Иницијатива против рушења Генералштаба


Gost

#51

2013-03-07 15:59

Najvise boli ono sto smo sami risili, pocev od Rimskog grada na Avali pa do danas. Dosta je bilo rusenja!

Gost

#52

2013-03-07 16:06

Delo prof Dobrovica je vrhinsko ostvarenje u srpskoj savremenoj arhitekturi. Treba ga spasiti od nezajazljivih grabljivaca.

Gost

#53

2013-03-07 21:42

Šta da komentarišem? "Dosetile" se budale pa bi da ruše Generalštab? Eno, neka poruše splavove, Pink, pola Dedinja, Altinu, Kaluđericu, -ča -ča -ča velike delove naselja. Neka poruše nasilne izgradotine po ravnim krovovima Novog Beograda i iste takve nakarade po krovovima centra Beograda... neka porpuše kancelarije svim tim malim opštinskim i gradskim smradovima koji za 30 srebrnjaka dele dozvole za zloupotrebu gradnje šakom i kapom. I tako redom.
Beogradjanka53

#54 Re: Prenamena

2013-03-07 22:50

#6: Major Šarp - Prenamena

Potpuno sa slažem sa ovim mišljenjem, i da dodam, i konzervirati oštećenja da se nikad ne zaboravi zločin prema ovom narodu od strane tzv. saveznika.


Gost

#55

2013-03-08 12:29

Срби имају право и обавезу да сачувају сведоке страдања. Ко је за уклањање споменика није родољуб, издајник је који следи дори пример од јаничара. Јаничари су одведени на силу, васпитани у туђини. Потомци преосталих који се нуде да служе злотворима нису заслужили српско име треба их хитно одлучити од српског рода

Gost

#56

2013-03-08 12:34

Захтевам да ова преписка иде искључиво на српском језику ЧИРИЛИЦИ

Gost

#57

2013-03-08 12:34

Захтевам да ова преписка иде искључиво на српском језику ЋИРИЛИЦИ

Gost

#58

2013-03-09 14:25

Potrebno je da peticija ima više desetina hiljada potpisa da bi ovo stiglo pred skupštinu. Srećno :) A i ako nekim čudom stigne, u skupštini SNS kao pokretač inicijative za skidanje statusa drži većinu. xD

A baš i da prođe u skupštini, živo me zanima ko će da da pare za obnovu zgrade za koju samo arhitekte kojima je mozak ispran pričama o omiljenom Titovom arhitekti Nikoli Dobroviću mogu da kažu da nije ružna na tom mestu, a koja nikome ne treba. Vojska i država imaju višak administrativnih zgrada (koje su izgrađene u vreme kada je država bila mnogo veća) a manjak para - zgrada bi se prodavala i da nije oštećena. 14 godina niko nije hteo da je kupi uprkos elitnoj lokaciji pa stoji kao ruglo u centru grada. Dakle cena je previsoka za ono što bi investitor dobio. Treba ili da se obori cena (što vojsci ne odgovara) ili da se omogući investitoru da na toj lokaciji napravi zgradu koja mu odgovara.

Primera modernizma ima na Novom Beogradu koliko hoćete i to kao ambijentalna celina, dok je nova zgrada Generalštaba oduvek bila u sukobu sa svojim ambijentom.

Mislim da je konačno vreme da prestanemo da sanjarimo u prazno i pogledamo istini u oči.

Gost

#59

2013-03-09 19:56

Potpuno se slazem sa inicijativom!

Gost

#60

2013-03-11 10:42

Cesto ostanem bez teksta na ovakve vesti, s druge strane zelim da se derem na sva usta ne bi li me neko cuo, al nek ostane samo na tome da zelim makar ovim e-potpisom da podrzim tracak razuma koji zeli da podrzi modernu srpsku arhitekturu i istorijsko nasledje ovog grada.

Gost

#61

2013-03-12 10:47

DA LI TREBA KOMENTARISATI???????????????
Zvonko

#62 Sto pre resiti problem

2013-03-13 00:21

Sram Vas bilo sta lupetate, hocete da rusevina stoji tu u centru jos 15 godina? Dakle u pitanju je RUSEVINA koja je opasna po ljude. Manji zemljotres moze da je urusi. Kolege arhitekte valjda se toliko razumete u statiku!? Pod hitno srusiti i napraviti jos lepsi spomenik kulture!
Lele

#63 Re:

2013-03-13 01:51

#2: milos -

Crni Miloše, pa zar ti nisu dovoljni Ušeće i Delta Shity?


