Peticija za donosenje zakona o zastiti prava pacijenata

ŽIVOT

#51

2012-02-21 13:09

Ovakav zakon treba da je Prioritet za sve moralne građane ,posebno za one poštene i časne u zdrastvu a ima ih mnogo , ne dozvolite da budemo taoci zdrastvene mafije i ovakvog sistema ,život je samo jeda! nadam se da će potpisnika biti nekoliko MILIONA.
Zakon

#52

2012-02-21 13:15

Moja podrška ,život je samo jedan,ovaj zakon treba da je prioritet svih zakona.

Gost

#53

2012-02-21 15:59

Pravni tim UNS-a bi trebalo da pripremi svoj tekst Nacrta ovoga zakona,a pride ne bi bilo loše organizovati u Parku pred Andrićevim domom u Beogradu, nekoliko protesta "GROMOGLASNE TIŠINE" posvećene OVOJ AKCIJI! Nekako bi trebalo da članovi UNS-a u Beogradu i širom Srbije, u AKTIVIMA i drugim oblicima organizovanja, podstaknu da Peticiju potpišu i kolege i koleginice, koji NEMAJU RAČUNARE!
Momčilo R. Milačić, profesionalni novinar , član UNS-a i IFJ, iz Beograda.
vuk markovic
Autor peticije

#54 Re:

2012-02-21 16:17

#53: -

Sprema se peticija i u fizickom obliku, tako da ce svi oni koji budu hteli da skupljaju potpise dobiti na zahtev mailom. A sto se tice nacrta ovog zakona, advokatska kancelarija koja nam pruza podrsku, zavrsava nacrt ovog zakona koji bi zajedno sa potpisima mi odneli u skupstinu, u svakom slucaju hvala na idejama i angazovanju.

Budućnost

#55

2012-02-21 19:49

Draga deco, studenti ,omladino,sportisti svi VI koji upravljate ovom spravom potpišite ovu peticiju za bolje sutra ,za VAŠE najdraže roditelje,bake,deke,tetke,ujake,stričeve.....koji neznaju da rukuju ovom spravom,a mnogo im znači pravo ,zaštita,zdravlje i lekarska usluga, a prvenstveno potpišite za Vas i Vašu ZDRAVIJU BUDUĆNOST.
student

#56

2012-02-21 23:44

Moja podrška za bolje sutra,za zakon o zaštiti prava pacijenata, za lepšu i pravedniju BUDUĆNOST.
vuk markovic
Autor peticije

#57 peticija

2012-02-22 11:53

svi koji bi zeleli da skupljaju potpise za peticiju u fizickom obliku neka se jave da posaljemo na mail peticiju, mail je info@zdravoskop.rs pozdrav svima

Gost

#58

2012-02-22 13:39

Zakon o zastiti prava pacijenata u Srbiji je neophodan, ne samo zato sto su ga usvojile civilizovane zemlje u okruzenju, vec i zbog toga sto su bolesnici u nasoj drzavi gradjani petog reda. Ako nemate novca ili jaku vezu ne mozete da ostvarite ni najelemantarnije pravo iz zdravstvenog osiguranja. To je sramno, ali je, na zalost, tako. Da bih obavila najbanalnije pretrage u domu zdravlja treba da se naoruzam strpljenjem i slobodnim danima, dakle da izostajem s posla. A i ti pregledi se obave, uglavnom, "ofrlje". Zato, kada mogu, platim privatniku i zavrsim posao. Glasam za izjednacavanje privatnog i drzavnog zdravstvenog sektora da bi smo imali bolju i kvalitetniju medicinsku zastitu!

Gost

#59 Re:

2012-02-22 14:56

#42: -

Dragi kolega, rado cemo doci u vasu emisiju, imamo sta da kazemo.

