umetnosti te mi se cinilo da se iz tog grada svuda moze otici u Svet.
Bila sam ponosna jer sam iz Panceva,mada rodjena u Beogradu.Verovala sam cvrsto u sve ono za sta se i moj otac,kao direktor Muzicke skole borio; za razvoj muzicke obrazovanosti grada Panceva kao i svih okolnih sela.
Takvi utisci iz detinjstva ostavljaju dubok pecat na dete koje se tek razvija i trazi svoje puteve.
Bez obzira sto sam jos kao veoma mlada devojcica otisla u Bec da studiram klavir,odlucila sam da se vratim da bih bas u Pancevu zavrsila i nasu Gimnaziju !
Ista mi je bila priznata u belom svetu,kako mi to kazemo.
Pancevo ne sme da izgubi svoje korene,ne sme da se iritira negativnim talasima u danasnjem dobu i svim propratnim nedacama koje bi da uguse kulturni razvoj i ugrozi time decu i mlade !
Branim kulturu grada koji mi je sve dao da bih u dalekom svetu bila i ostala covek sa idealima koji najvise ceni lepotu kulture i umetnosti.
PS Veoma je zalosno da u dvadeset i prvom veku moramo da se borimo za spas kulture u gradu koji je po njenom nivou nadaleko bio cuven i u davnim vremenima !
Ivana Pichlmayr-Milicevic