Gost

#64

2013-03-13 09:38

Možda je najbolji komentar dao sam Nikola Dobrović, ali sigurno nije mogao zamisliti, kakve glave će mu doći glave.
„Svaka generacija treba da da svoj doprinos sređivanju odnosa u ljudskim glavama i njihovim naseljima“ . Nikola Dobrović

Gost

#65

2013-03-14 15:11

Ne bi trebalo ni da ga popravljaju pa da ostane kao spomenik prijateljstva Nas i naših prijatelja

Gost

#67

2013-03-15 20:44

Objekat sanirati kao spomenik posvećen aroganciji svetskih moćnika.

Gost

#68

2013-03-16 04:11

Kada krenete od velelepne "Zgrade Zeleznicke Stanice" (Dragutin Milutinovic 1882 - 1885) uzbrdo Nemanjinom ulicom, sa leve strane naici cete na zgradu hotela "Petrograd" (Petar Popovic 1895), kojoj ako se vrate dva kubeta (sto je vrlo izvodljivo) moze da dobije opet stari sjaj, zatim jos malo uzbrdo naici cete sa desne strane na "Zgradu Zeleznice Srbije" (Svetozar Jovanovic 1922) a zatim na dva velicanstvena dela sa leve strane "Vlada Republike Srbije" (1926 - 1928) i sa desne "Ministarstvo Spoljnih Poslova", obe projektovao ruski arhitekta Nikolaj Krasnov. Medjutim ako nastavite dalje BUUUUM kao grom iz vedra neba sa obe strane se prostiru stepenaste zgrade crveno bele boje sa fasadnom ciglom, dakle zgrade "Generalstaba" za koje nijedan zdrav razum nebi umeo da objasni sta ce na tom mestu.
Ove dve zgrade predstavljaju sve najgore sto se nasem gradu na urbanistickom planu dogodilo posle Drugog Svetskog Rata.

Beograd je zaista imao potencial da postane jedan od najlepsih gradova Evrope, i do rata je isao u pravom smeru, a onda je pocelo pravljenje kasabe od Beograda, zbog cega je nas grad cesto nazivan: "Najruzniji grad na najlepsem mestu".

Da se razumemo nemam nista protiv ovog Dobrovicevog dela u arhitektonskom smislu, ali znajuci da je on u to vreme bio direktor urbanistickog zavoda Beograda, nije mi jasno odakle mu toliko bezobrazluka, drskosti i bahatosti da ih postavi na ovo mesto (sasvim u redu bi bila njihova izgradnja na Novom Beogradu), a kada bi umesto njih na ovom mestu nikle dve lepe zgrade, uz zgradu "Vlade", "Ministarstvo Spoljnih Poslova", zgradu "Starog Generalstaba" (Kamena Palata), i zgradu "Vojske" ova raskrsnica bi mogla da bude najlepsa u Beogradu.

Jos jedna stvar, zapanjujuca je kolicina neznanja ljudi koji se ovde predstavljaju kao arhitekte, ili studenti istog fakulteta, ja vama zelim sve najlepse u zivotu, ali nekada nije losa stvar sto se u Srbiji tesko nalazi posao u struci.

Pozdrav svima!
Gost

#69 Re:

2013-03-18 00:50

#68: -

Sa stavom "nekada nije loša stvar što se u Srbiji teško nalazi posao u struci" očigledno kontradiktujete Vašu prethodnu izjavu "ja vama želim sve najlepše u životu". Očito to nije slučaj. Korbizjeov komentar koji ste parafrazirali malo ima veze sa delom Dobrovića- posvetite se malo delu Korbizjea i razmislite zbog čega je on tako nešto tada izjavio.

Istina je, na veliku žalost, da će peticija biti ignorisana i da će objekat biti srušen- zaista, na radost naivnih koji veruju da će izgradnja novog objekta doneti silne pare našim građevinskim kompanijama, kao i da će to rezultirati novim radnim mestima. O zabludi da će buduće ostvarenje ulepšati grad samo mogu da kažem da problem ne leži u jednom oštećenom objektu, kao što očigledno većina to ovde misli.