Mnogo ovozemaljske nepradve natalozilo se na svima nama poslednjih godina, ali nigde ne boli toliko kao

u  zdravstvu, kada je neko vas, neko ko vam je drag, iposebno kad se sami nadjete u situaciji da ste bolesni, bespomocni, pa se suocite sa tim da nema pomoci ako ne platite, da vas ponizavaju kao ljudsko bice, obracaju vam se sa ti, vicu na vas, spavate u krevetima koji su iz vremena prvog svetskog rata, sa jednim toaletom na ceo sprat, jedete splacine umesto hrane, tek tsada shvatite koliko je sistem postao bezdusan, tu za coveka vise nema mesta! E, pa moracemo sami da ga vratimo nameni, sistem postoji zbog pacijenata, a ne pacijenti zbog lekara i sestara, mi to placamo kroz obavezne doprinose svakog meseca sa 12,3 odsto od bruto plate, imamo pravo da znamo kako se te pare trose i sta dobijamo ya novac koji dajemo. javite nam se  na mejl info@zdravoskop.rs. Hvala unapred. srdacno zm


Gost

#60

2012-02-22 17:10

Tu bi inspekcija imala pune ruke posla, samo ako hoce da rade svoj posao, zar treba peticija za savest jednog lekara, privatnici se namnozili, usluga je,ko prezivi neka prica :))
vuk markovic
Autor peticije

#61 Re:

2012-02-22 17:18

#60: -

Ocigledno da politicke partije nemaju zelju da rese probleme u zdravstvu, a cinjenica je da ih je sve vise. Mozemo samo da pretpostavimo da je to najzanimljivija kasa koji jedna partija moze da kontrolise( oko 3.5 milijardi eura), pogotovu sto niko od poreskih obveznika ne zna gde i kako se te pare trose.Sto se tice toliko spomenutih ljudskih prava iz usta svih politicara, o tome ne treba ni pricati. Svako ko nema vezu u bolnici ili bilo kojoj ustanovi u zdravstvenom sistemu, se pomoli bogu pre ulaska pa sta mu zapadne. Zato je potrebna peticija sa sto vecom kolicinom potpisa koja ce malo otrezniti ovu vlast, lekare, i sve koji ignorisu katastrofalno stanje u zdravstvu!

Subotičanin

#62

2012-02-22 18:11

Moj glas ,što pre da se donese ovaj zakon,ovo je do sada naj naj naj........pametnija peticija.Gde ste političari ,intelektualci,novinari,umetnici..... slabo se potpisujete ,a svi pričate o pravdi i moralu,zar ovaj zakon ne treba i vama.

Gost

#63

2012-02-22 20:59

Tekst objavljen u „Blicu“ i manji deo komentara pacijenata na zvaničnom sajtu Grada Subotice i Opšte Bolnice Subotica,jasno oslikavaju kakvo je stanje na pojedinim odeljenjima u Subotičkoj Bolnici,ZAŠTO PACIJENTI KOJIMA BI SE MOGLO POMOĆI UMIRU kada su prinudjeni da se obrate pojedinim zdravstvenim radnicima na Urgentnom odeljenju Opšte Bolnice u Subotici za hitnu medicinsku pomoć.Ovo nisu priče i prizori iz srednjeg veka već nažalost iz 21.veka.
Nije poznato da je iko od Subotičkih zdravstvenih radnika snosio bilo kakvu odgovornost za takvu organizaciju,način rada i ponašanje prema pacijentima.
Sve napred navedeno možda iz razloga što je Načelnik Urgentnog odeljenja Opšte Bolnice Subotica i Predsednik podružnice Srpskog lekarskog društva u Subotici i komisije za unutrašnju kontrolu- proveru kvaliteta stručnog rada zdravstvenih radnika u Opštoj Bolnici Subotica……….

