LINK KA ADRESI EVENTA PROTESTA -https://www.facebook.com/events/179848942421512/


Gost

#51

2016-09-07 17:16

treba traziti besplatno obrazovanje

Жељко

#52

2016-09-07 19:59

Да ли ћемо ово изборити за сваки факултет, зависи искључиво од наше бројности на протесту.

Wayne Rooney

#53

2016-09-07 20:41

U kojim gradovima ce biti eventualni protesti?

Sinner

#54 Re:

2016-09-07 21:04

#53: Wayne Rooney -  

 U Novom Sadu, nadamo se Beogradu, mozda i Nisu i Kragujevcu.


Gost

#55

2016-09-08 12:31

Potpisala sam ovu peticiju, jer kao polu-student (kažem polu jer i dalje nisam ispisana ali takođe i ne studiram), nisam u mogućnosti da radim i plaćam fakultet sebi. I smatram da su neke cene nerealno visoke, a takođe i nedopstupne studentima na samofinansiranju. Te se javlja mnogo ovakvih kao ja koji pre odustanu od fakulteta nego što uspeju da skupe pare za godinu, obnovu, ispite, overe i tako dalje.

Gost

#56

2016-09-08 18:33

dosta ste nas krali!

Gost

#57

2016-09-09 10:18

Većina troškova je neosnovana i ubija pravo značenje reči "besplatno školovanje". Nema potrebe za naplaćivanjem prijave ispita, niti ostalim uslugama koje bi trebalo da se podrazumevaju. Uz to, i cene prijemnih ispita su previsoke!
s021

#58

2016-09-09 13:04

Dosta je kradje ljudi, stvarno je dosta…

Znatiželjan

#59 Sta dalje ?

2016-09-10 00:56

Teško da će se fakulteti odreći tog dela prihoda pa smatram da bi trebalo da nam kažete šta planirate ako peticija i protest ne uspeju. Da li planirate neke sastanke sa drugim univerzitetima, tribine o tome kako rešiti ovaj problem, eventualne blokade fakulteta itd. ili nas  samo zamajavate oko neke peticije koja se neće maći od interneta a sebi povećavate popularnost ?


Gost

#60

2016-09-10 07:28

Zato sto i treba tako da bude

Gost

#61

2016-09-10 07:28

Nesto ovako je davno trebalo da se pokrene i status studenata da se poboljsa
Simpatizer

#62 Koliko ja znam...

2016-09-10 13:45

#59: Znatiželjan - Sta dalje ? 

Protest i pisanje peticije su samo jedan od načina da se skrene pažnja studenata i da se pokrenu na delovanje. SPNS nema nikakav inters da postane poznat, ponajmanje to imaju pojedinci unutar njega, za razliku od nekih drugih studentskih organizacija. Cilj SPNS je da se kod studenata razvije svest o potrebi za njihovim uključivanjem u borbu za njihova prava i njihov položaj na univerzitetima te uvođenje sistema direktne demokratije na naše univerzitete kao i potpuno besplatno javno finansirano obrazovanje. Saradnja sa studentima drugih univerziteta je nešto što se podrazumeva. Što se tiče blokada fakulteta one nisu cilj same po sebi već poslednje sredstvo koje preostane kada akademska birokratija odbija da čuje legitimne studentske zahteve. Zato odgovor na to pitanje zavisi od uprava naših fakulteta a ne od studenata. Odgovor na pitanje šta dalje treba da daju studenti svojim akcijama a ne da im bilo ko bilo šta nameće unapred...

 

Znatiželjan

#63 Re: Koliko ja znam...

2016-09-10 15:47

#62: Simpatizer - Koliko ja znam... 