Na kraju, kako to često biva kod nas, ostaćemo i bez Dobrojevića, ali i bez šeika.


Gost

#70 Re: Re:

2013-03-18 02:52

#69: Gost - Re:

Nemam ja problem sto su zgrade ostecene, meni one, sa svojim izgledom na ovom mestu, same po sebi smetaju. Jednostavno vidim ovo kao sansu da se grad koliko toliko ulepsa i mislim da bi podizanje glasa beogradskih arhitekta upravo na to trebalo da se odnosi. Pobogu ljudi zar sam ja jedini kome ovo smeta, stvarno sam obisao dosta evropskih gradova, ali da se neko usudio da se ovako poigra sa izgledom jednog grada, nisam nigde video (Ne racunajuci Balkan).

Daleko od toga da nekome zelim nesto lose, metaforicno sam pokusao da se izrazim jer nisam mogao da verujem da niko od ljudi koji kazu da se bave arhitekturom nije skrenuo paznju na problem na koji ja pokusavam.

Popizditis

#71

2013-03-19 20:06

Bojan je vise nego upravu,ono sto danas imamo od arhitekture je van naseg identiteta i oni koji daju i oni koji grade hoce da nas ociste na neki nacin.Tuzno je sto ruse neke prelepe gradjevine zbog kojih i volim ovaj grad i ovom prilikom bih pozvao sve one kojima je stalo do ovog grada da se bace na posao ocuvanja.Elem,kada god vidite divlju gradnju ili unistavanje prirode i cinjenje ulica sterilnim,kontaktirajte sve medije do kojih mozete doci jer neko zgrce pare a vama danas ili sutra zivot cini ne podnosljivim.Gradnja je jako losa a niko se ne buni,sutra cupa kosu jer je lose uradjeno,krivi su zidovi,tanki,vlazni.Moramo stati na put tako ne organizovanom urbanizmu.znam samo jednog arhitektu koji se borio sa grackim celnicima da sacuva drvo ispred zgrade,sto ostale koji stave pare u dzep bas briga.....zasto.....pa zato sto njihova kuca od....kvadrata ima dvoriste i puno zelenila,a nama beton.Na kraju ce nam unistiti ceo grad i sa punim racunima para otici negde gde ja lepo za zivot.Sto se trznih centara tice,koji ce nam ....... ,u svakoj evropskoj zemlji takvi centri su van grada,mi prvo treba da se bavimo kulturom koja nam poprilicno ne dostaje,kao drugo,treba prestati prodavati strancima ono sto je nase jer nam na kraju ni gace nece ostati.Dali su ti politicari toliki debili da sami ne umeju da navodnjavaju svoje njive nego dovlace nekog seika.........
Vreme je da uzmemo sekire i motike u ruke i krenemo u posetu skupstinskom zasedanju,dok jos mozemo!!!!!!
Popizditis

#72

2013-03-19 20:16

I jos nesto.....peticije kod nas retko budu efektivne,ako vec hocete da nesto postignete,izadjite na ulice,blokirajte grad i drzite se zajedno dok ne resimo problem,u protivnom mozemo do sutra da se potpisujemo.Huligane koje vidite da lome po gradu dok se mi borimo odvalite od batina jer se uvek akcenat baca na njih i nasa borba prodje ne zapazeno!!!!!

Gost

#73

2013-03-20 14:43

Treba renovirati zdanje i pretvoriti u Hotel sa 8******** (kompletno i stanu levu i desnu,a generalštab izmestiti iz centra na periferiju kao i svaka država što ima van centra zdanje.

Gost

#74

2013-03-20 16:32

Svakakon da je ne treba rušiti i to iz dva razloga: prvo jer je spomenik kulture tako eminentnog arhitekte, a drugo treba negde ostavti na fasadi trag razaranja Beograda od strane americke agresije, mislim na onu vrstu simbola koji je imao London, Berlin... i Beograd (do skora) na zgradi ‚‚ 20 oktobra kod hotela Moskva‚‚ iz Drugog svetskog rata.

Gost

#75

2013-03-22 09:15

Potpuno je normalno da svi arhitekte stanu u odbranu ove zgrade i spreče njeno uništenje, ali nije normalno da u Vašem obrascu ya potpisivanje pod ,,država,, stoji SRBIJA I CG?! Ta glupost je dovolna da diskredituje ozbiljhnost autora sajta i peticije same!