Bračni par iz Subotice optužuje bolnicu
Čekali hitan prijem sat i po zbog uputa
Dnevni list „BLIC“ | 23. 02. 2010. - 10:14h | Foto: B. Vučković |
Subotica - Melinda Sečei Antal (31) iz Subotice, koja boluje od WPW sindroma, odnosno povremeno ubrzanog rada srca, zbog čega joj je neophodna brza intervencija lekara, tvrdi da je na Hitnom prijemu Opšte bolnice „doživela neprijatno iskustvo koje je moglo da je košta života“. Njen suprug Atila Antal kaže da je „od njihovog dolaska na prijemno do Melindine hospitalizacije prošlo sat i po, koliko mu je trebalo da ubedi medicinsku sestru da se radi u hitnom slučaju“.
Antal kaže da je medicinska sestra tvrdila da „bez uputa ne može da primi pacijentkinju, a ako je i primi, moraće da plati participaciju“.
- Nekoliko puta godišnje Melindi se puls ubrza iznad 200, a pritisak toliko padne da mora u što kraćem roku da dobije injekciju, primi infuziju i bude priključena na aparat. Pre dve godine kada sam je odveo u Hitnu pomoć bilo je problema sa aparatima i tada nam je doktor rekao da ubuduće odmah potražimo pomoć u najbližoj zdravstvenoj ustanovi da ne bismo gubili vreme. Melinda je u petak htela da odemo do Hitne pomoći, ali sam je podsetio šta nam je rečeno zbog čega smo odjurili na Hitan prijem, a u žurbi smo zaboravili njenu ličnu kartu i zdravstvenu knjižicu. Medicinska sestra je tražila uput, a ja sam joj odgovorio da znam proceduru, ali pošto je stanje kritično Melinda mora što pre da primi infuziju i injekcije - priča Atila Antal.
Antalovi tvrde i da im je sestra rekla da „sačekaju, jer mora da završi administraciju, pa će joj onda ponovo ispričati o čemu reč“.
- Kada su Melindu odveli, došla je druga medicinska sestra i rekla da ipak ne mogu da je pregledaju bez uputa. Pokazao sam im evropsku zdravstvenu legitimaciju koju je Melinda dobila u Mađarskoj, međutim to za njih nije bilo prihvatljivo jer „nema njene fotografije i ne znaju da li je osoba koju sam doveo zaista Melinda Sečei Antal“. Otišao sam kući po ženin pasoš i kada sam se vratio ona je u međuvremenu hospitalizovana, jer ju je doktorka koja je došla odmah prepoznala i prebacila na Odeljenje kardiologije - kaže Antal.
Melinda kaže da je zahvalna kardiolozima i medicinskom osoblju koji su joj i ovaj put pružili neophodnu pomoć zbog čega je već sutradan puštena kući, ali da je „razočarana u pojedine njihove kolege kojima je važnija procedura od njenog života“.
- Puls mi je bio 220, ali je dežurnoj sestri na prijemu bio važniji uput od mog života. Dešavalo mi se da zbog bolesti gubim i svest i ubuduće kada mi ne bude dobro suprug i ja otići ćemo u Segedin, jer do tamo nam treba manje od sat i po - kaže Melinda Sečei Antal.
Dr Bagi: Antalovi nisu čekali toliko dugo
Načelnik Urgentnog odeljenja dr Bojan Bagi kaže da je razgovarao sa kolegama i osobljem koje tvrdi da nije istina da su Antalovi čekali sat i po. On kaže da nikada na ovom odeljenju ničiji život nije bio doveden u pitanje zbog uputa ili lične dokumentacije, iako procedura nalaže da je pacijenti imaju.
- Verujem da u takvim situacijama ljudima minuti predstavljaju večnost, ali postoji zvanična procedura po kojoj svi koji imaju primedbe mogu uložiti žalbu direktno meni ili zaštitniku pacijentovih prava. Istina je da joj je puls bio 220, ali nije bila životno ugrožena i sigurno na pregled nije čekala sat i po - kaže dr Bagi.