 Pre svega pozdravljam ideje da se studiranje finansira javno i da se uvede direktna demokratija ( verovatno mislite putem interneta jer ne znam gde bi se studenti mogli okupiti u tom broju a da se ne uvedu predstavnički organi ). Siguran sam da postoji svest da smo u lošem položaju ali niko nije ni probao da nas povede u ozbiljnu borbu ( naravno ne oružanu ) za naša prava već se sve svelo na šetanje od filozofskog do menze a fakulteti sigurno neće hteti zbog toga da se odreknu prihoda. Nama trebaju demagozi u izvornom smislu reči a ne u iskvarenom obliku koji nas je ( mislim na celu državu ) i doveo dovde .Vi ako niste anarhistička organizacija onda sigurno imate nekakvu upravu ili barem jednog vođu makar on bio ˝prvi među jednakima˝ pa nam možete saopštiti kakvi su vam planovi kako bismo znali da li da vas ozbiljno podržavamo ili ne. Na primeru roditelja smo mogli naučiti da slepo praćenje nekih pokreta bez dovoljno definisanih ciljeva znači samo izgubljeno vreme i propuštene prilike

Sinner

#64 Re: Re: Koliko ja znam...

2016-09-11 03:42

#63: Znatiželjan - Re: Koliko ja znam... 

 Šta je to toliko nedefinisano u vezi sa cilljevima?

SPNS se zalaže za Javno finansirano obrazovanje, protiv Bolonje, za direktnu demokratiju na univerzitetima i fakultetima, i generalno, protiv je svakog vida komercijalizacije visokog obrazovanja i uzimanja novca od studenata. To su osnovni ciljevi, a ostalo prema konkretnim dešavanjima na terenu.

A ako te zanima struktura unutar organizacije, nemamo vodju, i nemamo upravu u onom smislu u kome se ona najpre razume, kao grupa odabranih ljudi koja ima moć da odlučuje. Sve odluke se donose ili na velikom sastanku svih članova, ili na sastanku pojedinačne radne grupe, ukoliko je u pitanju posao iz "resora" te grupe. Odluke se donose prostom većinom, a za sprovođenje odluka nadležne su radne grupe, npr. za medije, propagandu, saradnju sa drugim univerzitetima  i organizacijama i slično. E da, ponekad odluke sprovode i politike zastupaju pojedinci koje delegiramo za neki određeni zadatak, i ti pojedinci su smenjivi u svakom momentu.

E sad, pojedini među nama jesu anarhisti, većina članstva nije, ali bez obzira na ideološka opredeljenja pojedinaca, ujedinjuju nas zajednički ciljevi, i vrlo smo efikasni, operativni i organizovani, iako nemamo hijerarhijski tip organizacije sa upravama, vođama i slično.

sonja

#65 Re: Re: Sto brises admine post cim ti se ne svidja misnjenje

2016-09-11 17:38

#28: - Re: Sto brises admine post cim ti se ne svidja misnjenje 

 Ne znam ko te je slagao da se te pare koriste za plate i bonuse profesora. Ja sam vanr. Prof na jednom od fakulteta i imam platu 73.000 din. i NIKADA nisam dobila ni dinara od overe semestra, prijava ispita i sl., pa cak ni u onim tzv vanrednim oktobarskim rokovima kada sam radila i subotom, i nedeljom.

Student

#66 HEJ SONJA

2016-09-11 18:15

#65: sonja - Re: Re: Sto brises admine post cim ti se ne svidja misnjenje 

 zašto lažete sonja, evo dokaza da deo školarine ide na profesorske zarade - pogledajte na sajtu senata univerziteta šta pokriva školarina (Накнада покрива део трошкова зараде наставника, сарадника и других учесника у настави и њихово научно и стручно усавршавање).

