Ukidanje master studija kao uslova za rad u skolama

Tina

/ #121 Celozivotno obrazovanje

2013-10-30 22:29

Slazem se sa peticijom, ali bih dodala jos nesto. Nama je receno da cemo uz diplomu dobijati i dodatak diplomi u koji ce nam kasnije upisivati dodatno skolovanje nakon zavrsenog fakulteta i da je to u skladu sa konceptom celozivotnog obrazovanja. Ono sto mene intertesuje je zasto to vazi za generacije koje su studije upisale po Bolonji, a ne za sve? Zasto i profesori koji trenutno rade u skolama nemaju obavezu da zavrse master studije i time nastave svoje celozivotno obrazovanje??? Uporedjivala sam novi i stari program za studije psihologije (ja sam diplomirani psiholog) i oni su skoro potpuno isti, cak po novom programu imamo i neke dodatne predmete. Bolonju su uveli da bi nam “olaksali”, ali je ispalo suprotno. Da bi radio u skoli moras da zavrsis master studije na koje, kao sto vec znamo, primaju manji broj kandidata. Zasto je covek onda tracio cetiri godine zivota? Nekada se zvanje profesora dobijalo posle cetiri godine studiranja, a sada posle cetiri godine, 48 ispita (koliko sam ja imala), 44 seminarska rada, OBAVEZNOG POHADJANJA NASTAVE, obavljene praske, polozenog prijemnog ispita za master, polozenih jos 8 ispita, master rada postajes osposobljen za rad u osnovnoj skoli. Bolonju su uveli sa idejom da studiranje ucini laksim i KRACIM a ne da ga produzi.
Diplomirala sam pre par meseci i sada sam na master studijama. Konkurisala sam na nekoliko mesta i svuda su me odbili. Na jednom od njih su primili zenu koja je studirala oko deset godina i imala prosek manji od 8, a mene koja sam zavrsila na vreme i sa prosekom 9.20 su obdili jer nemam master.
Takodje, ne znam da li ste upoznati da vise ne primaju ljude bez polozenog stucnog ispita. Kako ga poloziti? Treba i napomenuti da se npr. polozeni strucni ispit u zdravstu ne vazi za skolstvo i sl. Zar ja zivot treba da provedem skolujuci se i polazuci strucne ispite, a kada cu poceti da radim? Zato mi dodje da spakujem torbe i odem negde gde ce se moj trud ceniti.