KOMENTARI PACIJENATA NA RAD POJEDINIH ZDRAVSTVENIH RADNIKA NA URGENTNOM ODELJENJU ZA PRIJEM I ZBRINJAVANJE HITNIH STANJA -HITNOG PRIJEMA OPŠTE BOLNICE SUBOTICA-OBJAVLJEN NA ZVANIČNOM SAJTU OPŠTE BOLNICE SUBOTICA WWW.BOLNICASUBOTICA.COM/KOMENTARI PITANJA

1.Dana 26.08.2009. sa uputom lekara odvezla sam majku na hitan prijem.Imala je jake bolove i temperaturu.Trebalo je da pregleda urolog.Medjutim "gospodja"koja nas je primila saopštila nam je da nema dežurnog urologa posle 18h.Niko od lekara nas nije primio niti je iko pregledao pacijenta!Odgovor je bio dodjite sutra u ambulantu.Juče smo posle pregleda upućeni ponovo na hitan prijem na šalter INFORMACIJA kako bi pacijentkinja bila primljena na odeljenje.Na ovom šalteru nije bilo nikog pitali smo osoblje da kad će dotična osoba doći ništa nam nisu znali odgovoriti.Posle "dugog"čekanja druga sestra nas je poslala na odeljenje bez dokumentacije na koju smo čekali.ZANIMA ME DA "HITAN PRIJEM" ZA ČEGA JE AKO NEMA LEKARA DA PREGLEDA PACIJENTA!

2. Zao mi je sto moram da konstatujem da ovakvim ponasanjem vaseg osoblja na hitnom prijemu necete unaprediti odnos sa pacijentima. Zasto ovo kazem gospodo u belim mantilima? Sa muzem sam dosla na hitan prijem u petak oko 23 sata jer mi je bliza bolnica od hitne sluzbe. Na moje zaprepascenje osoblje na hitnom prijemu nije htelo da ga primi na pregled nego su nas p oslali u hitnu. Gde je ovde humanost prema pacijentu i Hipokratova zakletva. Ovo je velika sramota za vas lekare.Gubite poverenje u vase znanje i covecnost. Gospodine Gorane (direktor bolnice) povedite racuna o radu vaseg osoblja .Sramota i ponizenje.Ukoliko sutra pozivam medije da istraze rad gospode na hitnom prijemu.

3. Moja mama je 91 godina stara, i u zadnjih nekoliko dana imala je problema sa disanjem, i edemu oko clanaka. Doctor u njenoj okruznoj ambulanciji pod "Urgent-Hitno" ju je uputio u bolnicu. Kod nas u USA ambulatno vozilo bi je odnelo u bolnicu, na njeno oznaceno odelenje. Moj brat, koji je bio sa njom, je zvao taxi koji ju je odneo u bolnicu. Onda su trebali cekati vise nego dva sata, da bi se moja mama primila u bolnicu. Ovo eksesivno cekanje je opasno i nehumano. Ona je jedva disala, i puno je patila zbog slabog srca, cekajuci na pomoc. Stvari su se ubrzale kada je moj brat rekao da ce se tuziti to Ombudsman, i zdrvavstvenom ministeru. Tuzno je da se ovakve stvari desavaju. Mi probamo da ucinimo sve za nase pacijente, brzo i metodicno. I negledamo na to koliko je pacijent star, svako ima pravo za najboji i najefikasniji tretman.

4.Poštovani, Zanima me gde se može prijaviti radnik bolnice ko se ponaša protiv pravila bolnice i Zakona Srbije? Pozdrav