Student

#67 Re: HEJ SONJA

2016-09-11 18:24

#66: Student - HEJ SONJA 

 a to što vi niste videli pare od prijava ispita, ne znači da drugi profesori takođe nisu. uostalom, ako taj novac ne ide kao bonus profesorima, već fakultetima, to je onda opravdano?

sonja

#68 Re: HEJ SONJA

2016-09-12 11:50

#66: Student - HEJ SONJA 

 Skolarine, a ne novac od overa, prijava ispita i sl. A i Vi biste mogli da se potrudite, pa da redovno polazete ispite, a ne da Vam indeks sluzi samo da 10 god govorite "Ja sam student". Osim toga, odakle mnogima od Vas novci za bubice i slicna pomocna sredstva?!

kurikulumka

#69 Re: Re: HEJ SONJA

2016-09-12 12:00

sonja

#70 Re: Re: HEJ SONJA

2016-09-12 12:01

#67: Student - Re: HEJ SONJA 

 Ja nisam govorila za druge, vec za sebe. Znam da postoje Fakulteti koji dele taj novac. Ne kazem da je to u redu, ali, takodje smatram da nije u redu da svako tumaci Bolonju kako mu padne na pamet.

1. 5 rokova; 3 za zimski semestar (jan, april, jun) i 3 za letnji (jun, sept, okt), a ne 10. Ko ne polozi, sledece godine ide sve ponovo uz placanje.

2. 48 bodova prag; ako ima vise kandidata sa ostvarenih 48 bodova od zakonom predvidjenog, pravi se rang lista i povlaci crta na zadatom broju.

3.

Prepisivanje, godinu dana zabrane studiranja.


Gost

#71

2016-09-12 12:05

Svak cast za orgnizaciju protiv lopova! Jos samo fali da krenu sa naplacivanjem ulaza na fakultet...
Sinner

#72 Re: Re: Re: HEJ SONJA

2016-09-12 12:35

#70: sonja - Re: Re: HEJ SONJA 

 1)Bolonja uopšte ne definiše broj bodova i slične stvari, jer je tzv. Bolonjska deklaracija ništa drugo nego skup floskula i ideoloških opštih mesta, smernica, pa se onda svaka država koja realizuje Bolonju, izvlači na nju kako bi studentima opravdala pogoršanje uslova studiranja i komercijalizaciju obrazovnog sistema. Znamo vrlo dobro šta je Bolonja, i šta je Strategija za razvoj visokog obrazovanja do 2020, ništa ne brini, proučili smo, i to i pravna akta pojedinačnih fakulteta i našeg Univerziteta. Ono što je činjenica, jeste da su naplate prijava i overa semestra nezakoniti, što je Verbić, prethodni ministar lepo i rekao;

2)Najbolje 2 roka, i svi da vam plaćaju kad ne uspeju da daju ispite po vašim zastarelim programima. To bi vi voleli;

3)Ne 48 bodova, i ne prag, nego besplatno i svima dostupno obrazovanje;

4)Slažemo se svi za prepisivanje, samo što se obraćaš pogrešnim ljudima. Mi iz SPNS ne prepisujemo, većinu članstva SPNS čine sjajni studenti koji studiraju da bi nešto naučili, a ne da bi skupili vaše kretenske bodove;

5)Jel ukusan sendvič botino?

Sinner

#73 Re: Re: HEJ SONJA

2016-09-12 12:43

#68: sonja - Re: HEJ SONJA 

 Uzgred, ne jedi govna. Ne poznaješ nikog od autora ove peticije, i ne znaš kakvi smo studenti, a znaš da širiš okolo  klasične medijske spinove kako je svako ko se buni večiti student koji 10 godina studira i koriste bubice. Eto ja na primer imam dva ispita do kraja i imam sasvim dobar prosek, dobijao sam i stipendiju od svoje opštine, a varao na ispitu nisam nikad, niti sam ljude ohrabrivao da to rade. A da ću da se bunim, protestujem, štrajkujem i blokiram i da vas jebem u glavu, vala hoću jer ste lopovi koji obrazovanje podređuju tržišnoj logici, otimaju novac od ionako dovoljno siromašnih studenata i njihovih roditelja, i efektivno onemogućavaju većinskoj populaciji da se obrazuje. Jel ukusan sendvič botino? Jel sa lososom botino?

Ovaj post je uklonjen od strane svog pisca (Prikaži detalje)

2016-09-13 08:37



Gost

#75

2016-09-13 08:39

Студенти су говна.