5. 24.og januara ove godine sam iz hitne pomoci dosla na hitan prijem u bolnicu sa uzasnim bolovima u predelu bubrega i donjem delu stomaka,posle pola sata cekanja i povracanja od bolova sam upitala osoblje kada ce me primiti,rekla je "mi ne znamo jos uvek da li ce Vas primiti " bilo je strasno,primljena sam ipak na pregled posle sat vremena cekanja,poslali su me da cekam na ginekologiji,mislila sam da ce neko brzo doci ali ja sam cekala i cekala i mislila sam da cu umreti jer su bolovi bili nepodnosljivi,slucajno je prosao hodnikom doktor A…… i video me da se "raspadam " u hodniku od bolova,i pitao me je sta cekam,rekla sam mu da cekam vec 30 min i da umirem od bolova,rekao je da ce odmah poslati nekog,tako je i bilo,primljena sam odmah na pregled,borili su se doktori jer nisu mogli videti sta je u pitanju,i dalje je uzasno bolelo ali sam nekako izgurala tu noc,ujutro su mi operisali jajovod koji se prosirio i uvrnuo.sada je bolje ali ne mogu da verujem da se na hitnom prijemu toliko ceka i da covek bez problema moze da umre?!zahvalna sam doktorima koji su intervenisali ali odgovorno tvrdim da nije dr.A…… prosao i video me,ne verujem da bi jos dugo izdrzala te uzasne bolove.coveku treba dati orden.

Sajt www.subotica.com/pištaljka-komentari pacijenata

6.Na žalost u Subotičku bolnicu nemam poverenja, pa sve i da ima najbolje lekove i sanitetski materijal. Na hitnom prijemu žena umire između dve smene, dok se oni smeju i ne obraćaju pažnu na bolesnike. Kako li je tek na odeljenjima, gde su sakriveni od očiju javnosti, bolje da neznam...

7.Da,nažalost pacijenti na hitnom prijemu subotičke bolnice umiru,jer pojedini lekari tamo eksperimentišu nad bespomoćnim i nemoćnim ljudima,igraju se Bogova,a kada se najstrašnije dogodi,zdravstveni radnici i njihovi nadredjeni se trude maksimalno da sve zataškaju,medjusobno se solidarišu i "pokriju"a kao nagradu za napred navedeno ponašanje od strane Ministarstva zdravlja dobijaju priznanje kao jedna od tri najbolje bolnice u Srbiji.Čestitam na humanosti, stručnosti,moralu i etici pojedinim lekarima , uz pitanja gde će vam duša,imate li vi uopšte savest,roditelje,decu i da li se sećate teksta Hipokratove zakletve koju ste polagali pre nego što ste počeli raditi (ili se danas ta zakletva zove zakletva na euro).

SUBOTIČKA BOLNICA JE JEDNA OD TRI NAJBOLJE BOLNICE U SRBIJI PO ZVANIČNIM OCENAMA MINISTARSTVA ZDRAVLJA RS,DA LI MOŽETE DA ZAMISLITE ŠTA SE DOGADJA U DRUGIM BOLNICAMA KOJE TO NISU?





Gost

#64

2012-02-22 22:27

Velika podrška za pametan predlog.
Pacijent

#65

2012-02-22 22:32

Konačno da se neko seti ovakve humane peticije,podržavam! Bravo!

Gost

#66

2012-02-23 09:00

Mnoge moje prijateljice rade u zdrastvu,od njih sam čula za mnoga negativna dešavanja ,one mi govore da im je nekada muka od svega i da imaju gde da bi otišle iz korumpiranog i nehumanog zdrastva.moje mišljenje je da državne zdrastvene institucije treba zaštititi od privatni institucija i zdrastveni radnika koji u privatnim ordinacijama se sasvim drugačije ophode prema pacijentu ,a kada rade u državnoj ordinaciji ponašaju se neodgovorno i bahato . mislim da dovoljno ima nezaposleni mladi obrazovani na birou koji bi bili veoma sretni da dobiju posao .Lično moje iskustvo lekar me je poslao u privatnu ordinaciju u kojoj on radi rekavši mi da je ultra zvuk neispravan ,ja sam proverila i nije bilo istina.Treba nam hitno zaštita takvih lekara kojima je HIPOKRATA NOVAC.

Gost

#67

2012-02-23 11:20

Prava pacijenata bila su,doduše skromno definisana,u predhodnom Zakonu o zaštiti potrošača.A onda su u pripremi novog Zakona usvojenog 2010 nestali i članovi posvećeni pravima pacijenata.Sve to sa obrazloženjem da se nov Zakon o zaš.potrošača uskladjuje sa direktivama EU.Kratko rečeno,drskosti bezobrazluk od strane države a neznanje i korumpiranost u organizacijama potrošača.
Full Control

#68 Re:

2012-02-23 12:13

#67: - Potpuno ste u pravu - u EU funkcija Komesara za zastitu zdravlja, zvanicno nosi naziv- Komesar za zastitu zdravlja i yastitu potrosaca. Zasto? Zato sto zdravstvena zastita spada u usluge, javni servis. Zato je tamo pacijent NJEGOVO VELICANSTVO, obracaju mu se sa najvecim uvazavanjem, konacno, zdravstvo postoji zbog pacijenata, a ne zbog lekara i zdravstvenog osoblja. Ali, ovde to niko ne razume jer je vazalni odnos prema gradjanima/podanicima nesto sto oni koji imaju makar i minimalnu vlast, nesto sto se nadobudnima jako dopada, a broj ims e toliko uvecao da se to trpeti vise ne moze. Zato gradjani moraju da pritisnu vlast da se to konacno prevazidje, ako zaista zelimo u Evropu. Na tom putu moramo se osloboditi monopola u svim sferama drustva, u zdravstvu imamo posla sa monopolom i u zdravstvenoj zastiti i u zdravstvenom osiguranju, a zna se, kad je na delu monopol, samo pola koraka i - eto mafijaske loze....

 


Gost

#69

2012-02-23 12:22

Treba nagraditi onoga ko je dao tu ideju i priliku da se to konačno uradi.
Pacijent nije mogao i sada nema pravo da dovije jače lekove za umirenje reumatskih bolova. To izgleda da mi živimo u 19 veku.
Ministar može da se operiše u stranoj državi a ja mogu samo jednom mesečno kod doktora opšte prakse.

Gost

#70

2012-02-23 12:39

Protiv korupcije,nesavesnog lečenja-nemara i drugih oblika kriminalnog ponašanja u zdravstvu treba da se bore svim,svim sredstvima,svako u svojoj sredini,kako gradjani -pacijenti tako i mnogi zdravstveni radnici koji svoj posao obavljaju pošteno,stručno i u skladu sa Kodeksom medicinske etike.Pasivnost,ćutanje,inertnost doprinosi da se kriminalni oblici ponašanja u zdravstvenom sistemu ponavljaju,mnogi krivci ostaju nekažnjeni a žrtve se iz dana u dan povećavaju.Nečinjenje,neprijavljivanje,ćutanje je vid saučesništva,solidarisanja sa onima koji svoj posao obavljaju imajući u vidu jedino materijalnu korist.Koliko još ljudi u Srbiji treba da strada zbog korumpirane "mafije u belom" da bi se nešto promenilo.......

Gost

#71

2012-02-23 13:02

Naravno da treba potpisati .
Buducnost

#72 gost

2012-02-23 14:14


Ako smo mi morali da trpimo sve i svasta, ne moraju nasa deca, neka bar oni zive u nekom boljem, humanijem i uredjenom sistemu. Zato nam je ovaj zakon preko potreban. Oni koji smatraju da nam ne treba, znaci da podrzavaju ovaj haos i ordinarnu pljacku gradjana.

Gost

#73

2012-02-23 16:13

treba doneti zakon o zastiti potrosaca to je sigurno.

Mila

#74

2012-02-23 18:26

U zdrastvu treba stroga kontrola,pa će mnogo para ostati za nove aparate i bolje lečenje 10 godina se čerupa zdrastvo i stvaraju se privatni centri kriminalni grupa koje i danas haraju državnim institucijama, hitno doneti zakon o zaštiti prava pacijenta, pozdravljam pametne ljude i borce za brigu ČOVEKA.

Gost

#75

2012-02-23 23:48

Podržavam peticiju.